Mężczyzna przygotowuje się do wykonania badania słuchu UCL w gabinecie specjalisty.

Badanie UCL – kiedy dźwięk jest nieprzyjemny?

Kategorie • Badania słuchu

Badanie UCL – kiedy dźwięk jest nieprzyjemny?

Badanie słuchu UCL (Uncomfortable Sound Level) to rutynowe, krótkie i nieinwazyjne badanie, które wykonuje się w kabinie ciszy przy pomocy nausznych słuchawek audiometrycznych oraz pojedynczego przycisku, który osoba badana trzyma w dłoni. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, a czas trwania badania UCL to zazwyczaj kilka minut. Jest zatem szybkie, nieinwazyjne i absolutnie bezbolesne.


1. Kiedy należy wykonać badanie słuchu UCL?

Przyjmuje się, że osoba ze zdrowym słuchem zaczyna odczuwać dyskomfort przy dźwiękach o natężeniu 80-90 dB. To na przykład hałas ruchu ulicznego albo działający blender. Bywa jednak, że nieprzyjemne stają się dla nas dużo cichsze dźwięki – trzaskanie drzwiami, uderzający w zlew strumień wody, a czasem nawet tykanie zegara. Poprzez badanie UCL możemy sprawdzić, w którym momencie natężenie dźwięku staje się dla nas dokuczliwe. Możemy także ocenić, czy w związku z tym cierpimy na nadwrażliwość słuchową.

Podejrzenie nadwrażliwości słuchowej to jedno ze wskazań, by udać się na badanie słuchu UCL. Nietolerancja dźwięków o natężeniu niebędącym dokuczliwym dla innych ludzi nie zdarza się często, ale potrafi znacząco utrudnić bądź nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie w pełnym przecież dźwięków świecie. Takie badanie jest również standardową procedurą przy dostrajaniu aparatów słuchowych w naszych Centrach Słuchu Audika. Badanie UCL pozwala nam upewnić się, że przetwarzane przez aparat dźwięki będą miały odpowiednie natężenie – i w związku z tym będą przyjemne.


2. Jak badanie słuchu UCL wygląda w praktyce?

Cała procedura odbywa się w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu, które skutecznie izoluje od dźwięków z zewnątrz. Zostaniesz poproszony o założenie nausznych słuchawek audiometrycznych, które do złudzenia przypominają te, na których słuchamy na co dzień muzyki. Badanie słuchu UCL polega na odtwarzaniu w słuchawkach kolejnych, coraz głośniejszych dźwięków. Twoją rolą będzie wciśnięcie trzymanego w dłoni przycisku, gdy odtwarzane dźwięki staną się już zbyt głośne. Co istotne, badanie UCL przeprowadzamy kolejno dla każdego ucha oddzielnie.


3. FAQ: Pytania o badanie słuchu UCL

Jak przygotować się do badania słuchu?
Do tego badania nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Ile czasu trwa badanie UCL?
Badanie jest bardzo krótkie – trwa około 15 minut.

Kiedy otrzymam wyniki badania słuchu?
Wyniki badania UCL (wykres) otrzymasz od razu po badaniu.

Jaki jest przedział wiekowy pacjenta?
Powyżej 7 roku życia. Badanie wymaga aktywnej współpracy.


Zarezerwuj termin badania    Znajdź gabinet