Małe dziecko czeka na badanie słuchu (otoemisja akustyczna) w gabinecie specjalisty.

Otoemisja akustyczna – badanie u noworodków

Kategorie • Badania słuchu

Otoemisja akustyczna – badanie u noworodków

Przedział wiekowy pacjenta:

od pierwszych dni życia

Przygotowanie do badania:

pacjent w momencie badania nie może być przeziębiony

Czas trwania badania:

około 5-15 minut

Opis badania:

Otoemisja akustyczna, nazywana również badaniem przesiewowym słuchu, ocenia reakcję pacjenta na dźwięk oraz stan ślimaka w uchu wewnętrznym. Pozwala wykryć niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego.

Badanie polega na umieszczeniu w uchu badanego dziecka sondy i włączeniu odpowiedniego testu dźwiękowego. Do ucha podawane są odpowiednie delikatne tony wysokie (dźwięki piszczące) i niskie (dźwięki buczące). Urządzenie samoczynnie dokonuje pomiaru bardzo cichego zwrotnego sygnału akustycznego, który powstaje w ślimaku pod wpływem podawanych dźwięków. Otoemisja przeprowadzana jest osobno dla ucha prawego i lewego.

Urządzenie, którym przeprowadzana jest otoemisja, jest bardzo czułe na dźwięki (zarówno na odgłosy wydawane przez samego pacjenta, jak i dźwięki otoczenia), dlatego badane dziecko musi być spokojne, wyciszone. Badanie może być wykonane podczas karmienia. Ważne jest, aby pacjent był zdrowy w czasie wykonywania badania – w przypadku przeziębienia wynik będzie „fałszywie” nieprawidłowy.

Wskazania do przeprowadzenia badania:

  • badanie przesiewowe słuchu u niemowląt,
  • po zastosowaniu leków ototoksycznych,
  • przy występowaniu szumów usznych,
  • ocena stanu ślimaka (ucha wewnętrznego).