Image shows many hearing aids to choose from to find the best hearing aids

Przewodnik po wyborze najlepszego aparatu słuchowego dla Ciebie

Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na wybór odpowiedniego modelu aparatu słuchowego. Ten 3-etapowy przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak wybrać najlepszy dla siebie aparat słuchowy.

*Wybór aparatu słuchowego i dopasowanie do Twoich potrzeb słuchowych może mieć ogromny wpływ na jakość Twojego życia. Dlatego zalecamy zasięgnięcie porady jednego z naszych profesjonalnych protetyków słuchu przy wyborze najlepszego aparatu słuchowego.

Krok 1. Porównaj typy dostępnych aparatów słuchowych

Zacznij od sprawdzenia naszego porównania aparatów słuchowych, aby zrozumieć różnice między każdym z rodzajów aparatów słuchowych.

Porównanie przygotuje Cię do kroku 2 przewodnika, gdzie wyjaśnimy 6 ważnych czynników, które powinieneś rozważyć przy wyborze aparatów słuchowych.

  Invisible-in-the- canalNiewidoczne w przewodzie Completely-in-the-canalCałkowicie wewnątrzprzewodowe In-the-canalWewnątrzprzewodowe Half/Full shell in-the-earCzęściowo/całkowicie wypełniające małżowinę uszną miniRITE (Receiver-in- the-ear)MiniRITE (ze słuchawką w uchu) miniRITE R (Receiver-in- the-ear)MiniRITE R (ze słuchawką w uchu) Behind-the-ear Plus PowerZauszne Plus Power Behind-the-ear Ultra PowerZauszne Ultra Power
Najbardziej dyskretne
Łączność Bluetooth 
Duża żywotność baterii
Łatwa regulacja głośności i programów
Wymienna bateria
Ładowalny akumulator
Ubytek słuchu od nieznacznego do umiarkowanego 
Znaczny ubytek słuchu
Głęboki ubytek słuchu 

* powyższy przegląd aparatów słuchowych prezentuje różne rodzaje urządzeń na przykładzie rodzin produktów firmy Oticon

Umów wizytę w naszym gabinecie

Wypróbuj nowoczesne aparaty słuchowe wyposażone w nowoczesną technologię.

Podaj swoje dane kontaktowe, a my zadzwonimy do Ciebie, aby umówić wizytę w jednym z naszych oddziałów. Jest to całkowicie bezpłatne i nie musisz kupować naszych produktów.


Krok 2. Rozważ sześć czynników wpływających na wybór aparatów słuchowych

W tym kroku wyjaśnimy Ci, jakie 6 różnych czynników wziąć pod uwagę, aby znaleźć najlepszy aparat słuchowy dla Ciebie.

 1. Stopień Twojego ubytku słuchu
 2. Technika aparatów słuchowych
 3. Wygoda
 4. Cena i jakość
 5. Typ aparatu
 6. Styl życia


Czynnik 1 - Stopień Twojego ubytku słuchu

Stopień ubytku słuchu ma wpływ na wybór najlepszych dla Ciebie rodzajów aparatów słuchowych. Dlatego zbadanie Twojego słuchu i poznanie poziomu jego ubytku pomoże Ci zrozumieć, jakie typy aparatów słuchowych będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

5 stopni ubytku słuchu:

 • Normalny słuch (≤25 dB)
 • Nieznaczny ubytek słuchu (26-40 dB): Cicha rozmowa lub sytuacje z hałasem stają się trudne do zrozumienia.
 • Umiarkowany ubytek słuchu (41-60 dB): Konieczne jest pogłaśnianie radia i telewizora. Rozmowy w hałasie stają się trudne do zrozumienia.
 • Znaczny ubytek słuchu (61-80 dB): Trudności w prowadzeniu rozmów, zarówno w cichym, jak i głośnym otoczeniu. Rozumienie mowy jest niemożliwe bez wzmocnienia.
 • Głęboki ubytek słuchu (większy niż ≥80 dB): Usłyszenie i rozumienie wzmocnionej mowy i urządzeń jest utrudnione lub niemożliwe.
Jakie aparaty słuchowe są dostępne dla każdego z tych poziomów ubytku słuchu?

Ubytek słuchu od nieznacznego do umiarkowanego:

Możesz wybrać którykolwiek typ aparatu przedstawiony w Kroku 1.

Znaczny ubytek słuchu:
Dostępne są wybrane typy aparatów, takie jak miniRITE lub BTE plus power.

Głęboki ubytek słuchu:
Jeśli chodzi o aparaty słuchowe, najlepszym rozwiązaniem będzie aparat BTE plus power. W przypadku wyjątkowo głębokiego niedosłuchu warto rozważyć implant ślimakowy. Jest to jednak bardziej trwałe rozwiązanie, jako że wymaga zabiegu chirurgicznego.¹

Wniosek:

Poznanie swojego ubytku słuchu to pierwszy krok do zrozumienia, który aparat słuchowy będzie najlepszy dla Ciebie. Nieważne, jak głęboki masz ubytek słuchu, znajdziemy rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Czy znasz stopień Twojego ubytku słuchu?

Jeśli chcesz poznać stopień swojego niedosłuchu, umów się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych gabinetów. Badanie u protetyka słuchu uwzględnia: omówienie Twojej historii medycznej i potrzeb słuchowych, kompleksowe badanie słuchu oraz omówienie wyników i dostępnych rozwiązań.Czynnik 2 - Technika aparatów słuchowych

Współczesna zaawansowana technika dostarcza bardziej naturalne wrażenia dźwiękowe i pozwala doświadczyć otwartego, 360-stopniowego dźwięku. Jednocześnie zapewnia bardziej wyraźny dźwięk przy mniejszym wysiłku. Ponadto użytkownicy aparatów mogą korzystać z funkcji łagodzących szumy uszne. Współczesne aparaty są także w stanie redukować sprzężenie ("świszczący dźwięk", z którym borykają się niektórzy użytkownicy). Możliwe jest również podłączenie aparatów do urządzeń smart i telewizora, aby przesyłać dźwięk bezpośrednio do aparatów.

icon of 360 degrees

360-stopniowy dźwięk:
Niektóre współczesne aparaty słuchowe (takie jak Oticon Opn S) wyposażone są w technikę, która pozwala Ci doświadczyć 360-stopniowego dźwięku. Dzięki temu możesz się skupić na dowolnych otaczających Cię dźwiękach. To innowacyjne rozwiązanie oferuje bardziej wyraźny dźwięk przy mniejszym wysiłku i pozwala Ci lepiej rozumieć mowę w każdym środowisku akustycznym.

Dowiedz się więcej o zaletach techniki Oticon:
Aparaty słuchowe Oticon

icon of a brain

Oticon BrainHearing™
Ta technika opiera się na fakcie, że słyszymy tak naprawdę naszymi mózgami, a uszy odbierają jedynie fale dźwiękowe. BrainHearing™ firmy Oticon wspiera naturalny proces nadawania sensu dźwiękom przez mózg, umożliwiając mu słyszenie w najbardziej naturalny możliwy sposób i zmniejszając zmęczenie. Technika BrainHearing™ zapewnia następujące korzyści: redukcja szumów tła, klarowność mowy, lokalizacja dźwięków poprawiająca skupienie oraz spersonalizowane ustawienia programowania. 

Icon of shield

Redukcja sprzężenia
Sprzężenie zwrotne (które jest często odbierane przez użytkowników jako gwizd) może wystąpić, gdy sygnały akustyczne wydostaną się z przewodu słuchowego i uderzą w mikrofon aparatu słuchowego, czego efektem są gwiżdżące dźwięki. Jednak sprzężenie występuje znacznie rzadziej we współczesnych aparatach słuchowych ze względu na nową technikę, która zapobiega jego powstawaniu.

icon of ear and pain

Łagodzenie szumów usznych
Wiele osób z ubytkiem słuchu doświadcza również szumów usznych. Najnowsza technika pozwala użytkownikom słuchać przez aparaty słuchowe dźwięków przynoszących ulgę. Pomagają one złagodzić i zmniejszyć dokuczliwość szumów w uszach.

Oticon oferuje specjalną funkcję o nazwie Tinnitus SoundSupport™. Możesz także po prostu przesyłać strumieniowo swoje ulubione dźwięki ze smartfona do aparatów słuchowych, co również pomaga złagodzić szumy w uszach.

Dowiedz się, jak uzyskać ulgę od szumu w uszach:

Szumy uszneicon of mobile

Łączność bezprzewodowa
Kolejną popularną funkcją jest bezprzewodowe połączenie aparatów słuchowych z telefonami komórkowymi lub tabletami, dzięki czemu rozmowy telefoniczne, muzyka lub dźwięk wideo mogą być słyszane bezpośrednio w aparatach słuchowych. Pozwala to na uzyskanie czystych, wysokiej jakości dźwięków. Możliwe jest również podłączenie aparatów słuchowych do telewizora. Następnie możesz dostosować głośność programu, tak aby był tak głośny (lub tak cichy) ja chcesz. W międzyczasie członkowie Twojej rodziny mogą cieszyć się telewizją na wybranym przez siebie poziomie głośności.

icon of rechargeable battery

Ładowalne akumulatory
Niektóre współczesne aparaty słuchowe mogą być zasilane akumulatorami. 3 godziny ładowania wystarczą, abyś mógł używać swoich aparatów przez cały dzień (włączając w to bezprzewodowe połączenia z Twoimi urządzeniami).

Ładowalne akumulatory są opłacalne w perspektywie długoterminowej. Potrzebują wymiany co 3-5 lat.

Dowiedz się więcej o ładowalnych aparatach słuchowych:

Aparaty słuchowe z opcją ładowania

Wniosek:

Współczesne aparaty słuchowe mogą oferować wiele różnych technik, które pomogą Ci uzyskać jak najlepsze słyszenie. Mogą na przykład zapewnić 360-stopniowe doznania dźwiękowe, pozwalając skupić się na dźwiękach, które mają największe znaczenie - przy mniejszym wysiłku. Nowoczesna technika umożliwia także bezprzewodowe łączenie aparatów z urządzeniami smart i dźwiękiem telewizora. Znajomość najnowszych dostępnych technik pomoże ci wybrać aparaty najlepiej dostosowane do Twojego stylu życia.

Czy chciałbyś przetestować nowoczesny aparat słuchowy?
Umów wizytę w jednym z naszych gabinetów, aby doświadczyć najnowocześniejszej techniki.

Wypróbuj aparat słuchowy bezpłatnie w naszym gabinecie


Czynnik 3 - Wygoda

Jeśli szukasz najlepszych dla siebie aparatów słuchowych, ważne jest, aby zastanowić się, jak wygodne będą one dla Ciebie w codziennym noszeniu.

Image of hearing aids and app

Zauszne aparaty słuchowe
Co charakteryzuje zauszne aparaty słuchowe?

 • Główna część urządzenia jest umieszczona za uchem
 • Ma przezroczysty przewód prowadzący do słuchawki lub wkładki usznej, umieszczonej w przewodzie słuchowym
 • Większość ludzi uważa, że aparaty zauszne są wygodniejsze niż urządzenia wewnątrzuszne
 • Przykładem urządzeń zausznych są aparaty BTE i miniRITE

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe
Co charakteryzuje wewnątrzuszne aparaty słuchowe?

 • Są tworzone na zamówienie, tak by pasowały do Twojego kanału słuchowego 
 • Produkowane są z twardego materiału, który trzyma się w Twoim kanale usznym
 • To kształt oraz wielkość Twojego przewodu słuchowego decydują, czy aparaty wewnątrzuszne będą dobrym wyborem dla Ciebie

Wniosek:

Zauszne aparaty słuchowe są uznawane za wygodniejsze, natomiast aparaty wewnątrzuszne są dyskretniejsze i wykonywane na zamówienie, aby pasowały do Twojego przewodu słuchowego.

Nasi protetycy słuchu pomogą Ci wybrać aparaty słuchowe, które zapewnią Ci wygodę

Komfort jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze aparatów słuchowych. Noszenie aparatów słuchowych nigdy nie powinno dostarczać dyskomfortu.

Nasi protetycy słuchu są wyszkoleni, by pomóc znaleźć Ci najwygodniejszy aparat słuchowy, dopasowany do Twoich potrzeb.

Umów bezpłatną prezentację aparatów słuchowych

Czynnik 4 - Cena i jakość
Typy aparatów słuchowych zaprezentowane w kroku 1 są dostępne w szerokim zakresie cen – tak, byś mógł wybrać urządzenie z każdej półki cenowej.

Cena aparatu słuchowego może zależeć od liczby funkcji, jakie chcesz posiadać w swoim aparacie słuchowym. Mogą być to automatyczna regulacja głośności i łączność bezprzewodowa. W zależności od potrzeb, te dodatkowe korzyści mogą mieć zauważalny wpływ na Twoje ogólne wrażenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie zapewniają dziś aparaty słuchowe.

Zauszne aparaty słuchowe mają bardziej zaawansowane możliwości techniczne
Aparaty zauszne ze względu na swoje większe rozmiary zapewniają najszerszy wybór potencjalnych ulepszeń technologicznych. Jednak większe modele douszne, takie jak ITC lub CIC, mają również możliwość używania pojemniejszych baterii i duże możliwości technologiczne.

Dodatkowe funkcje dostępne w nowoczesnych aparatach słuchowych:

 • Bezprzewodowa łączność z urządzeniami smart
 • 360–stopniowy dźwięk (pozwalający na "naturalne" doświadczenia słuchowe)
 • Technologia BrainHearing™ firmy Oticon (pozwalająca zużywać Twojemu mózgowi mniej energii na przetwarzanie dźwięków)
 • Automatyczne dostosowanie do różnych otoczeń dźwiękowych
 • Możliwość ładowania
 • Opcja pętli słuchowej zapewnia dostęp do dźwięku w teatrach i kościołach

Dodatkowe funkcje dostępne w nowoczesnych aparatach słuchowych

wifi icon
Bezprzewodowa łączność z urządzeniami smart
Round icon show 360 degrees
360–stopniowy dźwięk (pozwalający na "naturalne" doświadczenia słuchowe)
Icon show a brain
Technologia BrainHearing™ firmy Oticon (pozwalająca zużywać Twojemu mózgowi mniej energii na przetwarzanie dźwięków)
Icon show sound into a ear
Automatyczne dostosowanie do różnych otoczeń dźwiękowych
Icon show rechargeable battery
Możliwość ładowania
Icon show ear with a heart inside
Opcja pętli słuchowej zapewnia dostęp do dźwięku w teatrach i kościołach

Najnowsze aparaty słuchowe dostarczają więcej dźwięku do mózgu, zapewniając Ci wysokiej jakości dźwięk, lepsze rozumienie mowy i dostęp do wyraźniejszego otoczenia dźwiękowego.

Wniosek:

Im bardziej zaawansowane funkcje są oferowane, tym wyższa cena aparatów słuchowych. Takie funkcje mogą obejmować (i nie tylko): automatyczną regulację głośności, bezprzewodowe połączenie z urządzeniami inteligentnymi oraz 360–stopniowy, naturalny dźwięk.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o cenach aparatów słuchowych?

Przyjdź do jednego z naszych oddziałów i dowiedz się, jakie urządzenia oferujemy i jaki jest ich koszt.

Zobacz porównanie cen aparatów słuchowych:

Ceny aparatów słuchowych

Czynnik 5 - Typ aparatu słuchowego

Images of hearing aids

Kilka czynników wyglądu aparatów słuchowych do rozważenia to:

Rozmiar

Najważniejsza jest dla Ciebie długa żywotność baterii lub dyskrecja?
Większe aparaty słuchowe (aparaty zauszne lub IIC i CIC) mogą być dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli szukasz urządzeń o zaawansowanych technologicznie możliwościach i dłuższej żywotności, a jednocześnie małych rozmiarem. Aparaty słuchowe wewnątrzuszne są odpowiednim rozwiązaniem dla osób z ubytkiem słuchu od łagodnego do umiarkowanego, dla których najważniejsza jest dyskrecja, czyli prawie niewidoczne aparaty słuchowe.

Kolor
Czy wiesz, że aparaty słuchowe są dostępne w różnych kolorach? Masz możliwość wybrania odcienia, który dopasuje się do koloru Twojej skóry lub wybrać po prostu kolor, który do Ciebie pasuje.

Kształt kanału słuchowego determinuje, który aparat będzie Ci odpowiadał
Kształt Twojego kanału słuchowego może mieć również wpływ na wybór najlepszego aparatu słuchowego dla Ciebie: wewnątrzuszne aparaty słuchowe umieszczane są w kanale słuchowym, dlatego aby je idealnie do Ciebie dopasować, zrobimy odlew Twojego ucha.

Jak już zapewne widziałeś w kroku 1, wewnątrzuszne aparaty słuchowe (IIC) oraz (CIC) są najmniejszymi i najbardziej dyskretnymi aparatami słuchowymi. Są one odpowiednie dla większości kanałów słuchowych. Jeśli interesuje Cię aparat słuchowy wewnątrzuszny, audiolog wykona model Twojego kanału słuchowego i określi, który model aparatu słuchowego jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Wniosek: Zarówno zauszne, jak i wewnątrzuszne aparaty słuchowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Jeśli chodzi o wewnątrzuszne aparaty słuchowe, kształt kanału słuchowego może mieć wpływ na to, czy dany model będzie dla Ciebie najlepszym aparatem słuchowym (ponieważ musi on być prawidłowo osadzony w uchu). Warto również wziąć pod uwagę stopień ubytku słuchu i problemy ze sprawnością manualną.

Chcesz się dowiedzieć, jakie modele aparatów słuchowych są dostępne w naszych gabinetach?

Umów wizytę i poznaj dostępne typy aparatów słuchowych.

Umów wizytę

Czynnik 6 - Styl życia

Niezależnie od tego, czy lubisz spędzać czas w domu, czy poza nim, w restauracjach lub na imprezach towarzyskich, najlepszym aparatem słuchowym dla Ciebie będzie taki, który odpowiada poziomowi Twojego życia towarzyskiego. Im bardziej jesteś aktywny społecznie, tym bardziej „zaawansowanych funkcji” możesz chcieć w swoim aparacie słuchowym, a im mniej bogate Twoje życie towarzyskie, tym prostsze mogą być Twoje aparaty słuchowe.

Podczas wyboru najlepszego dla Ciebie aparatu słuchowego protetyk słuchu prawdopodobnie zapyta Cię o Twoje ulubione aktywności. Warto wytłumaczyć protetykowi, w jakich sytuacjach chciałbyś lepiej słyszeć, żeby pomógł Ci znaleźć rozwiązanie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

Aparaty słuchowe mogą poprawić jakość Twojego życia. Jako że każdy ma inne pasje i preferencje towarzyskie, to ważne, aby porozmawiać z protetykiem słuchu o swoim stylu życia i znaleźć aparat, który pozwoli Ci w pełni cieszyć się codziennymi aktywnościami.

Wniosek: Osoby posiadające bogate życie towarzyskie, będą chciały rozważyć aparaty słuchowe, które mogą oferować bardziej zaawansowane funkcje technologiczne, podczas gdy osoby, które angażują się w mniej aktywności, będą miały bardziej podstawowe potrzeby, jeśli chodzi o wybór najlepszego aparatu słuchowego.

Dowiedz się więcej o różnych typach aparatów słuchowych

Przeczytaj nasze informacje na temat różnych typów aparatów słuchowych: 

Rodzaje aparatów słuchowych

Krok 3. Wypróbuj aparaty słuchowe bezpłatnie w gabinecie protetyki słuchu  

Wiedza, którą zdobyłeś w tym przewodniku, pomoże Ci zrozumieć najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze aparatu słuchowego.

 

Kolejne kroki w tym procesie są następujące:

 1. Umów się na bezpłatne badanie słuchu w gabinecie protetycznym
 2. Porozmawiaj o swoich preferencjach oraz obawach z protetykiem słuchu
 3. Wypróbuj aparaty słuchowe bezpłatnie w naszym gabinecie – jeśli pierwszy model nie spełni Twoich oczekiwań, możesz wypróbować inny 

Umów się na wizytę z certyfikowanym protetykiem słuchu, który pomoże Ci znaleźć: 

 • Rozwiązanie z najlepszą jakością dźwięku 
 • Rozwiązanie idealne na Twoją kieszeń

Umów się na niezobowiązujące testowanie aparatów słuchowych w naszym gabinecie