Utrata słuchu a pogarszanie się wzroku

14.04.21

Mimo wielu różnic, możemy znaleźć podobieństwa między utratą słuchu a pogarszaniem się wzroku. Obie te przypadłości mogą być rehabilitowane, ich leczenie ich pozwala cieszyć się życiem, a zwlekanie z rehabilitacją prowadzi często do wycofywania się z życia towarzyskiego oraz depresji.

Podczas wizyty u okulisty czytasz litery ze specjalnej tablicy okulistycznej. Jeżeli Twój wzrok uległ pogorszeniu, nie jesteś w stanie odczytać najmniejszych liter. Są rozmyte, a Twoje oczy nie mogą się na nich skoncentrować. Wytłumaczeniem tego problemu jest naturalne starzenie się organizmu. Z wiekiem nasze oczy stopniowo tracą zdolność do skupiania się na obiektach znajdujących się blisko nich, dlatego są one niewyraźne. Wszystkie aktywności wymagające widzenia z bliska stają się trudniejsze. 

Uszy mogą stracić zdolność słyszenia wysokich dźwięków zarówno z powodu starzenia się, jak i poprzez uszkodzenie. Jednak w przeciwieństwie do wzroku, efekty utraty słuchu nie są jednowymiarowe. Ludzka mowa składa się z dźwięków o różnej wysokości i częstotliwości. Jeżeli nie słyszymy wysokich dźwięków, nie jesteśmy w stanie zrozumieć niektórych liter, np. f, s oraz t – dzieje się tak dlatego, że są one wypowiadane w wysokich częstotliwościach. Mogą być zagłuszane przez głośniejsze, niższe samogłoski, takie jak a, o i u. W przeciwieństwie do wady wzroku, ubytek słuchu dotyczy wielu różnych części wypowiedzi rozproszonych podczas rozmowy.

 

Osoby niedosłyszące są w stanie usłyszeć to, co mówią inni ludzie, jednak nie mogą dokładnie zrozumieć rozmowy. Ich umiejętności komunikacyjne ulegają pogorszeniu. Efektywna rehabilitacja niedosłuchów polega nie tylko na umożliwieniu słyszenia wszystkich dźwięków, a także na wydobyciu tych, których osoba z ubytkiem słuchu nie jest w stanie usłyszeć. Z tego powodu wizyta u profesjonalnego protetyka słuchu jest koniecznością.

Kiedy źle widzimy, od razu chcemy nałożyć okulary. Pozwalają nam one widzieć wszystko i są dopasowane do czynności, które wykonujemy codziennie (np. czytanie, korzystanie z komputera, jazda samochodem). Obecnie coraz więcej osób nosi okulary, niekiedy nawet jedynie jako modny dodatek. Niestety, w przypadku aparatów słuchowych jest zupełnie inaczej. Częstymi powodami, dla których zwlekamy z wizytą u protetyka słuchu, jest wstyd lub duma. Osoby z ubytkiem słuchu zwlekają średnio 8 lat z rozpoczęciem rehabilitacji.