Ucho pływaka – co to jest? Poznaj apteczne i domowe sposoby na ucho pływaka
Ucho pływaka (łac. otitis externa) to potoczna nazwa zapalenia ucha zewnętrznego. Najczęściej wywołuje go woda w uchu środkowym lub zewnętrznym, która gromadzi się tam np. po pływaniu. Poznaj najważniejsze aspekty ucha pływaka – objawy, przyczyny i sposób leczenia. Dowiedz się, jak radzić sobie z uchem pływaka. Co to jest i jakie znamy domowe sposoby na ucho pływaka? Czy woda w uchu może być groźna? Sprawdź, z czego bierze się uczucie wody w uchu!
Spis treści:
1. Ucho pływaka – co to jest?
2. Uczucie wody w uchu środkowym a ucho pływaka
3. Ucho pływaka – objawy
4. Ucho pływaka – zapalenie łagodne, umiarkowane i zaawansowane
5. Woda w uchu środkowym – profilaktyka i domowe sposoby na ucho pływaka
6. Farmakologia a ucho pływaka. Środki apteczne i krople na ucho pływaka
7. Krople na ucho pływaka
8. Ucho pływaka – co to jest i jak leczyć uczucie wody w uchu? Podsumowanie
FAQ: Pytania o ucho pływaka
1. Ucho pływaka – co to jest?
Ucho pływaka z uczuciem wody w uchu to zapalenie ucha zewnętrznego, które dotyczy osób mających częsty kontakt z wodą. Choć potoczna nazwa „ucho pływaka” wskazuje tu na osoby pływające, to jednak ten rodzaj infekcji dotyczy nie tylko sportowców. Woda w uchu środkowym czy zewnętrznym (ucho pływaka) może być wynikiem np. codziennej kąpieli czy wizyty w jacuzzi lub spa. Wystarczy, że pojawi się tu nadmierna wilgotność, która w ciepłym środowisku wewnątrz ucha sprzyja rozwojowi bakterii lub grzybów. Ucho pływaka z wodą w uchu środkowym lub zewnętrznym wskazuje na powracający charakter infekcji.
Osoby dotknięte tą przypadłością miewają często (np. po wizycie na basenie) uczucie wody w uchu i szum, a przy bardziej zaawansowanym stadium ucha pływaka zaczynają uskarżać się na inne dolegliwości, np. przewlekły ból. Jeżeli uczucie wody w uchu środkowym czy zewnętrznym pojawia się często, warto zastanowić się nad ograniczeniem czy wyeliminowaniem sportów wodnych z codziennych aktywności lub lepszym zabezpieczeniem przed efektem ucha pływaka, tj. pojawianiem się wody w uchu. Zatyczki do uszu i prewencja po pływaniu, a nierzadko także krople na ucho pływaka powinny pomóc w przypadku pojawiającego się zbyt często uczucia wody w uchu.
Szacuje się, że około 10% populacji doświadczy otitis externa, czyli uczucia wody w uchu środkowym lub zewnętrznym w jakimś punkcie swojego życia, a zdecydowana większość – nawet 95% przypadków ucha pływaka z wodą w uchu – będzie miała charakter ostry¹.
2. Uczucie wody w uchu środkowym a ucho pływaka
Ucho pływaka z uczuciem wody w uchu i szumu to dolegliwość, której główną przyczyną jest nadmiar wilgoci kumulujący się w przewodzie słuchowym zewnętrznym – występuje wtedy uczucie wody w uchu. Specyficzna budowa tej części ucha sprawia, że panują tu korzystne warunki do kumulowania się wody w uchu, rozwoju bakterii czy infekcji na tle grzybicznym oraz powstawania ucha pływaka. Ma to miejsce szczególnie, gdy mechanizmy obronne organizmu ulegają osłabieniu, co przy zakażeniu doprowadza m.in. do uczucia wody w uchu i szumu, występowania bólu, a nawet wysięków.
Przyczyną ucha pływaka i uczucia wody w uchu są przede wszystkim wizyty na basenie lub innych miejscach, gdzie dominuje wilgotne środowisko. Dolegliwości ucha pływaka i uczucia wody w uchu mogą wywołać także wszelkiego rodzaju urazy czy zranienia. Często są one następstwem nieprawidłowej higieny uszu, która jest wykonywana np. ostrymi elementami. Czynnikiem sprzyjającym uchu pływaka są reakcje alergiczne, wszelkiego rodzaju zakażenia grzybiczne, a także nieprawidłowe używanie aparatów słuchowych. Jeśli nie zostaną odpowiednio dobrane, mogą ograniczać dopływ powietrza do ucha, zwiększać uczucie wody w uchu i sprzyjać infekcjom oraz przypadłościom jak ucho pływaka.
Jak wskazują badania, u niektórych osób z problemami skórnymi zapalenie ucha pływaka i uczucie wody w uchu może wystąpić szybciej niż u osób, które nie zmagają się z takimi dolegliwościami².
3. Ucho pływaka – objawy
Uczucie wody w uchu i szum to najczęstsze dolegliwości przy uchu pływaka, czyli w sytuacji, gdy zbiera się woda w uchu środkowym lub zewnętrznym. Poznaj inne objawy zapalenia ucha:
- Zaczerwienienie i obrzęk w uchu pływaka – objawy w przypadku ucha pływaka mogą pojawić się w postaci obrzęku i zaczerwienienia w obrębie narządów, które budują ucho zewnętrzne. Są one szczególnie widoczne na małżowinie usznej.
- Uczucie wody w uchu i szum przy uchu pływaka – szumy uszne oraz uczucie wody w uchu to częste przypadłości towarzyszące zapaleniu ucha zewnętrznego, czyli tzw. uchu pływaka. Pacjenci skarżą się tutaj także na dziwne uczucie w uchu (jakby woda) czy zatkane uszy. Interesuje Cię zagadnienie szumów? Sprawdź koniecznie objawy szumów usznych.
- Ból ucha i zawroty głowy przy uchu pływaka – objawy, które są częstym elementem ucha pływaka, to nie tylko woda w uchu, ale też towarzyszące bóle czy zawroty głowy. Mogą one przybierać różne natężenia: od łagodnych, aż do silnych i uporczywych. W przypadku ucha pływaka małżowina uszna staje się wyjątkowo wrażliwa. Każde jej dotknięcie, a nawet delikatne poruszenie związane np. z jedzeniem czy piciem, może powodować dyskomfort.
- Gorączka a ucho pływaka – stan zapalny w organizmie występujący przy uchu pływaka i uczuciu wody w uchu jest często powiązany z gorączką. Podwyższona temperatura jest bowiem naturalną reakcją organizmu, która ma pomóc zwalczać patogeny. W przypadku ucha pływaka z wodą w uchu gorączka może, ale nie musi się pojawiać i często związana jest z zaawansowanym stanem zapalnym.
- Świąd w przypadku ucha pływaka – objawy przy stanie zapalnym ucha zewnętrznego, czyli uchu pływaka, to nierzadko uczucie świądu. Małżowina uszna jest podrażniona, wrażliwsza niż zwykle, a przy tym może swędzieć.
- Niedosłuch a ucho pływaka – jeśli w przypadłości jaką jest ucho pływaka pojawiają się obrzęki oraz uczucie wody w uchu, może to prowadzić do pogorszenia się słuchu. Napuchnięte tkanki z zalegającą wodą w uchu blokują bowiem przewód słuchowy, co przekłada się bezpośrednio na jakość słyszenia.
- Wydzielina przy uchu pływaka – objawem ucha pływaka jest nie tylko uczucie wody w uchu, ale i pojawiająca się wydzielina uszna. Może ona mieć różny kolor, a często także nieprzyjemny zapach. Jeśli oprócz uczucia wody w uchu występują u Ciebie również tego typu przypadłości – skonsultuj się z lekarzem.
4. Ucho pływaka – zapalenie łagodne, umiarkowane i zaawansowane
W przypadku ucha pływaka i uczucia wody w uchu można wyróżnić trzy stany zapalne. Każdy z omawianych stanów odnosi się do innego poziomu zaawansowania objawów ucha pływaka.
Ucho pływaka – zapalenie łagodne
Ucho pływaka przy łagodnym zapaleniu to przede wszystkim uczucie delikatnego świądu w przewodzie słuchowym. Ponadto w trakcie przechodzenia ucha pływaka odczuwany dyskomfort (np. uczucie wody w uchu) jest tu dość łagodny. W tym rodzaju zapalenia związanym z uchem pływaka może pojawić się bezbarwny i bezwonny wysięk z ucha, a także obserwowane jest nieznaczne zaczerwienienie.
Ucho pływaka – zapalenie umiarkowane
Podobnie prezentuje się ucho pływaka z umiarkowanym stanem zapalnym. Tutaj wymienione wcześniej objawy ucha pływaka i zapalenia łagodnego nasilają się, a do tego może dołączyć uczucie pełności w uchu (często opisywane jako dziwne uczucie w uchu, jakby woda lub po prostu uczucie wody w uchu), niedosłuch, a także wysięk ropny.
Ucho pływaka – zapalenie zaawansowane
W uchu pływaka w stanie zapalnym zaawansowanym bóle są na tyle ostre, że promieniują na całą twarz i okolice. Widać tu wyraźny obrzęk węzłów chłonnych szyi, a objawom towarzyszy gorączka i nasilone uczucie wody w uchu. Również silne zaczerwienienie i obrzęki ucha zewnętrznego zwiastują najwyższe stadium zapalenia w przypadku ucha pływaka. Może tu dojść też do całkowitego zablokowania kanału słuchowego. Kluczowe jest więc odpowiednio szybkie leczenie ucha pływaka, które nie pozwoli rozwinąć się infekcji.
Pamiętaj, aby przy pojawiających się problemach ze słuchem, takich jak ucho pływaka z uczuciem wody w uchu, ale nie tylko, skorzystać z porady specjalistów. Przesiewowe badanie, które jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta, to audiometria tonalna. Diagnostyka pozwala sprawdzić stan zdrowia Twojego narządu słuchu.
5. Woda w uchu środkowym – profilaktyka i domowe sposoby na ucho pływaka
Wiele osób doświadcza czasem objawów ucha pływaka. Co to za przypadłość i jakie są domowe sposoby na ucho pływaka? Jeśli doskwiera Ci zapalenie ucha zewnętrznego (w tym dziwne uczucie w uchu, jakby woda), przede wszystkim odpowiednio zadbaj o chore ucho.
Ciepło i unikanie wilgoci a ucho pływaka
Jednym z domowych sposobów na ucho pływaka i uczucie wody w uchu jest dogrzewanie obolałego miejsca, np. stosując dodatkowo ciepłe kompresy lub też przykładając do ucha poduszkę, chustę albo watę (bez bezpośredniego zatykania uszu). Doskwiera Ci ucho pływaka oraz zalegająca woda w uchu? Koniecznie zabezpieczaj też chore ucho przed dostaniem się wody, np. w czasie codziennych kąpieli czy mycia włosów.
Przy uchu pływaka z uczuciem wody w uchu unikaj długiej ekspozycji na wilgoć, a także zrezygnuj na jakiś czas ze sportów wodnych – szczególnie pływania i nurkowania. W przypadłości jaką jest ucho pływaka ważna jest odpowiednia higiena uszu oraz delikatne osuszanie ich po kąpieli, tak by uniknąć nieprzyjemnego uczucia wody w uchu.
Profilaktyka przy uchu pływaka
Cierpisz na przypadłość jak ucho pływaka? Objawy tego schorzenia mogą być bardzo dokuczliwe – od uczucia wody w uchu, aż do poważnych bóli, dlatego zawsze warto stosować profilaktykę, która pozwoli uniknąć nawracających infekcji. Przede wszystkim w przypadku ucha pływaka dobrze jest zaopatrzyć się w zatyczki do uszu, jeśli lubisz spędzać aktywnie czas w wodzie
Doskwiera Ci ucho pływaka i częste uczucie wody w uchu? Zrezygnuj z kąpieli w miejscach, gdzie woda może być zanieczyszczona (nieznane akweny itp.). Staraj się po każdym kontakcie z wodą delikatnie osuszać uszy ręcznikiem. Aby uniknąć ucha pływaka i pozbyć się wody w uchu, przechylaj głowę. To pozwoli upewnić się, że nagromadzona woda w uchu wydostała się z przewodu słuchowego. Ponadto możesz włączyć do swojej profilaktyki krople na ucho pływaka, które dostępne są w aptece.
6. Farmakologia a ucho pływaka. Środki apteczne i krople na ucho pływaka
Według zaleceń lekarskich ucho pływaka z uczuciem wody w uchu w większości przypadków powinno być leczone za pomocą kropli do uszu wydawanych na receptę. Najczęściej krople łączą kwas octowy lub antybiotyk z kortykosteroidem, aby złagodzić stan zapalny i pomóc usunąć dziwne uczucie w uchu, jakby woda. Na ucho pływaka dostępnych jest wiele kombinacji komercyjnych. W przeszłości najczęściej przepisywanym miejscowym leczeniem w przypadku ucha pływaka z wodą w uchu było połączenie neomycyny (u osób uczulonych na ten składnik mogą pojawiać się zaczerwienienia i obrzęki w obrębie przewodu słuchowego), polimyksyny i hydrokortyzonu³.
Warto wiedzieć, że ucho pływaka z uczuciem wody w uchu i szumem, to przypadłość, która może utrudniać aplikację kropli. Wynika to z częstych obrzęków, które towarzyszą zapaleniu. W takim przypadku z uchem pływaka zdecydowanie warto udać się do lekarza, który pomoże zaaplikować lekarstwa i ułatwi przedostanie się kroplom głębiej do kanału słuchowego, a także pomoże pozbyć się zalegającej wody w uchu. W zaawansowanym zapaleniu ucha zewnętrznego, czyli tzw. uchu pływaka, lekarz może przepisać antybiotyki doustne lub dożylne.
7. Krople na ucho pływaka
Zapalenie ucha zewnętrznego (ucho pływaka) to dokuczliwa przypadłość, którą warto leczyć odpowiednimi środkami. Na łagodne stany, w tym dziwne uczucie w uchu (jakby wodę), pomogą m.in. specjalne krople na ucho pływaka, które można zakupić w aptece bez recepty. Tego typu preparaty są przeznaczone do stosowania w stanach zapalnych ucha zewnętrznego, a także profilaktycznie u osób narażonych na ucho pływaka z zatrzymaniem wody w uchu.
Jak działają krople na ucho pływaka? Preparaty pomagają przede wszystkim zahamować rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby, które są głównymi przyczynami zapaleń. Dodatkowo krople na ucho pływaka łagodzą objawy infekcji, takie jak ból, świąd czy zaczerwienienie, a także nawilżają i regenerują błonę śluzową przewodu słuchowego podrażnioną zalegającą wodą w uchu. Dzięki właściwościom ochronnym krople tworzą barierę zmniejszającą ryzyko nawrotu infekcji.
W przypadku profilaktyki ucha pływaka zaleca się aplikowanie kilku kropli do ucha po każdej kąpieli w basenie lub po innym kontakcie z wodą. Gdy występują już objawy stanu zapalnego (w tym uczucie wody w uchu), należy stosować 1-2 krople nawet 3-4 razy dziennie, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Podczas aplikacji trzeba pamiętać, aby nie wsuwać końcówki aplikatora głęboko do ucha. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia narządu słuchu. Jeśli objawy ucha pływaka utrzymują się lub nasilają, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jak krople działają na dziwne uczucie w uchu (jakby wodę w uchu) i z czego się składają? W składzie kropli na ucho pływaka znajdziesz zazwyczaj glicerol, który działa nawilżająco i łagodząco na podrażnienia oraz wspomaga usuwanie czopów woskowinowych. Producenci stosują także substancje wspomagające, np. olejek z drzewa herbacianego czy geraniowy, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i pełnią funkcję naturalnych konserwantów. Inne dodatki jak chociażby kwas octowy czy octan sodu pomagają zakwasić środowisko przewodu słuchowego, co dodatkowo hamuje rozwój bakterii i grzybów.
W przypadku ucha pływaka z wodą w uchu potrzebne jest także działanie antyseptyczne, np. dzięki chlorkowi cetylopirydyniowemu. Tak skomponowany skład skutecznie wspiera ochronę i zdrowie ucha, zwłaszcza w sytuacjach zwiększonego ryzyka infekcji oraz objawów ucha pływaka.
8. Ucho pływaka – co to jest i jak leczyć uczucie wody w uchu? Podsumowanie
Ucho pływaka to zapalenie ucha zewnętrznego, najczęściej wywoływane przez wodę w uchu, która zalega w przewodzie słuchowym po pływaniu lub kąpieli. W wilgotnym i ciepłym środowisku sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów. Ucho pływaka objawia się uczuciem wody w uchu środkowym lub zewnętrznym, bólem, świądem, zaczerwienieniem, szumami, a w bardziej zaawansowanych stadiach także gorączką, niedosłuchem i wydzieliną uszną. Leczenie przypadłości obejmuje stosowanie kropli na ucho pływaka dostępnych w aptekach, które łagodzą stan zapalny i chronią przed infekcjami. W cięższych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i podanie antybiotyków.
Obawiasz się dolegliwości związanych z uchem pływaka? Stosuj profilaktykę i nie pozwól kumulować się wodzie w uchu: zawsze osuszaj uszy po kąpieli, unikaj urazów mechanicznych ucha (np. podczas czyszczenia), stosuj zatyczki do uszu oraz przestrzegaj odpowiedniej higieny ucha.