Kobieta i mężczyzna słuchają deszczu w parku.

Biały szum – wsparcie snu i samopoczucia

Autor: Sylwia Pilipczuk

18.02.2024 00:00:00 • 17 min. czytania

Kategorie • Świat dźwięków

Biały szum – co to jest i w czym pomaga?

Biały szum (ang. white noise) towarzyszy nam przez całe życie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Różne rzeczy wokół nas generują biały szum – np. odkurzacz czy suszarka do włosów. To wpływa na ludzki organizm na wiele sposobów. Biały szum dla niemowląt jest obecnie bardzo popularnym tematem wśród młodych rodziców. Pewne badanie naukowe wykazało wysoką skuteczność białego szumu dla niemowląt w kontekście wspierania snu. Aż 80% dzieci słuchających białego szumu zasnęło samodzielnie już w ciągu 5 minut, a w grupie dzieci bez szumu było ich tylko 25%¹.

Spis treści:
1. Jak brzmi biały szum
2. Biały szum co to
3. Biały szum dla niemowląt
4. Rodzaje białego szumu
5. Biały szum dla dorosłych
6. W czym pomaga biały szum
7. Bezpieczne korzystanie z białego szumu
FAQ: Pytania o biały szum

Załóżmy na przykład, że sąsiad z góry jest głośny, co utrudnia spanie. Włączasz wentylator, aby zagłuszyć dźwięki aktywności sąsiada. Skupiając się na dźwiękach wentylatora, możesz wreszcie odpocząć i zasnąć – ponieważ wentylator skutecznie maskuje wysokie tony z górnego piętra. Dźwięki sąsiada były głośne i nieregularne, a taka nieprzewidywalność może bardzo utrudnić zasypianie. Wentylator wydawał natomiast powolne i równomierne dźwięki, które nie irytują nas w żaden sposób, gdy próbujemy zasnąć.

1. Jak brzmi biały szum?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak brzmi biały szum, tutaj znajdziesz odpowiedź. Biały szum to pewna grupa dźwięków, które często pozostają niezauważone, a kojarzą się z czymś neutralnym i jednostajnym, wypełniającym tło. Biały szum to jednostajny dźwięk, który zawiera wszystkie częstotliwości w zakresie słyszalności ludzkiego ucha, co sprawia, że jest on jednym z najbardziej trudnych do określenia dźwięków. To doskonały przykład dźwięku stałego, który można usłyszeć, choć nie ma jednego konkretnego źródła. Ale jak brzmi biały szum na przykładzie codziennego życia?

Często biały szum jest porównywany do szumu telewizora lub szumu fal radiowych, gdy kanał nie jest odpowiednio nastawiony. Pierwszy, ten najbardziej pierwotny kontakt z dźwiękiem białego szumu, mamy już w życiu płodowym. W łonie matki każdy z nas miał kontakt z jej bijącym sercem i tętniącą krwią. Jest to dźwięk, który może być stosowany w różnych celach – od maskowania innych hałasów aż po poprawę koncentracji. Jednak jak brzmi biały szum wspomagający relaks? Dla niektórych ludzi jest to kojący dźwięk, który pomaga w zasypianiu lub tworzy spokojne tło do medytacji.

 

2. Biały szum – co to właściwie jest?

Zastanawiasz się, co to właściwie jest biały szum? To niezwykłe zjawisko dźwiękowe zdobywa coraz większą popularność. Zwłaszcza, jeśli mowa o relaksie i poprawie jakości snu. Ale co to takiego i dlaczego jest tak skuteczne?

Biały szum, zwany czasem szumem równomiernym, to dźwięk składający się z różnych częstotliwości, o jednakowej intensywności. Jest on w stanie zamaskować inne intensywne dźwięki, eliminując nagłe szczyty głośności, co przyczynia się do stworzenia bardziej spokojnego otoczenia. Biały szum jest często wykorzystywany do redukcji stresu, poprawy koncentracji i polepszenia higieny snu.
Zatem czym właściwie jest biały szum? To narzędzie, które może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z codziennym stresem i bezsennością.

Definicja białego szumu

Na początku potrzebujemy wyjaśnić samo zjawisko dźwięku i słyszenia. Z definicji każdy niepożądany dźwięk nazywany jest szumem bądź hałasem. Dźwięk jest definiowany jako wibracja lub fala, a wytworzone w ten sposób ciśnienie niesie różnego rodzaju medium – np. powietrze lub woda. Nacisk tych wibracji w określonym zakresie częstotliwości odczuwamy w uszach jako dźwięk i to zjawisko umożliwia nam słyszenie. Słuch jest zatem wrażliwy na poziom ciśnienia akustycznego, czyli „głośność dźwięku” mierzoną w decybelach (dB).

Z definicji wynika, że biały szum to rodzaj szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie, który obejmuje szeroki zakres dźwięków. Innymi słowy, na całej emitowanej fali dźwięk jest jednakowo intensywny i słyszalny. Swoją nazwę „biały” szum zawdzięcza nawiązaniu do zjawisk wizualnych. Światło białe to de facto szum elektromagnetyczny, na który składają się wszystkie inne możliwe barwy¹.

Jak biały szum wpływa na mózg?

Choć znany głównie jako dźwięk maskujący, biały szum ma również zdumiewający wpływ na nasz mózg. Jak dokładnie biały szum wpływa na mózg? To zagadnienie zyskuje coraz większą uwagę naukowców i entuzjastów zdrowia psychicznego.

Działa jak swoiste tło dźwiękowe, niwelując nagłe skoki głośności w otoczeniu. Jak biały szum wpływa na mózg? To zjawisko pozwala mózgowi wejść w stan równowagi, redukując stres i poprawiając zdolność koncentracji. Gdy ciało człowieka jest zrelaksowane i zasypiamy przy białym szumie, okazuje się, że nasz mózg pracuje lepiej. Badania z udziałem osób starszych wskazały na przykład, że następnego dnia po słuchaniu białego szumu ich pamięć była zauważalnie lepsza¹³.

Biały szum wpływa na mózg nie tylko poprzez redukcję stresu, ale również jako narzędzie poprawiające sen. Tworząc spokojne otoczenie dźwiękowe i wzbudzając poczucie bezpieczeństwa, biały szum sprzyja lepszemu snu, co ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia psychicznego. Wprowadzenie tego prostego elementu do codziennego życia może okazać się korzystne dla równowagi emocjonalnej i efektywności umysłowej.

3. Biały szum dla niemowląt – wsparcie snu malucha

Biały szum dla niemowląt stał się nieocenionym narzędziem wspierającym spokojny sen maluchów. Jest on odbierany jako monotonny dźwięk i kojące tło. Dzieci uwielbiają spać przy białym szumie, ponieważ doskonale sprawdza się w maskowaniu mniej przyjemnych dźwięków z otoczenia. Zapewnia w ten sposób dziecku spokojne środowisko snu¹. Wprowadzony do rutyny snu biały szum może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego na zasypianie oraz w utrzymaniu głębokiego, efektywnego snu.

Ponadto biały szum dla niemowląt posiada również właściwości uspokajające, które mogą wspomagać proces wyciszenia emocji dziecka. Przytłumione dźwięki przywodzą na myśl szum tętniącej krwi, co nawiązuje do naturalnych dźwięków, z którymi maluch był zaznajomiony jeszcze przed narodzinami. 

Dostępność różnych aplikacji i urządzeń generujących biały szum dla niemowląt umożliwia dostosowanie tego rodzaju dźwięku do indywidualnych potrzeb i upodobań malucha. Biały szum dla niemowląt staje się popularnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy pragną wspomagać sen swojego dziecka w komfortowy i skuteczny sposób.

Jak biały szum wpływa na dziecko?

Biały szum to nie tylko narzędzie poprawiające sen niemowląt. Ma również szereg korzyści w kontekście rozwoju i samopoczucia najmłodszych. Jak biały szum wpływa na dziecko? Biały szum dla niemowląt, emitowany przez specjalne urządzenia lub aplikacje, może stać się stałym elementem rutyny snu, wspomagając regenerację i zdrowy rozwój malucha.

Biały szum wpływa także na rozwój mózgu dziecka. Regularne słuchanie białego szumu stymuluje układ nerwowy, pomagając w budowie zdolności poznawczych. Dodatkowo, biały szum dla niemowląt może wpływać na temperament malucha, sprawiając, że staje się bardziej zrelaksowany i mniej podatny na stres. Znane jest także korzystne działanie białego szumu na uważność dziecka, pomagając mu lepiej skoncentrować się na otaczającym go świecie⁶.

To, jak biały szum wpływa na dziecko, zależy od indywidualnych potrzeb malucha. Dla jednego dziecka może to być narzędzie do łagodzenia trudności w zasypianiu, a dla innego – wspomaganie koncentracji podczas nauki czy zabawy.

Czemu biały szum dla niemowląt jest ważny?

Biały szum dla niemowląt stał się jednym z kluczowych elementów narzędzi rodziców wspierających zdrowy sen swoich maluchów. Dlaczego jednak biały szum dla niemowląt jest tak istotny i jakie korzyści niesie dla ich codziennego komfortu? Co warto wiedzieć o białym szumie?

Biały szum dla niemowląt jest ważny ze względu na jego zdolność do stworzenia stałego tła dźwiękowego, które maskuje nagłe odgłosy z otoczenia. Dla maluchów, które są szczególnie wrażliwe na dźwięki, biały szum działa jak kojący element, który pomaga utrzymać spokój i ułatwia zasypianie. Z drugiej strony daje też dzieciom poczucie bezpieczeństwa, odcina je od nadmiaru bodźców zewnętrznych i pozwala uspokoić umysł i ciało, które codziennie zmagają się przecież z nowymi umiejętnościami i wiedzą.

W jaki sposób biały szum dla niemowląt jest ważny dla rozwoju? Regularne stosowanie białego szumu może wpływać pozytywnie na zdolność malucha do koncentracji oraz dostosowywania się do zmian otoczenia. Utworzenie spokojnego tła dźwiękowego pomaga maluchowi oswoić się z nowym środowiskiem i łatwiej zasypiać w różnych warunkach. 

Biały szum – korzyści dla niemowlaka

Korzyści wynikające ze słuchania białego szumu w okresie niemowlęcym są liczne i znaczące. Po pierwsze, biały szum dla niemowląt stanowi skuteczną metodę wspomagającą zdrowy sen malucha. Ten monotonny dźwięk działa maskująco na potencjalnie drażniące dźwięki z otoczenia, tworząc spokojne tło dźwiękowe, które sprzyja zasypianiu i utrzymaniu ciągłości głębokiego snu¹.

Warto zauważyć, że korzyści białego szumu dla niemowląt nie ograniczają się jedynie do okresu wczesnego dzieciństwa. W okresie szkolnym, biały szum może nadal odgrywać istotną rolę w poprawie skupienia i koncentracji podczas nauki czy wykonywania zadań². W ten sposób biały szum może stać się cennym narzędziem wspierającym rozwój dziecka na różnych etapach jego życia.

Korzyści białego szumu dla niemowląt obejmują także aspekt terapeutyczny. Ten łagodny dźwięk może działać kojąco na psychikę maluszka, redukując poziom stresu i niepokoju⁷. Rodzice doceniają także fakt, że biały szum stanowi skuteczne narzędzie w budowaniu zdrowych nawyków snu u niemowlaka, co przekłada się na spokojniejsze noce i zadowolenie maluszka.

4. Jakie są rodzaje białego szumu?

Biały szum to nie tylko jednorodny dźwięk, ale szeroka paleta różnych jego odmian, z których każda może mieć unikalne właściwości. Przykładowo, wyobraźmy sobie dźwięk spadającego deszczu, szum płynącego strumienia albo rytmiczne bicie serca ukochanej osoby. Biały szum w zależności od rodzaju ma specyficzne dla siebie właściwości, a wybór odpowiedniego może zależeć od indywidualnych preferencji i celu słuchania, jak np. relaks, koncentracja czy poprawa snu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów białego szumu, które kojarzą się zazwyczaj z różnymi kolorami.

Różowy szum

Różowy szum to jedna z odmian białego szumu, która charakteryzuje się bardziej równomiernym rozkładem mocy dźwięku na każdą jednostkę częstotliwości. Ten rodzaj szumu przypomina szum suszarki albo delikatny szmer deszczu. Różowy szum może być generowany przez urządzenia wytwarzające biały szum, np. generator dźwięku. Jego efekt jest często stosowany do maskowania tła, poprawiając koncentrację lub sen – szczególnie kiedy chodzi o biały szum dla niemowląt.

Przykładami źródeł różowego szumu są:

• suszarka do włosów na pełnej mocy;
• odkurzacz na wysokim poziomie ssania;
• klimatyzator pokojowy;
• padający deszcz słyszany zza okna;
• delikatne fale morskie;
• szelest liści.

Brązowy szum

Brązowy szum to intensywniejszy rodzaj białego szumu, który nie zawiera dźwięków o wysokiej częstotliwości. Przy niższych częstotliwościach jest natomiast silniejszy i głębszy. Jego brzmienie przypomina szum wodospadu albo szum wentylatora. W praktyce brązowy szum może występować w naturalnym otoczeniu, na przykład w lesie podczas opadów deszczu. Wprowadzając go do codziennego życia za pomocą generatorów dźwięku, można stworzyć tło dźwiękowe, które pomaga w relaksie, koncentracji i poprawie jakości snu.

Przykładami źródeł brązowego szumu są:

• wentylator;
• ulewny deszcz (gdy jesteśmy na dworze);
• grzmoty w czasie burzy;
• fale morskie podczas sztormu;
• silny, porywisty wiatr;
• odkurzacz na niskich obrotach.

Zielony szum

Zielony szum jest pojęciem nieco luźniej zdefiniowanym. To dźwięk, który zawiera nieco więcej energii w środkowej części zakresu słyszalności. Może przypominać na przykład szum płynącego strumyka. W kontekście odgłosów przyrody, zielony szum to pełen zakres dźwięków natury. Będzie nim np. delikatny szmer trawy podczas łagodnego podmuchu wiatru. Dźwięk ten może być wykorzystywany do maskowania innych hałasów w otoczeniu.

Przykładami źródeł zielonego szumu są:

• szmer płynącej wody;
• szelest trawy na wietrze lub pod stopami;
• delikatny trzask łamanych gałązek;
• spokojny śpiew ptaków;
• lekki, wiosenny deszczyk;
• rozmawiający ludzie.

Fioletowy szum

Fioletowy szum to koncepcja bardziej teoretyczna. W praktyce może to być dźwięk, który szybko przybiera na głośności w wyższych zakresach częstotliwości. Może przypominać szum hiszpańskich kastanietów albo szum niskiej fali radiowej. Pomimo tego, że jest rzadziej używany w aplikacjach, fioletowy szum może być eksperymentalnie stosowany w celach relaksacyjnych czy do testów aparatury dźwiękowej.

Przykładami źródeł fioletowego szumu są:

• dźwięk cykad z oddali;
• szum niskiej fali radiowej;
• krople wody uderzające o metal;
• pękający lód;
• głośniki wysokotonowe;
• urządzenia ultradźwiękowe.

Niebieski szum

Niebieski szum to biały szum, który przybiera na głośności wraz ze wzrostem częstotliwości, ale wolniej niż fioletowy szum. Niebieski szum ma bardziej chłodny ton w porównaniu do różowego szumu. Może przypominać na przykład syczenie węża. Niebieski szum może być wykorzystywany w terapii dźwiękiem albo jako narzędzie do poprawy skupienia.

Przykłady źródeł niebieskiego szumu pokrywają się z przykładami źródeł fioletowego szumu. Wszystkie te dźwięki różnią się tylko tempem wzrostu częstotliwości.

Czarny szum

Czarny szum to termin, który czasem jest używany do opisania ciszy, a nie konkretnej charakterystyki dźwięku. Nie jest on jednak precyzyjnie zdefiniowany w kontekście dźwięku. Brak też odniesień do białego, różowego czy brązowego szumu. Czarny szum może być skojarzony z totalną ciszą pozbawioną wszelkich szmerów. W praktyce może być to trudne do uzyskania w otoczeniu pełnym dźwięków codziennego życia.

Są jednak osoby, które relaksują się i wyciszają wyłącznie przy całkowitej ciszy, którą uzyskać można nie za sprawą generatora dźwięków, a zatyczek do uszu.

5. Znaczenie białego szumu dla dorosłych

Biały szum dla dorosłych staje się coraz bardziej popularnym narzędziem poprawy jakości życia i zdrowego snu. W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie codziennie towarzyszą nam liczne bodźce dźwiękowe, biały szum dla dorosłych zyskuje na znaczeniu jako skuteczne rozwiązanie wspierające relaks i sen.

Biały szum jako sposób na relaks i stres

Biały szum stał się nieocenionym narzędziem w łagodzeniu stresu dla wielu dorosłych. Korzystanie z białego szumu jako metody relaksacji dla dorosłych zdobywa coraz większą popularność ze względu na jego zdolność do maskowania irytujących dźwięków otoczenia, co pomaga w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.

Jak dokładnie biały szum działa na stres? Mechanizm działania polega na tym, że monotonna forma dźwięku przykrywa inne, bardziej uciążliwe dźwięki, które mogą być źródłem stresu. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy pracują w hałaśliwych środowiskach lub mają trudności z odprężeniem się po intensywnym dniu

Biały szum działa niczym przyjemne tło dźwiękowe, tworząc warunki sprzyjające relaksowi, ale też skupieniu. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami białego szumu takimi jak różowy szum czy szum brązowy. Dzięki temu możemy znaleźć najlepszy sposób na wykorzystanie tego naturalnego zjawiska do redukcji stresu i wsparcia relaksu.

Biały szum w pracy – lepsza koncentracja

Słuchanie białego szumu w pracy stanowi nie tylko przyjemne tło dźwiękowe, ale także skuteczny sposób na redukcję odgłosów otoczenia, które mogą zakłócać naszą uwagę. Wprowadzenie białego szumu do środowiska pracy może zatem przyczynić się do zwiększenia efektywności i koncentracji w wykonywaniu zadań.

Jak biały szum wpływa na poprawę koncentracji w pracy? Mechanizm działania jest prosty – monotonna forma dźwięku białego szumu działa jak bariera akustyczna. W efekcie eliminuje ona irytujące odgłosy, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na wykonywaniu zadań bez zbędnego rozpraszania się, co może znacznie zwiększyć efektywność pracy biurowej czy kreatywnego myślenia².

Coraz więcej firm i biur dostrzega korzyści płynące z zastosowania białego szumu – zwłaszcza w otwartych przestrzeniach biurowych. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie bardziej sprzyjającego klimatu pracy, co przekłada się na lepszą wydajność zespołów oraz indywidualnych pracowników.

Biały szum dla dorosłych metodą na zdrowy sen

W poszukiwaniu spokojnego snu coraz więcej osób odkrywa tajemnicę białego szumu. To proste, a zarazem skuteczne narzędzie, które ma pozytywny wpływ na jakość naszego snu. Dlaczego biały szum jest kluczowym elementem dla zdrowego snu? To narzędzie jest szczególnie korzystne dla dorosłych, którzy doświadczają trudności z zasypianiem lub cierpią na przerywany sen.

Biały szum dla dorosłych stanowi swoiste obronne tło dźwiękowe, redukując nie tylko hałasy zewnętrzne, ale również wewnętrzne, takie jak odgłosy chrapania czy uliczny gwar. To sprawia, że sen staje się bardziej spokojny i głęboki, co ma istotny wpływ na regenerację organizmu. Potwierdzeniem tego było badanie na mieszkańcach hałaśliwej dzielnicy Nowego Jorku, które wykazało, że słuchając białego szumu szybciej zasypiali i rzadziej się wybudzali¹².

6. W czym pomaga biały szum na co dzień?

Biały szum stał się nieodłącznym towarzyszem codziennego życia, oferując nie tylko przyjemne tło dźwiękowe, ale również skuteczne rozwiązania wielu trudności, z którymi spotykamy się każdego dnia. W czym pomaga biały szum? To narzędzie znajduje zastosowanie w różnych obszarach, od poprawy koncentracji, przez względy zdrowotne, aż po stworzenie sprzyjającego środowiska dla zdrowego snu.

Biały szum w leczeniu szumów usznych

Szumy uszne, znane również jako dzwonienie w uszach, to powszechny problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Te uporczywe dźwięki mogą mieć różne źródła – w tym ubytek słuchu, nadmierne narażenie na hałas czy stres⁸. Dla wielu osób stan ten może stanowić poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Monotonne brzmienie białego szumu może pomóc w zakłócaniu nieprzyjemnych dźwięków, tworząc ulgę dla osób cierpiących na problem szumów usznych.

W jaki sposób biały szum może pomagać w leczeniu szumów usznych? Badanie z 2023 roku skupiło się na terapeutycznym wykorzystaniu różowego szumu. Jego działanie opiera się na zasadzie maskowania, czyli przykrywania nieprzyjemnych dźwięków szumów usznych bardziej neutralnymi dźwiękami. Poprzez wprowadzenie różowego szumu do otoczenia akustycznego osoby cierpiące na szumy uszne doświadczyły redukcji uciążliwych dźwięków i odzyskały spokój umysłu.

Czy biały szum pomaga na migrenę?

Migrena, to schorzenie neurologiczne, które dotyka wiele osób na całym świecie. Często jest związana z czynnikami genetycznymi. Może wywoływać ją również stres czy zmiany hormonalne. Objawy migreny mogą obejmować pulsujący ból jednej strony głowy, nudności, a nawet światłowstręt. Czy biały szum może pomóc w łagodzeniu migreny?

Odpowiedź tkwi w jego zdolności do maskowania dźwięków otoczenia. Osoby cierpiące na migrenę często są wrażliwe na bodźce zewnętrzne, w tym hałas – w czym pomaga biały szum. Wygłuszając intensywne dźwięki i tworząc spokojne otoczenie, biały szum może pomóc w redukcji stresu, który często jest jednym z wyzwalaczy migreny³. Choć biały szum nie jest cudownym lekarstwem, dla niektórych osób stanowi skuteczną metodę wspomagającą łagodzenie migreny i poprawę komfortu życia.

Znaczenie białego szumu przy ADHD

W kontekście ADHD biały szum zyskuje na znaczeniu jako potencjalne narzędzie wspomagające, zwłaszcza w łagodzeniu objawów nadpobudliwości – co potwierdzają badania⁴. Biały szum staje się interesującym narzędziem w łagodzeniu nadmiernej ruchliwości i wewnętrznej gonitwy, ponieważ jego monotonna forma dźwięku działa stabilizująco na układ nerwowy, pomagając w utrzymaniu spokoju psychicznego.

W jaki sposób biały szum może pomóc w przypadku ADHD? Biały szum działa na zasadzie tłumienia innych dźwięków otoczenia, co może być szczególnie korzystne dla osób z ADHD, które są bardziej podatne na rozpraszanie uwagi. Tworząc spokojne tło dźwiękowe, biały szum może wspomagać koncentrację i łagodzić impulsywność⁵. Choć nie jest to substytut tradycyjnych metod leczenia ADHD, biały szum może stanowić ciekawe uzupełnienie terapii, pomagając w lepszym radzeniu sobie z objawami tego zaburzenia.

Jak wpływa biały szum na autyzm?

Biały szum staje się coraz bardziej interesującym narzędziem wspierającym osoby w spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Jak biały szum wpływa na autyzm? Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają trudności z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, co może prowadzić do nadmiernego stresu i niepokoju⁷. Wprowadzenie białego szumu do otoczenia stanowi potencjalne rozwiązanie, pomagając zminimalizować wpływ czynników przyczyniających się do nadmiernej stymulacji sensorycznej.

Biały szum niweluje uciążliwe dźwięki otoczenia, zasłaniając je jednocześnie bardziej neutralnym brzmieniem. W przypadku osób ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera biały szum może przynieść ulgę, tworząc spokojne otoczenie. Pomaga to w łagodzeniu objawów takich jak nadmierna wrażliwość na dźwięki czy trudności w przetwarzaniu bodźców, co może prowadzić do poprawy komfortu i samopoczucia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu¹. Wykorzystanie białego szumu jako narzędzia wspierającego staje się więc ciekawym podejściem w trosce o lepszą jakość życia.

7. Jak bezpiecznie korzystać z białego szumu?

Bardzo możliwe, że tak jak wiele osób zastanawiasz się, jak bezpiecznie korzystać z białego szumu. Te pytanie zadają sobie zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z relaksującymi dźwiękami, jak i również zaawansowani słuchacze białego szumu. Często zdarza się, że umknie nam z pamięci jakiś istotny niuans, nie jesteśmy pewni i potrzebujemy ponownie przekonać się, jak stosować biały szum.

Przemyśl rodzaj białego szumu

W pierwszej kolejności dobrze zastanów się, do jakiego celu chciałbyś wykorzystać biały szum. Potrzebujesz rozluźnienia po pracy? Masz częste migreny i chcesz sprawdzić, czy biały szum pomaga na intensywne bóle głowy? A może źle śpisz i chcesz przekonać się, czy te kojące dźwięki wpłyną na Twoją higienę snu?

Bez względu na potrzeby, wypróbuj na sobie każdy dostępny rodzaj białego szumu. Może okazać się, że ten, który na ogół jest rekomendowany jako szum pomocny przy zasypianiu (różowy szum), dla Ciebie będzie zbyt głośny lub drażniący. Dla osób chcących zaznać relaksu po męczącym dniu w pracy często zalecany jest brązowy szum, jednak dla Ciebie być może więcej przyjemności przyniesie szum zielony.

Wybierz źródło białego szumu

Jeśli chodzi o biały szum dla niemowląt, wyjątkowo dyskretnym rozwiązaniem mogą być szumiące zabawki. Urządzenie można przechowywać wśród innych maskotek dziecka i dzięki temu pogodzić użyteczność z atrakcyjnym wyglądem. Takie zabawki przeważnie nie mają możliwości zmiany natężenia – rodzaj białego szumu jest określony przez producenta.

Istnieją także inne specjalnie zaprojektowane urządzenia generujące biały szum, a przypominające elektroniczne stacje pogody czy inteligentne budziki. Często można się spotkać z dość szerokim wyborem rodzaju białego szumu. Ponadto oferują one możliwość regulacji głośności wraz z wyłącznikiem czasowym, a niekiedy nawet wygaszającym się trybem lampki nocnej.

Kolejną możliwą opcją jest wyszukanie aplikacji na telefon odtwarzającej podobny zestaw dźwięków co dedykowane urządzenia. Jak w poprzednim przykładzie, tak i tutaj istnieje sporo możliwości dostosowania ustawień emitowanego dźwięku do naszych preferencji. Podobnym rozwiązaniem do aplikacji jest odtworzenie kilkugodzinnego, odpowiednio zmontowanego nagrania padającego deszczu czy trzaskającego ogniska.

Znajdź miejsce do słuchania białego szumu

Gdy mamy już dobrany rodzaj i źródło białego szumu, potrzebujemy znaleźć odpowiednie miejsce do słuchania. W tym miejscu na pierwszy plan wychodzi cel, który chcemy osiągnąć. Jeżeli zależy nam na lepszej koncentracji w pracy, najkorzystniej byłoby otoczyć się kojącym dźwiękiem, czyli odtworzyć go w niedalekiej odległości od siebie w taki sposób, byśmy mogli równomiernie odbierać go obojgiem uszu

Gdy chcemy poprawić swoją jakość snu, najodpowiedniejszym miejscem do słuchania białego szumu będzie sypialnia. Ważne jest jednak odpowiednie umieszczenie urządzenia bądź aplikacji emitującej biały szum z uwagi na nasze zdrowie. Również w tym wypadku kluczowym kryterium do określenia właściwego miejsca jest głośność słuchanych dźwięków. Jeśli zostanie ona odpowiednio nastawiona, biały szum może być emitowany niemal tuż przy naszym uchu.

Dostosuj głośność białego szumu

Niezwykle ważna kwestia to głośność białego szumu. Najbezpieczniej, gdy wartość tuż przy głowie nie przekracza 50 dB. Jak to zmierzyć? W doskonałym świecie dysponowalibyśmy profesjonalnymi miernikami, jednak w domowych warunkach dobrze sprawdzą się aplikacje na telefon. Jeżeli emitowany biały szum przekracza wartość 50 dB, warto go przyciszyć lub ustawić źródło dźwięku dalej od głowy.

Odtwarzając biały szum wprost z aplikacji, zmierzenie jego głośności może być utrudnione. Wówczas powinniśmy przyjąć założenie odtwarzania białego szumu tak cicho, jak to tylko możliwe. Pamiętajmy, że świadome doznawanie białego szumu ma służyć odprężeniu, a nie zagłuszeniu własnych myśli.

Testuj różne rodzaje białego szumu

Wypróbuj na sobie i przekonaj się, jak na Ciebie działa każdy rodzaj białego szumu. Zanim zainwestujesz w konkretne źródło białego szumu, sprawdź swoje samopoczucie przy dźwięku wentylatora lub nagraniu z szumiącym strumieniem. Bądź uważny na swoje odczucia podczas słuchania białego szumu. Sprawdź także różne nagrania tego samego rodzaju szumu, ponieważ po przetworzeniu pliku audio dźwięki mogą się od siebie znacząco różnić.

Warto kierować się swoimi upodobaniami – wtedy najbardziej skorzysta nasz układ nerwowy. Jeśli mimo obiektywnych zaleceń co do rodzaju białego szumu mamy poczucie, że dany dźwięk nas drażni, powinniśmy zrezygnować z dalszego słuchania go.

FAQ: Biały szum – pytania i odpowiedzi1. Kiedy biały szum jest zdrowy?

Biały szum wykazuje pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Pomaga w zasypianiu i utrzymywaniu zdrowego snu, a także wzmacnia naszą koncentrację i poprawia pamięć. Szczególnie wartościowy okazuje się być biały szum dla niemowląt, po który coraz częściej sięgają rodzice.2. Czy biały szum szkodzi?

Wyniki niektórych badań sugerują, że zbyt częste korzystanie z białego szumu może opóźnić rozwój niemowląt¹². Dlatego należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, by dziecko potrafiło zasypiać i wyciszać się również bez obecności białego szumu w tle.3. Jak najlepiej słuchać białego szumu?

Urządzenie, z którego biały szum jest odtwarzany, powinno być dobrej jakości. Dźwięk będzie wtedy czysty i pozbawiony przekłamań. Do słuchania białego szumu w przestrzeni publicznej rekomendujemy natomiast jakościowe słuchawki nauszne.4. Co robić, kiedy biały szum nie działa?

Każdy ma swoje własne potrzeby i upodobania. Biały szum, który działa na jedną osobę, może nie działać na inną, dlatego przede wszystkim warto sprawdzić różne rodzaje białego szumu. Istotna jest również głośność i odległość ucha od źródła dźwięku.5. Czy biały szum uzależnia?

Niemal wszystko w życiu może uzależniać, jeżeli nie zachowujemy równowagi i zdrowego rozsądku. Przyzwyczajenie do zasypiania przy określonych dźwiękach może upośledzać zdolność zasypiania w zróżnicowanych i zmiennych warunkach¹¹.6. Jaki rodzaj białego szumu wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, które biały szum ma w naszym życiu zaspokoić. Warto poznać różne rodzaje białego szumu, ich rekomendowane zastosowanie – i przede wszystkim testować!7. Dlaczego biały szum uspokaja?

Jeśli do naszego środowiska snu dodamy biały szum, wszelkie szepty, hałasy generowane przez domowników czy odgłosy pochodzące z mieszkania sąsiadów staną się dużo mniej niesłyszalne. Będziemy mogli się od nich zdystansować – w czym pomaga biały szum. 

Spróbuj wyobrazić to sobie na przykładzie światła. Jeśli ktoś zapali latarkę w ciemnym pokoju, natychmiast stanie się ona widoczna. Jeśli jednak w pokoju będzie już jasno, światło latarki pozostanie niemal zupełnie niezauważalne.Źródła naukowe:

¹ Spencer J. A., Moran D. J., Lee A., et al. (1990), White noise and sleep induction. Archives of disease in childhood.

² Lu S.Y., Huang Y.H., Lin K.Y. (2020), Spectral content (color) of noise exposure affects work efficiency

³ Messineo L., Taranto-Montemurro L., Sands S. A., et al. (2017), Broadband Sound Administration Improves Sleep Onset Latency in Healthy Subjects in a Model of Transient Insomnia. Frontiers in Neurology

Söderlund G., Sikström S., Smart A. (2007), Journal of Child Psychology and Psychiatry. Listen to the noise: noise is beneficial for cognitive performance in ADHD 

Pickens T.A., Khan S.P., Berlau D.J. (2019), White noise as a possible therapeutic option for children with ADHD

Han S., Zhu R., Ku Y. (2021), Background white noise and speech facilitate visual working memory

Söderlund G., Sikström S., Loftesnes J.M., et al. (2010), The effects of background white noise on memory performance in inattentive school children

Lai H., Wang G., Zheng Z., et al. (2023), Pink noise: a potential sound therapy for tinnitus

Riga M., Komis A., Marangoudakis P., et al. (2017), Differences in the suppression of distortion product otoacoustic emissions by contralateral white noise between patients with acute or chronic tinnitus

¹⁰ Howard R.M. (2015), White noise: A time domain basis 

¹¹ Chang E.F., Merzenich M.M. (2003), Environmental noise retards auditory cortical development

¹² Ebben M.R., Yan, P., Krieger A.C. (2021), The effects of white noise on sleep and duration in individuals living in a high noise environment in New York City

¹³ Papalambros N.A., Santostasi G., Malkani R.G., et al. (2017), Acoustic Enhancement of Sleep Slow Oscillations and Concomitant Memory Improvement in Older Adults

¹ Cheang H.S., Mottron L., Jemel B. (2009), Seeing Things That Aren't There: Perception of Faces and Objects in Visual White Noise in Autism and Asperger's Syndrome

 
Ikona przedstawiająca prawidłowo słyszące ucho na białym tle.
POZNAJ EKSPERTA

Sylwia Pilipczuk to doświadczona protetyk słuchu. Specjalizuje się w doborze aparatów słuchowych i przeprowadza badania słuchu w Zielonce.

Kontakt: +48 814 714 004 · Umów wizytę