Ubytek słuchu niskich częstotliwości

ubytek słuchu niskich częstotliwości
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Co to jest ubytek słuchu niskich częstotliwości?

Osoby z ubytkiem słuchu niskich częstotliwości mają trudność z usłyszeniem niskich dźwięków (o częstotliwości równej lub niższej od 2,000 Hz). Do takich dźwięków należą męskie głosy i basy w muzyce. Stopień, w jakim trudno Ci będzie usłyszeć te dźwięki będzie zależał od stopnia Twojego ubytku słuchu.

Ten rodzaj niedosłuchu wpływa głównie na głośność niskich dźwięków. To oznacza, że dźwięki te mogą się wydawać cichsze niż w rzeczywistości.

Test słuchu online

Illustration shows part of the ear where high-frequency hearing loss occurs

Odbiorczy ubytek słuchu niskich częstotliwości

Niedosłuch odbiorczy może prowadzić do ubytku słuchu niskich częstotliwości. To oznacza, że niedosłuch jest spowodowany uszkodzeniem komórek rzęsatych w ślimaku (część ucha wewnętrznego).

Jako że komórki rzęsate odpowiadają za przesyłanie dźwięku z ucha zewnętrznego do mózgu, ich uszkodzenie może znacznie wpłynąć na zdolność słyszenia.

Skutki nieleczonego ubytku słuchu

Image shows man talking on the phone

Umów się na bezpłatne badanie na ubytek słuchu niskich częstotliwości

Umów bezpłatną wizytę, aby sprawdzić, czy masz ubytek słuchu niskich częstotliwości lub jakikolwiek inny rodzaj niedosłuchu. Omówimy z Tobą wyniki badania i dostępne metody leczenia.
PYTANIE 1 Z 1
Czy masz więcej niż 55 lat?

Krok 1 z 4

Co powoduje ubytek słuchu niskich częstotliwości?

Niedosłuch niskich częstotliwości może wystąpić zarówno w przypadku odbiorczego, jak i przewodzeniowego ubytku słuchu. Jego przyczyny mogą być genetyczne lub związane z chorobą przebytą w dzieciństwie.

Do częstych przyczyn ubytku słuchu niskich częstotliwości należą:

  • Zespół Wolframa,
  • Choroba Ménière'a,
  • Dysplazja Mondiniego,
  • Nagła utrata słuchu.

Porada specjalisty

Jako że ubytek słuchu niskich częstotliwości występuje znacznie rzadziej niż ubytek słuchu wysokich częstotliwości, warto poznać jego oznaki i objawy, aby móc je w razie czego zidentyfikować i skonsultować się ze specjalistą.

Niemniej jednak samodzielne rozpoznanie ubytku słuchu niskich częstotliwości może być trudne, jako że część jego oznak pokrywa się z innymi rodzajami niedosłuchu. Poszerzanie swojej wiedzy to świetny sposób, aby zadbać o słuch i dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi leczenie ubytku słuchu.

Kiedy zbadać słuch

Oznaki i objawy ubytku słuchu niskich częstotliwości

Na początku może Ci się wydawać, że z subtelnymi objawami ubytku słuchu niskich częstotliwości „da się żyć”. Z czasem jednak zaczną Cię omijać ważne dźwięki, co odbije się na jakości Twojego życia.

Image shows people in conversation
Trudność w prowadzeniu rozmów
Trudno Ci śledzić rozmowy w grupie, zwłaszcza w hałasie
Image shows man talking on the phone
Rozmowy przez telefon są niewyraźne
Trudno Ci rozmawiać przez telefon i często prosisz ludzi o powtórzenie
Image shows woman holding hand close to her ear
Trudność w rozumieniu niskich dźwięków
Trudno Ci usłyszeć niskie, głębokie dźwięki (takie jak męski głos)
image shows woman talking to audiologist

Leczenie ubytku słuchu niskich częstotliwości

Współczesne aparaty słuchowe są w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie osobom, które borykają się z tym rodzajem ubytku słuchu.

Niektóre osoby mogą mieć wrażenie, że ubytek słuchu niskich częstotliwości nie jest tak dokuczliwy w ich codziennym życiu, jak byłby ubytek słuchu wysokich częstotliwości. Skutki niedosłuchu niskich częstotliwości mogą jednak wpływać na różne aktywności i stopniowo zabierać dostęp do różnych otaczających dźwięków. Dlatego właśnie to ważne, aby skonsultować się ze specjalistą, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy.

Umów bezpłatną wizytę    Leczenie ubytku słuchu

image of Eva Mathiesen, Clinical Audiologist & Business Analyst
Dr Husmita Ratanjee-Vanmali, kierownik działu audiologii - Audika Global

Husmita uzyskała tytuł doktora audiologii ze specjalizacją w hybrydowych modelach ochrony słuchu. Pełniła różne funkcje w sektorze audiologicznym, zajmując się audiologią kliniczną, badaniami oraz szkoleniami na temat aparatów słuchowych i łączności. Pracowała także w sektorze publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. Jest zaangażowana w zapewnianie lepszego słyszenia jak największej liczbie osób, skupiając się na potrzebach pacjenta.