Ubytek słuchu niskich częstotliwości

Co to jest ubytek słuchu niskich częstotliwości?
Osoby z ubytkiem słuchu niskich częstotliwości mają trudność z usłyszeniem niskich dźwięków (o częstotliwości równej lub niższej od 2,000 Hz). Do takich dźwięków należą męskie głosy i basy w muzyce. Stopień, w jakim trudno Ci będzie usłyszeć te dźwięki będzie zależał od stopnia Twojego ubytku słuchu.
Ten rodzaj niedosłuchu wpływa głównie na głośność niskich dźwięków. To oznacza, że dźwięki te mogą się wydawać cichsze niż w rzeczywistości.

Odbiorczy ubytek słuchu niskich częstotliwości
Niedosłuch odbiorczy może prowadzić do ubytku słuchu niskich częstotliwości. To oznacza, że niedosłuch jest spowodowany uszkodzeniem komórek rzęsatych w ślimaku (część ucha wewnętrznego).
Jako że komórki rzęsate odpowiadają za przesyłanie dźwięku z ucha zewnętrznego do mózgu, ich uszkodzenie może znacznie wpłynąć na zdolność słyszenia.

Umów się na bezpłatne badanie na ubytek słuchu niskich częstotliwości
Co powoduje ubytek słuchu niskich częstotliwości?
Niedosłuch niskich częstotliwości może wystąpić zarówno w przypadku odbiorczego, jak i przewodzeniowego ubytku słuchu. Jego przyczyny mogą być genetyczne lub związane z chorobą przebytą w dzieciństwie.
Do częstych przyczyn ubytku słuchu niskich częstotliwości należą:
- Zespół Wolframa,
- Choroba Ménière'a,
- Dysplazja Mondiniego,
- Nagła utrata słuchu.
Porada specjalisty
Jako że ubytek słuchu niskich częstotliwości występuje znacznie rzadziej niż ubytek słuchu wysokich częstotliwości, warto poznać jego oznaki i objawy, aby móc je w razie czego zidentyfikować i skonsultować się ze specjalistą.
Niemniej jednak samodzielne rozpoznanie ubytku słuchu niskich częstotliwości może być trudne, jako że część jego oznak pokrywa się z innymi rodzajami niedosłuchu. Poszerzanie swojej wiedzy to świetny sposób, aby zadbać o słuch i dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi leczenie ubytku słuchu.
Kiedy zbadać słuch
Oznaki i objawy ubytku słuchu niskich częstotliwości
Na początku może Ci się wydawać, że z subtelnymi objawami ubytku słuchu niskich częstotliwości „da się żyć”. Z czasem jednak zaczną Cię omijać ważne dźwięki, co odbije się na jakości Twojego życia.

Leczenie ubytku słuchu niskich częstotliwości
Współczesne aparaty słuchowe są w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie osobom, które borykają się z tym rodzajem ubytku słuchu.
Niektóre osoby mogą mieć wrażenie, że ubytek słuchu niskich częstotliwości nie jest tak dokuczliwy w ich codziennym życiu, jak byłby ubytek słuchu wysokich częstotliwości. Skutki niedosłuchu niskich częstotliwości mogą jednak wpływać na różne aktywności i stopniowo zabierać dostęp do różnych otaczających dźwięków. Dlatego właśnie to ważne, aby skonsultować się ze specjalistą, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy.