obustronny ubytek słuchu
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Co to jest obustronny ubytek słuchu?

Obustronny niedosłuch to ubytek słuchu, który dotyka obojga uszu. Chociaż ten rodzaj ubytku słuchu najczęściej rozwija się stopniowo, w niektórych przypadkach może pojawić się nagle.

Każda osoba może doświadczać obustronnego ubytku słuchu na swój sposób. Z tego powodu to ważne, aby nasz słuch zbadał protetyk słuchu. Ponadto objawy obustronnego niedosłuchu mogą się pokrywać z objawami różnych innych stanów chorobowych. Konsultacja ze specjalistą zagwarantuje, że otrzymasz pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb.

Czy powinieneś wykonać badanie słuchu?

Illustration shows bilateral hearing loss
image shows woman in a hearing test

Umów się na bezpłatne badanie na obustronny ubytek słuchu

Umów bezpłatną wizytę, aby sprawdzić, czy masz obustronny lub jakikolwiek inny rodzaj niedosłuchu. Omówimy z Tobą wyniki badania i dostępne metody leczenia.
PYTANIE 1 Z 1
Czy miałeś już kiedyś badanie słuchu?

Krok 1 z 4

Co powoduje obustronny ubytek słuchu?

Poznaj różne czynniki, które mogą prowadzić do niedosłuchu:

image shows smiling baby
Czynniki wrodzone
Obustronny ubytek słuchu może być wrodzony. Skłonność do wykształcenia obustronnego niedosłuchu może być przekazywana przez jednego lub oboje rodziców.
Image shows hand holding some medication
Leki
Niektóre leki, w tym leki na receptę, mogą powodować uszkodzenia uszu. Leki te znane są jako leki ototoksyczne.
image shows working man
Wystawienie na głośne dźwięki
Wystawienie na głośne dźwięki, na przykład w pracy na budowie lub na koncercie, może powodować tymczasowe lub długofalowe uszkodzenie słuchu.
Image shows woman in discomfort
Uszkodzenia fizyczne
Ubytek słuchu może być powodowany przez uszkodzenia fizyczne narządów słuchu, takie jak pęknięta błona bębenkowa lub nagromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym.
image shows happy people looking at audiologist
Infekcje uszne
Wiele osób, szczególnie dzieci, jest podatnych na infekcje uszne. Mogą one prowadzić do niedrożności przewodu słuchowego lub uszkodzeń struktur anatomicznych uszu i narządów słuchowych.
Image shows woman holding her hand up to her ear
Starzenie się
Ubytek słuchu związany z wiekiem, znany też jako niedosłuch starczy, to najczęstsza przyczyna obustronnego ubytku słuchu.
Znajdź Centrum Słuchu w Twojej okolicy

Objawy obustronnego ubytku słuchu

Jako że niedosłuch rozwija się stopniowo, może być trudno rozpoznać jego objawy. Bez względu na to czy oznaki ubytku słuchu są widoczne czy nie, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki proaktywnej postawie otrzymasz właściwą diagnozę tak szybko, jak to możliwe i będziesz mógł rozpocząć ewentualne leczenie. Wszelkie rozpoznawalne objawy mogą być oznaką nieznacznego, umiarkowanego, znacznego i głębokiego ubytku słuchu.

do częstych objawów niedosłuchu należą:

  • Trudność w rozumieniu innych, zwłaszcza w głośnym otoczeniu
  • Oglądanie telewizji głośniej niż zwykle
  • Proszenie innych o powtórzenie
  • Poleganie na czytaniu z ruchu warg, aby zrozumieć, co mówią inni

Ponadto jednostronny ubytek słuchu jest zwykle łatwiejszy do zauważenia, ponieważ dźwięki są głośniejsze w jednym uchu niż w drugim. W przypadku obustronnego ubytku słuchu dźwięk jest mniej słyszalny w obojgu uszu.

image shows man and audiologist

Leczenie obustronnego ubytku słuchu

Współczesne aparaty słuchowe zapewniają naturalne wrażenia słuchowe osobom z obustronnym niedosłuchem. Urządzenia te nie tylko wzmacniają dźwięk, ale wysyłają sygnały dźwiękowe do mózgu. Dzięki temu słyszysz lepiej przy mniejszym wysiłku.

Najnowsze aparaty słuchowe znacząco poprawiają rozumienie mowy i zwiększają ilość dźwięku docierającego do mózgu. To zapewnia wyraźne środowisko akustyczne i pozwala osobom z obustronnym ubytkiem słuchu usłyszeć więcej szczegółów otaczających dźwięków.

Umów wizytę    Leczenie ubytku słuchu

Typy obustronnego ubytku słuchu

Wyróżniamy obustronny niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy.

Obustronny niedosłuch odbiorczy

Odbiorczy ubytek słuchu wiąże się z uszkodzeniem komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym lub nerwie słuchowym (odpowiedzialnym za przesyłanie dźwięku do mózgu). Najczęściej jest powodowany przez naturalny proces starzenia się lub wystawienie na głośne dźwięki.

Odbiorczy ubytek słuchu

Illustration of ear

Obustronny niedosłuch przewodzeniowy

Przewodzeniowy ubytek słuchu występuje w uchu zewnętrznym lub środkowym, gdzie dźwięk jest przekształcany w wibracje i przesyłany do ucha wewnętrznego. Ten rodzaj niedosłuchu wiąże się z problemami z przesyłaniem fal dźwiękowych z powodu niedrożności przewodu słuchowego lub innych problemów. Do przewodzeniowego ubytku słuchu może prowadzić nagromadzenie woskowiny, pęknięta błona bębenkowa, a nawet infekcje uszne.

Przewodzeniowy ubytek słuchu

Illustration of ear
image of Eva Mathiesen, Clinical Audiologist & Business Analyst
Dr Husmita Ratanjee-Vanmali, kierownik działu audiologii - Audika Global

Husmita uzyskała tytuł doktora audiologii ze specjalizacją w hybrydowych modelach ochrony słuchu. Pełniła różne funkcje w sektorze audiologicznym, zajmując się audiologią kliniczną, badaniami oraz szkoleniami na temat aparatów słuchowych i łączności. Pracowała także w sektorze publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. Jest zaangażowana w zapewnianie lepszego słyszenia jak największej liczbie osób, skupiając się na potrzebach pacjenta.