Dlaczego mam zatkane ucho? Przyczyny i diagnostyka
Zatkane ucho od zatok, przy katarze czy też po locie samolotem może stanowić źródło dużego dyskomfortu. Warto poznać najczęstsze przyczyny tego problemu, by w sytuacji jego wystąpienia odpowiednio zareagować i szybko poczuć ulgę. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatkanego ucha oraz dowiedz się, kiedy warto skonsultować ten objaw z lekarzem.
Spis treści:
1. Zatkane ucho – jak poznać?
2. Przyczyny zatkanego ucha
3. Zatkane ucho a lekarz laryngolog
4. Zatkane ucho – leczenie
5. Diagnostyka zatkanego ucha
FAQ: Pytania o przyczyny zatkanego ucha
1. Zatkane ucho – po czym je poznać?
Gdy pacjent zgłasza się do lekarza laryngologa z zatkanym uchem, najczęściej jego niepokój wzbudziły objawy, takie jak:
- ból (o różnym nasileniu, od lekkiego dyskomfortu po bardzo intensywny ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie);
- częściowa lub całkowita utrata słuchu, która często dotyczy tylko jednego ucha;
- poczucie pełności lub ciśnienia w uchu;
- szumy uszne lub słyszenie innych dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia;
- zawroty głowy;
- zmiany w percepcji dźwięku.
Ponieważ objawy zatkanego ucha mogą się różnić w zależności od przyczyny, kluczem do skutecznego leczenia jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ucho się zatkało.
2. Zatkane ucho – przyczyny mogą być bardzo różnorodne
Do zatkania ucha może dojść w różnych sytuacjach. Najczęściej problem jest spowodowany przez zmiany ciśnienia atmosferycznego (np. po locie samolotem) lub czynniki mechaniczne, takie jak nadmiar woskowiny czy obecność wody w kanale słuchowym. Zatkane ucho może być także objawem poważniejszych schorzeń, które mogą wymagać leczenia specjalistycznego.
Zatkane ucho od wody
Częstą sytuacją jest zatkane ucho po basenie lub kąpieli. Przyczyną jest przedostanie się wody do przewodu słuchowego i jego tymczasowe zablokowanie.
Warto wiedzieć
Zatkane ucho od wody to problem, który dotyczy w szczególności osób o zwężonym przewodzie słuchowym zewnętrznym, z kolei przyczyną zwężenia przewodu słuchowego może być np. przewlekła ekspozycja na zimną wodę (Montebello et al., 2022).
Zatkane ucho po locie samolotem, nurkowaniu lub przebywaniu na dużych wysokościach
Zatkane ucho po locie samolotem, nurkowaniu czy też przebywaniu na dużych wysokościach, wynika z gwałtownych zmian ciśnienia atmosferycznego. Trąbka Eustachiusza (kanał, który łączy ucho środkowe z gardłem) nie zawsze nadąża z wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym, czego efektem jest uczucie zatkanego ucha.
Warto wiedzieć
Problem w postaci zatkanego ucha po locie dotyczy w szczególności osób z alergią, katarem lub przeziębieniem, których drogi oddechowe są częściowo zablokowane przed wejściem na pokład samolotu (Cleveland Clinic, 2020).
Zatkane ucho po nocy
Uczucie zatkanego ucha po nocy, od razu po przebudzeniu, może być związane z alergią lub przewlekłym katarem. W okresie pylenia u alergików może dojść do obrzęku przewodu słuchowego, czego efektem jest wrażenie, że mamy zatkane ucho od wewnątrz.
Zatkane ucho woskowiną
Woskowina, substancja wydzielana w przewodzie słuchowym zewnętrznym, może powodować problemy, jeśli nagromadzi się jej zbyt dużo. Ucho zatkane woskowiną może swędzieć lub boleć, może również gorzej słyszeć.
Ponieważ próby samodzielnego usunięcia woskowiny mogą pogorszyć sytuację, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem laryngologiem, który może przepłukać ucho w gabinecie.
➜ Przeczytaj też: Woda utleniona do ucha – metoda na zatkane ucho?
Zatkane ucho przy przeziębieniu
Zatkane ucho od kataru czy przy przeziębieniu to normalna sytuacja. W okresie infekcji dochodzi do obrzęku błon śluzowych nosa i gardła, co może zakłócać funkcjonowanie trąbki Eustachiusza. W efekcie wyrównywanie ciśnienia między uchem środkowym a otoczeniem jest zaburzone i może się pojawić uczucie pełności w uchu.
Zatkane ucho po zapaleniu ucha
Bardzo częstym problemem jest zatkane ucho przy zapaleniu ucha środkowego oraz zatkane ucho po zapaleniu. Wskutek infekcji dochodzi do obrzęku błony śluzowej oraz nagromadzenia się w uchu wydzieliny, co powoduje uczucie pełności w uchu. W tym przypadku problem nie ustąpi bez odpowiedniego leczenia farmakologicznego, np. w postaci antybiotyków.
➜ Przeczytaj też: Objawy zapalenia ucha
Zatkane ucho od zatok
Zapalenie zatok także może spowodować obrzęk błon śluzowych i zaburzyć wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym. Zwykle towarzyszy temu ból twarzy, uczucie pogorszenia słuchu, a także wrażenie podwyższonego ciśnienia w głowie. Podobnie jak w przypadku zapalenia ucha, zatkane ucho od zatok może wymagać specjalistycznego leczenia, np. przy pomocy antybiotyków.
3. Zatkane ucho – przyczynę rozpozna lekarz laryngolog
W przypadku wystąpienia uczucia zatkanego ucha, w szczególności w połączeniu z innymi niepokojącymi objawami, zawsze warto skonsultować z lekarzem, specjalistą z zakresu laryngologii (otolaryngologii). W gabinecie laryngologa zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem, wykonane zostanie również badanie fizykalne z użyciem otoskopu, dzięki któremu lekarz oceni, czy doszło do zatkania ucha woskowiną czy może przyczyna jest inna.
W zależności od podejrzeń pacjent może zostać skierowany także na:
- bezpłatne badanie słuchu;
- badania obrazowe, np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny;
- testy alergiczne.
4. Zatkane ucho – sposoby leczenia
W przypadku zatkanego ucha przyczyna decyduje o sposobie leczenia. Ucho zatkane woskowiną może wymagać płukania w gabinecie laryngologicznym, tymczasem zatkane ucho od zatok może świadczyć o niedoleczonej infekcji i stanowić wskazanie do wdrożenia antybiotykoterapii.
Jeśli chodzi o utrzymujące się zatkane ucho od wody lub zatkane ucho po locie, lekarz także doradzi skuteczne domowe sposoby. Może się okazać, że wystarczy przechylenie głowy w stronę zatkanego ucha, wraz z jednoczesnym pociągnięciem małżowiny usznej ku tyłowi oraz górze i problem zostanie zażegnany.
5. Zatkane ucho od zatok, kataru, po nocy lub przez woskowinę? Najlepszym sposobem jest szybka diagnostyka
Masz zatkane ucho od zatok lub kataru? Zauważasz regularnie zatkane ucho po nocy lub pływaniu w basenie? A może zatkanemu uchu towarzyszą inne niepokojące objawy? Najlepszym sposobem na zażegnanie problemu jest szybka diagnostyka.
W przypadku zatkanego ucha przyczyny mogą być bardzo różnorodne, dlatego zamiast zgadywać, lepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów. W Centrum Medycznym Audika pomagamy pacjentom w usunięciu woskowiny usznej, wykonujemy również krótkie i bezinwazyjne badania słuchu. Codziennie wspieramy naszych pacjentów w drodze do lepszego słyszenia. Ty także możesz do nich dołączyć!