Odbiorczy ubytek słuchu

Co to jest odbiorczy ubytek słuchu?
Niedosłuch odbiorczy to najczęstszy z trzech głównych rodzajów ubytku słuchu (pozostałe to niedosłuch przewodzeniowy i niedosłuch mieszany.
W przypadku tego rodzaju ubytku słuchu uszkodzeniu ulegają małe komórki rzęsate w uchu wewnętrznym lub nerwie słuchowym (odpowiedzialne za przesyłanie dźwięku do mózgu). Najczęściej jest powodowany przez proces starzenia się lub wystawienie na hałas.


Umów się na bezpłatne badanie na odbiorczy ubytek słuchu
Co powoduje odbiorczy ubytek słuchu?
Niedosłuch odbiorczy występuje, gdy uszkodzeniu ulegną komórki rzęsate w uchu wewnętrznym lub nerwie słuchowym. Przyczyną tego może być:
- Starzenie się - ubytek słuchu związany z wiekiem, zwany też niedosłuchem starczym, to najczęstsza przyczyna odbiorczego ubytku słuchu
- Wystawienie na hałas, takie jak pojedynczy huk lub długotrwała ekspozycja
- Niektóre leki
- Przyczyny genetyczne lub powikłania w ciąży i komplikacje okołoporodowe
Co to jest nagły odbiorczy ubytek słuchu?
Nagły niedosłuch odbiorczy (SSNHL) - znany również jako nagła głuchota - to niewytłumaczalna gwałtowna utrata słyszenia w jednej chwili lub na przestrzeni kilku dni. Prawie zawsze dotyka tylko jednego ucha.
W niektórych przypadkach nagły odbiorczy ubytek słuchu można wyleczyć. Jeśli doświadczysz nagłej głuchoty, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń do nas pod numer 814 714 004.
6 częstych oznak odbiorczego ubytku słuchu
Rozpoznanie oznak i objawów niedosłuchu odbiorczego może być trudne. Aby Ci pomóc, poniżej podaliśmy 6 częstych oznak tego rodzaju ubytku słuchu:

Jak się leczy odbiorczy ubytek słuchu?
Najczęściej niedosłuch odbiorczy leczy się za pomocą aparatów słuchowych. Istnieje wiele rodzajów aparatów oferujących różne funkcje, aby jak najlepiej dostosować się do Twoich potrzeb i preferencji.
Zalecamy rozpoczęcie rehabilitacji tak szybko, jak to możliwe. Odbiorczy ubytek słuchu może mieć wiele niekorzystnych skutków, takich jak pogorszenie jakości życia i samotność.
Zapobiegaj odbiorczemu ubytkowi słuchu, zanim dotknie Ciebie lub Twoich bliskich
Nawet jeśli obecnie nie masz objawów ubytku słuchu, możesz zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania niedosłuchowi jest stosowanie ochronników uszu, takich jak zatyczki do uszu. Dzięki nim możesz chronić swoje uszy przed głośnymi dźwiękami, takimi jak:
- Narzędzia ogrodnicze, takie jak kosiarki i dmuchawy do liści
- Narzędzia do pracy w drewnie
- Głośne sprzęty domowe
- Hałas w miejscu pracy, takim jak fabryki czy place budowy
- Skutery śnieżne
- Muzyka
Zbyt głośne dźwięki, zarówno w domu, jak i w pracy, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli wiesz, że będziesz miał do czynienia z hałasem, warto zainwestować w odpowiednią ochronę dla swoich uszu. Unikanie głośnych dźwięków może być korzystne dla Twojego długofalowego zdrowia.