Czy powinieneś wykonać test słuchu online?
Odpowiedź na 4 pytania poniżej, aby sprawdzić, czy powinieneś wykonać test słuchu.
Wyróżniamy 3 główne rodzaje ubytku słuchu: niedosłuch odbiorczy, przewodzeniowy i mieszany. W leczeniu ubytku słuchu ważne jest, aby rozumieć różnice między tymi rodzajami. To pozwoli wybrać najlepszą metodę leczenia.
Główne rodzaje ubytku słuchu określa się na podstawie części ucha, która została uszkodzona:
Odpowiedź na 4 pytania poniżej, aby sprawdzić, czy powinieneś wykonać test słuchu.
Twoje odpowiedzi wskazują na objawy ubytku słuchu. Zdecydowanie zalecamy umówienie się na badanie słuchu w jednym z naszych gabinetów protetycznych.
Wynik ma rezultat poglądowy. Bezpośrednie badanie słuchu pozwoli stwierdzić, czy masz ubytek słuchu.
Twoje odpowiedzi wskazują, że masz niektóre objawy ubytku słuchu. Zalecamy umówienie się na badanie słuchu w jednym z naszych gabinetów protetycznych.
Wynik ma rezultat poglądowy. Bezpośrednie badanie słuchu pozwoli stwierdzić, czy masz ubytek słuchu.
Twoje wyniki nie wskazują na objawy ubytku słuchu. Jeśli jednak masz trudności ze słyszeniem, zalecamy umówienie się na badanie słuchu w jednym z naszych gabinetów protetycznych.
Wynik ma rezultat poglądowy. Bezpośrednie badanie słuchu pozwoli stwierdzić, czy masz ubytek słuchu.
Niedosłuch odbiorczy (zwany też głuchotą odbiorczą) to najczęstszy rodzaj ubytku słuchu. W przypadku niedosłuchu odbiorczego dźwięki mogą być niewyraźne i trudne to usłyszenia. Mowa może być zniekształcona i odnosi się wrażenie, że inne osoby mamroczą.
Przyczyny niedosłuchu odbiorczego
Leczenie niedosłuchu odbiorczego
Ten rodzaj ubytku słuchu leczy się zwykle za pomocą aparatów słuchowych.
Niedosłuch przewodzeniowy jest zwykle spowodowany zakłóceniem przesyłania dźwięku z ucha zewnętrznego / środkowego do ucha wewnętrznego.
Przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego
Ten rodzaj ubytku słuchu może być spowodowany niedrożnością przewodu słuchowego, na przykład przez nagromadzenie woskowiny lub płynu. To uniemożliwia dźwiękowi dotarcie do bębenka.
Leczenie niedosłuchu przewodzeniowego
Do metod leczenia przewodzeniowego ubytku słuchu należą: usunięcie woskowiny, zabiegi medyczne oraz chirurgiczne.
Ubytek słuchu można opisać również na inne sposoby, na przykład:
- Ubytek słuchu wysokich lub niskich częstotliwości: wskazuje, jakich dźwięków nie słyszysz: wysokich lub niskich (np. ubytek słuchu wysokich częstotliwości oznacza, że nie słyszysz wysokich dźwięków)
Ubytek słuchu wysokich czestotliwości
Ubytek słuchu niskich częstotliwości
- Jednostronny lub obustronny ubytek słuchu: wskazuje, czy niedosłuch występuje w jednym uchu (jednostronny) czy w obojgu (obustronny)
Obustronny ubytek słuchu
Jednostronny ubytek słuchu
- Postępujący lub nagły ubytek słuchu: wskazuje, czy ubytek słuchu pojawił się nagle, czy postępował stopniowo
- Nabyty lub wrodzony ubytek słuchu: wskazuje, czy ubytek słuchu był obecny od urodzenia, czy pojawił się na dalszym etapie życia
Wrodzony ubytek słuchu
Szumy uszne to dzwonienie, buczenie, brzęczenie, piszczenie lub gwiżdżenie w uszach, które jest słyszalne tylko dla Ciebie. Szumy uszne często są jedną z pierwszych oznak ubytku słuchu.
Najczęstszą przyczyną szumów usznych jest wystawienie na nadmierny hałas, który uszkadza komórki włoskowate w uchu wewnętrznym. Dźwięki, które słyszysz powstają w mózgu, który stara się zrekompensować utratę komórek włoskowatych. Mózg mylnie interpretuje ograniczone sygnały pochodzące z ucha, co prowadzi do powstania szumów usznych.