Dziecko usypia przed wykonaniem badania słuchu ASSR w gabinecie specjalisty.

Badanie ASSR – ocena słuchu w stanie relaksu

Kategorie • Badania słuchu

Przedział wiekowy pacjenta:

od pierwszych tygodni życia

Przygotowanie do badania:

  • badanie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty (audiologa, otolaryngologa),
  • badane dziecko musi być zdrowe (brak kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury),
  • badane dziecko musi być senne, aby mogło usnąć w gabinecie po naklejeniu elektrod,w celu stworzenia warunków sprzyjających odprężeniu i wyciszeniu się dziecka warto zabrać ze sobą wózek dziecięcy, własny kocyk, poduszkę, ulubioną przytulankę (przedmioty, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpieczniej).

Czas trwania badania:

1-2 godziny

Opis badania:

Badanie ASSR pozwala na wyznaczenie progu słyszenia. Jest to odpowiednik audiometrii tonalnej, jednak w przeciwieństwie do audiometrii tonalnej nie wymaga aktywnego udziału pacjenta. Badaniem ASSR można zbadać przewodnictwo powietrzne i kostne.
Badanie ASSR jest bezbolesne i nieinwazyjne, wykonywane jest w stanie wyciszenia (lub snu w przypadku dzieci). Pacjentowi przyklejane są elektrody, dwie na czole i po jednej za uszami. Poprzez słuchawki wewnątrzuszne (sondy) podawane są różnego rodzaju dźwięki (tony). Badanie nie wymaga żadnej współpracy lub odpowiedzi ze strony pacjenta. Wyniki badania przedstawione są w postaci wykresów (audiogramu).
Badanie ASSR można stosować bez ograniczeń wiekowych, a więc zarówno u noworodków, jak i osób dorosłych. Dla małych dzieci, w wieku kilku miesięcy, jest to obecnie standardowe badanie służące do obiektywnej oceny wielkości ubytku słuchu. Kilkumiesięczne dzieci zazwyczaj badane są we śnie naturalnym, natomiast dzieci w wieku od roku do 4 lat – w stanie czuwania lub śnie naturalnym.

Wskazania do przeprowadzenia badania:

  • ocena progu słyszenia,
  • ocena korzyści z zastosowanych aparatów słuchowych lub implantów.