Dzwonienie w uszach: poznaj dostępne opcje

Siwa kobieta ma aparaty słuchowe dla seniora i uśmiecha się.
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Dzwonienie w uszach to objaw szumów usznych

Szumy uszne to dolegliwość związana z ubytkiem słuchu. Może być wywoływana przez szereg czynników, takich jak wystawienie na hałas, starzenie się, infekcje uszne i urazy. Dzwonienie w uszach to objaw szumów usznych. Pojawia się, gdy mózg stara się kompensować utratę komórek rzęsatych w uchu. Szumy uszne mogą się także objawiać jako syczenie, huczenie i brzęczenie.  

Szumy uszne dotykają około 15-20% populacji¹. U niektórych osób szumy mogą mieć poważny wpływ na codzienne życie, powodując stres, lęk, złość i problemy ze snem.

Nasz krótki test na szumy uszne online może pomóc Ci sprawdzić, czy masz objawy szumów usznych (takie jak dzwonienie w uszach) i/lub ubytku słuchu. Obie te dolegliwości występują często jednocześnie.

Szybki test na szumy uszne online pomoże rozpoznać problem, z którym się borykasz.

Test na szumy uszne online

Osoby z szumami usznymi często borykają się również z ubytkiem słuchu. Nasz krótki test na szumy uszne online pomoże Ci sprawdzić, czy możesz mieć szumy uszne i/lub niedosłuch oraz podjąć odpowiednie kroki.

Pytanie 1 – Dzwonienie lub brzęczenie w uszach
Czy doświadczasz dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu, gdy wokół panuje cisza?
Czy masz problemy z zasypianiem lub koncentracją z powodu dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu?
Czy masz problem z nadążaniem za rozmowami, ponieważ nie słyszysz dobrze?
Czy musisz podgłaśniać telewizor lub radio bardziej niż dotychczas?

Twój wynik:

Możliwe szumy uszne i ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu i szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych. Dostępne są aparaty słuchowe, które umożliwiają leczenie niedosłuchu i łagodzenie szumów usznych.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.


Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Możliwy ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu, ale nie szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych, aby dowiedzieć się, czy masz niedosłuch, który wymaga leczenia.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Oznaki szumów usznych

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki szumów usznych. Zalecamy zapoznanie się z opcjami łagodzenia szumów usznych, aby dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Twój wynik:

Brak szumów usznych lub ubytku słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują, że nie masz szumów usznych lub że są one na tyle łagodne, że nie wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli w przyszłości doświadczysz objawów szumów usznych, zalecamy wizytę u najbliższego protetyka słuchu.

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Krok 1 z 4

Co powoduje dzwonienie w uszach?

Istnieje wiele możliwych przyczyn dzwonienia w uszach. Najczęściej są one spowodowane wystawieniem na hałas, który uszkadza komórki rzęsate w uchu wewnętrznym. Dzwonienie w uszach pojawia się, ponieważ Twój mózg stara się zrekompensować utratę komórek rzęsatych.

Do najczęstszych przyczyn dzwonienia w uszach należą:

 1. Wystawienie na hałas
 2. Naturalny proces starzenia się
 3. Infekcje ucha środkowego
 4. Stres emocjonalny
 5. Cukrzyca
 6. Niepożądane reakcje na leki
 7. Urazy głowy lub szyi
 8. Nadwrażliwość słuchowa (nietolerancja na hałas)
 9. Nieleczone choroby, takie jak choroba Ménière'a i zapalenie ucha

Zrób test na szumy uszne online

Łagodzenie dzwonienia w uszach

Dzwonienia w uszach nie da się wyleczyć. Istnieją jednak metody, które pozwalają złagodzić jego wpływ na jakość życia. Poniżej znajdziesz skuteczne techniki łagodzenia doznań związanych z dzwonieniem w uszach.

Icon shows head with headphone
1. Terapia dźwiękiem
Programy terapii dźwiękiem mogą pomóc odwrócić uwagę od dzwonienia w uszach w cichym otoczeniu
icon of hearing aid
2. Aparaty słuchowe
Aparaty słuchowe dostarczają więcej dźwięku do mózgu, więc mogą odwracać uwagę od szumów usznych
icon of relaxing man
3. Ćwiczenia relaksacyjne
Joga i medytacja mogą być skuteczne w łagodzeniu szumów usznych
icon of shield with ear
4. Ochronniki słuchu
Ochronniki (takie jak zatyczki do uszu) mogą zapobiec uszkodzeniu słuchu spowodowanemu hałasem

Terapia dźwiękiem może przynieść ulgę przy dzwonieniu w uszach

Terapia dźwiękiem to jedna z metod łagodzenia szumów usznych. Pozwala Ci słuchać przez aparaty słuchowe specjalnych terapeutycznych dźwięków, które odwracają uwagę od dzwonienia w uszach.

Terapia dźwiękiem może być bardzo pomocna w łagodzeniu objawów szumów usznych. Chociaż nie jest w stanie całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych doznań, może sprawić, że skupisz się na innych dźwiękach. Dzięki temu dzwonienie w uszach będzie mniej dokuczliwe.

image shows waves and two hearing aids

Łagodzenie szumów usznych aparatami słuchowymi

Aparaty słuchowe jednocześnie pomagają lepiej słyszeć, jak i odwracają uwagę od szumów usznych, wzmacniając otaczające Cię dźwięki. Dlatego mogą być wykorzystywane zarówno do leczenia ubytku słuchu, jak i łagodzenia dzwonienia w uszach. Dzięki temu słyszysz więcej przy mniejszym wysiłku, a szumy uszne są znacznie cichsze.

Ponadto wiele współczesnych aparatów oferuje funkcję terapii dźwiękiem, która pozwala odtwarzać specjalne dźwięki (takie jak biały szum) dodatkowo łagodzące szumy uszne.

Marki i modele aparatów słuchowych

Ubytek słuchu i dzwonienie w uszach

Wiele osób cierpiących na szumy uszne ma również jakiś stopień ubytku słuchu (nawet jeśli o tym nie wiedzą). Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy szumów usznych (takie jak dzwonienie w uszach), aparaty słuchowe mogą Ci pomóc.

80% osób z szumami usznymi ma także ubytek słuchu²

Aparaty słuchowe przesyłają więcej dźwięków do mózgu. Dzięki temu objawy szumów usznych mogą być mniej dokuczliwe.

A skoro aparaty poprawiają Twoje słyszenie, łatwiej Ci jest skupić się na otaczających Cię dźwiękach zamiast na dźwiękach szumów usznych (takich jak dzwonienie w uszach).

Zrób test szumów usznych online

 

Najczęstsze problemy

Osoby borykające się z dzwonieniem w uszach mogą stać się wrażliwe na głośne otoczenie, takie jak zatłoczona restauracja lub bar z głośną muzyką. Mogą nawet zacząć zupełnie unikać tych miejsc.

Nieleczone szumy uszne mogą mieć następujące skutki:

 • Problemy z koncentracją
 • Izolacja
 • Zaburzenia snu
 • Złość i drażliwość
 • Zwiększona wrażliwość na głośne otoczenie

Niektórym osobom udaje się przez większość czasu ignorować szumy uszne. Jednak długotrwałe borykanie się z nieleczonymi szumami może negatywnie wpłynąć na jakość życia.

Najczęściej zadawane pytania na temat dzwonienia w uszach (FAQ)

image of Bobae Veronica Kim, Clinical Audiologist and International Trainer
Bobae Veronica Kim, audiolog kliniczny i międzynarodowy instruktor

Bobae Veronica Kim jest akredytowanym audiologiem klinicznym i międzynarodowym instruktorem. Pełni funkcję badacza na wydziale medycyny Uniwersytetu Melbourne oraz honorowego badacza na Uniwersytecie Adelaide.

Bobae uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie ekonomii na brytyjskim Uniwersytecie Sheffield. Uzyskała również tytuł licencjata w dziedzinie nauk medycznych i farmakologii na Uniwersytecie Adelaide oraz tytuł magistra w dziedzinie audiologii klinicznej na Uniwersytecie Flinders.