Umów wizytę dla bliskiej osoby
Pomóż bliskiej osobie wykonać krok do lepszego słyszenia i umów dla niej wizytę. Rezerwacja wizyty jest bezpłatna, a sama konsultacja nie wiąże się z obowiązkiem zakupu aparatów słuchowych.
Ubytek słuchu może dotykać wszystkie osoby z otoczenia osoby niedosłyszącej. Korzyści z rozpoczęcia leczenia będą odczuwalne nie tylko dla niej, ale również dla rodziny i znajomych. Z tej strony dowiesz się, jak pomóc bliskiej osobie na jej drodze do lepszego słyszenia.
Czy zauważyłeś któryś z poniższych objawów u kogoś ze swoich bliskich lub znajomych?
Zapoznaj się z oznakami ubytku słuchu, aby móc lepiej pomóc bliskiej osobie na jej drodze do lepszego słyszenia.
Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na nieleczony ubytek słuchu, możesz zauważyć zmiany w jego zachowaniu, takie jak:
Pomóż bliskiej osobie wykonać krok do lepszego słyszenia i umów dla niej wizytę. Rezerwacja wizyty jest bezpłatna, a sama konsultacja nie wiąże się z obowiązkiem zakupu aparatów słuchowych.
Aby zwiększyć u Twojej bliskiej osoby świadomość na temat jej potencjalnego ubytku słuchu, opowiedz jej o korzyściach związanych z leczeniem niedosłuchu. Możesz także podać krótko- i długofalowe skutki nieleczonego ubytku słuchu, takie jak:
Jest kilka rzeczy, które możesz robić, żeby ułatwić sobie komunikację z osobą niedosłyszącą. Oto 7 wskazówek, które powinieneś stosować:
Poruszanie kwestii ubytku słuchu bliskiej osoby pod wpływem chwili może być kuszące. Może już kilka razy musiałeś powtarzać to, co mówisz. Może denerwuje Cię głośno nastawiony telewizor. A może jesteś zmęczony robieniem za tłumacza na spotkaniach towarzyskich.
Choć omówienie problemu od razu wydaje się rozsądne, powinieneś pamiętać, że bliskiej Ci osobie może być trudno pogodzić się z sytuacją. Rozmowa w złym momencie i z zaskoczenia może sprawić, że osoba ta przyjmie postawę obronną i nie usłyszy wszystkiego, co masz do powiedzenia. Zamiast tego rozpocznij rozmowę w cichym miejscu i na osobności, aby Twoja bliska osoba czuła się komfortowo.
Okazanie zrozumienia jest równie ważne jak wybór odpowiedniego miejsca na rozmowę. Powiedzenie bliskiej osobie o jej trudnościach ze słyszeniem nie powinno wypływać z frustracji. Jeśli jesteś zdenerwowany, postaraj się uspokoić przed rozpoczęciem rozmowy. Dzięki temu spojrzysz na problem w bardziej obiektywny sposób, a Twojemu bliskiemu łatwiej będzie przyjąć Twoje argumenty.
Pomocne może się okazać spisanie wszystkich sytuacji, w których bliska Ci osoba miała problemy ze słyszeniem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci przekształcić swoją frustrację w tematy, które należy poruszyć w rozmowie.
Twój bliski prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, że jego słyszenie się pogorszyło, ale może nie być świadomy powagi problemu. Przygotuj się na to. Podaj konkretne przykłady negatywnych skutków ubytku słuchu, od izolacji społecznej po wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Życie z nieleczonym niedosłuchem wpływa na o wiele więcej sfer niż tylko słyszenie. Zapewnij bliskiej Ci osobie informacje, które pozwolą jej wykonać kolejny krok w leczeniu swojego ubytku słuchu.
Jeśli widzisz, że bliskiej Ci osobie trudno jest zaakceptować u siebie objawy ubytku słuchu (lub że nie chce podjąć koniecznych działań), postaraj się przekonać ją do swojego zdania. Dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie im testu słuchu online. Chociaż taki test nie powinien zastąpić profesjonalnego badania, może stanowić ważny pierwszy krok. Możecie nawet wykonać test wspólnie.
Nawet jeśli bliska osoba chce znaleźć rozwiązanie dla swoich trudności ze słyszeniem, może nie wiedzieć, jak to zrobić. Może czuć się przytłoczona i zagubiona. zaoferuj jej swoją pomoc i wsparcie. Zbierz potrzebne informacje, umów dla niej wizytę w gabinecie protetycznym i towarzysz jej w trakcie wizyty, aby czuła się pewniej.
1. Amieva, H., Ouvrard, C., Meillon, C., Rullier, L., & Dartigues, J. (2018, January 03). Death, Depression, Disability, and Dementia Associated With Self-reported Hearing Problems: A 25-Year Study. Retrieved from https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/73/10/1383/4783130
2. Lin, F. R.. (2011, February 1). Hearing Loss and Incident Dementia. Archives of Neurology. https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/802291.
3. Lin, F. R., & Ferrucci, L. (2012). Hearing loss and falls among older adults in the United States. Archives of internal medicine, 172(4), 369–371. https://doi.org/10.1001/archinternmed.2011.728
4. Rönnberg J;Lunner T;Zekveld A;Sörqvist P;Danielsson H;Lyxell B;Dahlström O;Signoret C;Stenfelt S;Pichora-Fuller MK;Rudner M;. (n.d.). The Ease of Language Understanding (ELU) model: Theoretical, empirical, and clinical advances. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23874273/