Kobieta wykonuje badanie słuchu (tympanometria) w gabinecie specjalisty.

Tympanometria – zdrowie błony bębenkowej

Kategorie • Badania słuchu

Tympanometria – zdrowie błony bębenkowej

Tympanometria (inaczej audiometria impedancyjna) to obiektywne badanie słuchu, dzięki któremu specjalista może szybko i bezboleśnie sprawdzić kondycję błony bębenkowej pacjenta, a także zdiagnozować przyczynę różnych dolegliwości związanych z uchem środkowym. Pacjent nie musi podejmować jakichkolwiek czynności w trakcie tympanometrii – dlatego jest to badanie słuchu odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.


1. Kiedy należy wykonać tympanometrię?

Audiometria impedancyjna znajduje zastosowanie szczególnie w sytuacjach, gdy źródło naszych problemów ze słuchem może znajdować się gdzieś w strukturach ucha środkowego. To właśnie tutaj błona bębenkowa zbiera fale dźwiękowe wychwytywane przez nasze uszy, a potem przekazuje je dalej w formie mechanicznych drgań. Te przechodzą przez młoteczek, kowadełko i strzemiączko, a ostatecznie trafiają do ucha wewnętrznego. Jeśli coś na tym etapie nie działa prawidłowo, nasza jakość słyszenia pogarsza się. Potrzebujemy wtedy odpowiedniego badania słuchu w gabinecie specjalisty.

Dzięki tympanometrii możemy nie tylko przyjrzeć się ewentualnym nieprawidłowościom w działaniu błony bębenkowej, ale również precyzyjnie określić rodzaj naszego niedosłuchu. Wykonanie audiometrii impedancyjnej jest szczególnie ważne, gdy rozważamy rozpoczęcie swojej przygody z aparatami słuchowymi. Może się bowiem okazać, że nasz ubytek słuchu wynika tak naprawdę z zupełnie innej dolegliwości, która kwalifikuje się do leczenia farmakologicznego. Nie dowiemy się tego jednak bez badania słuchu.


2. Jak audiometria impedancyjna wygląda w praktyce?

Najważniejszym zadaniem tympanometrii jest weryfikacja poziomu sprężystości i odchylenia błony bębenkowej pod wpływem odbijających się od niej fal dźwiękowych, a także zmian ciśnienia w uchu. Pacjent otrzymuje w tym celu specjalną sondę, która jest umieszczana bezpośrednio w przewodzie słuchowym i szczelnie zatyka ucho. Następnie urządzenie zmienia nieznacznie ciśnienie w uchu i samoczynnie dokonuje pomiaru. Przeprowadzenie audiometrii impedancyjnej trwa zazwyczaj około 10 minut i nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Jedynym nieprzyjemnym momentem w przypadku tego badania słuchu może być chwilowa zmiana ciśnienia w uchu – u większości pacjentów powoduje to jednak śmiech.


3. FAQ: Pytania o tympanometrię

Jak przygotować się do badania słuchu?
Do tego badania nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Ile czasu trwa audiometria impedancyjna?
Badanie jest bardzo krótkie – trwa około 15 minut.

Kiedy otrzymam wyniki badania słuchu?
Wyniki tympanometrii (tympanogram) otrzymasz od razu po badaniu.

Jaki jest przedział wiekowy pacjenta?
To badanie przeprowadzamy już powyżej 1 miesiąca życia.


Zarezerwuj termin badania    Znajdź gabinet