Badanie ASSR – ocena słuchu w stanie relaksu
Przedział wiekowy pacjenta:
od pierwszych tygodni życia
Przygotowanie do badania:
- badanie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty (audiologa, otolaryngologa),
- pacjent powinien być zdrowy (brak kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury),
- badane dziecko musi być senne, aby mogło usnąć w gabinecie po naklejeniu elektrod, dorośli pacjenci pozostają w stanie spoczynku (pozycja leżąca).
Czas trwania badania:
1-2 godziny
Opis badania:
Badanie ASSR pozwala na wyznaczenie progu słyszenia. Jest to odpowiednik audiometrii tonalnej, jednak w przeciwieństwie do audiometrii tonalnej nie wymaga aktywnego udziału pacjenta. Badaniem ASSR można zbadać przewodnictwo powietrzne i kostne.
Badanie ASSR jest bezbolesne i nieinwazyjne, wykonywane jest w stanie wyciszenia (lub snu w przypadku dzieci). Pacjentowi przyklejane są elektrody, dwie na czole i po jednej za uszami. Poprzez słuchawki wewnątrzuszne (sondy) podawane są różnego rodzaju dźwięki (tony). Badanie nie wymaga żadnej współpracy lub odpowiedzi ze strony pacjenta.
Wyniki badania przedstawione są w postaci wykresów (audiogramu).
Badanie ASSR można stosować bez ograniczeń wiekowych, a więc zarówno u noworodków, jak i osób dorosłych. Dla małych dzieci, w wieku kilku miesięcy, jest to obecnie standardowe badanie służące do obiektywnej oceny wielkości ubytku słuchu. Kilkumiesięczne dzieci zazwyczaj badane są we śnie naturalnym, natomiast dzieci w wieku od roku do 4 lat – w stanie czuwania lub śnie naturalnym.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
- ocena progu słyszenia,
- ocena korzyści z zastosowanych aparatów słuchowych lub implantów.