Obustronny ubytek słuchu

Co to jest obustronny ubytek słuchu?
Obustronny niedosłuch to ubytek słuchu, który dotyka obojga uszu. Chociaż ten rodzaj ubytku słuchu najczęściej rozwija się stopniowo, w niektórych przypadkach może pojawić się nagle.
Każda osoba może doświadczać obustronnego ubytku słuchu na swój sposób. Z tego powodu to ważne, aby nasz słuch zbadał protetyk słuchu. Ponadto objawy obustronnego niedosłuchu mogą się pokrywać z objawami różnych innych stanów chorobowych. Konsultacja ze specjalistą zagwarantuje, że otrzymasz pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb.


Umów się na bezpłatne badanie na obustronny ubytek słuchu
Co powoduje obustronny ubytek słuchu?
Poznaj różne czynniki, które mogą prowadzić do niedosłuchu:
Objawy obustronnego ubytku słuchu
Jako że niedosłuch rozwija się stopniowo, może być trudno rozpoznać jego objawy. Bez względu na to czy oznaki ubytku słuchu są widoczne czy nie, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki proaktywnej postawie otrzymasz właściwą diagnozę tak szybko, jak to możliwe i będziesz mógł rozpocząć ewentualne leczenie. Wszelkie rozpoznawalne objawy mogą być oznaką nieznacznego, umiarkowanego, znacznego i głębokiego ubytku słuchu.
do częstych objawów niedosłuchu należą:
- Trudność w rozumieniu innych, zwłaszcza w głośnym otoczeniu
- Oglądanie telewizji głośniej niż zwykle
- Proszenie innych o powtórzenie
- Poleganie na czytaniu z ruchu warg, aby zrozumieć, co mówią inni
Ponadto jednostronny ubytek słuchu jest zwykle łatwiejszy do zauważenia, ponieważ dźwięki są głośniejsze w jednym uchu niż w drugim. W przypadku obustronnego ubytku słuchu dźwięk jest mniej słyszalny w obojgu uszu.

Leczenie obustronnego ubytku słuchu
Współczesne aparaty słuchowe zapewniają naturalne wrażenia słuchowe osobom z obustronnym niedosłuchem. Urządzenia te nie tylko wzmacniają dźwięk, ale wysyłają sygnały dźwiękowe do mózgu. Dzięki temu słyszysz lepiej przy mniejszym wysiłku.
Najnowsze aparaty słuchowe znacząco poprawiają rozumienie mowy i zwiększają ilość dźwięku docierającego do mózgu. To zapewnia wyraźne środowisko akustyczne i pozwala osobom z obustronnym ubytkiem słuchu usłyszeć więcej szczegółów otaczających dźwięków.
Typy obustronnego ubytku słuchu
Wyróżniamy obustronny niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy.
Obustronny niedosłuch odbiorczy
Odbiorczy ubytek słuchu wiąże się z uszkodzeniem komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym lub nerwie słuchowym (odpowiedzialnym za przesyłanie dźwięku do mózgu). Najczęściej jest powodowany przez naturalny proces starzenia się lub wystawienie na głośne dźwięki.
Odbiorczy ubytek słuchu

Obustronny niedosłuch przewodzeniowy
Przewodzeniowy ubytek słuchu występuje w uchu zewnętrznym lub środkowym, gdzie dźwięk jest przekształcany w wibracje i przesyłany do ucha wewnętrznego. Ten rodzaj niedosłuchu wiąże się z problemami z przesyłaniem fal dźwiękowych z powodu niedrożności przewodu słuchowego lub innych problemów. Do przewodzeniowego ubytku słuchu może prowadzić nagromadzenie woskowiny, pęknięta błona bębenkowa, a nawet infekcje uszne.
Przewodzeniowy ubytek słuchu
