Nie każdy aparat słuchowy musi być widoczny.

Czy aparat słuchowy musi być widoczny?

09.05.2023 00:00:00 • 3 min. czytania

Kategorie • Aparaty słuchowe

Czy aparat słuchowy musi być widoczny?

Współcześnie na rynku można znaleźć zaawansowane urządzenia służące ludziom z prawie każdym rodzajem ubytku słuchu. Aparaty słuchowe mają różną budowę, dzięki czemu producenci mogą dotrzeć ze swoją ofertą do szerokiego grona osób z niedosłuchem. Część użytkowników preferuje modele douszne, inni natomiast zauszne. Sprzęty różnią się między sobą wyglądem, sposobem noszenia oraz funkcjami. Więcej na ten temat można przeczytać w dzisiejszym artykule.

Jak działa aparat słuchowy?

Współcześnie posiadacze tego rodzaju sprzętów korzystają z wersji cyfrowych. Starsze odpowiedniki to modele analogowe, które różnią się od nowszych techniką przetwarzania sygnału. To proste rozwiązania, które dzisiaj nie spełniają wszystkich oczekiwań. Ich działanie polega na odbieraniu sygnałów z otoczenia, nie potrafią jednak filtrować ani redukować hałasów. Docierające do nich dźwięki są wzmacniane, a następnie odtwarzane przez głośnik. W rezultacie użytkownik aparatu może czuć się przebodźcowany po dłuższym pobycie w zatłoczonym miejscu.

W odróżnieniu od urządzenia analogowego cyfrowy aparat słuchowy przekształca pozyskiwane dźwięki w informacje elektroniczne. To daje możliwość ich selekcji – wzmacniane oraz przekazywane dalej będą jedynie te istotne dla odbiorcy. Sprzęt skutecznie redukuje hałas. Użytkownik może dobrze słyszeć nawet wtedy, gdy przebywa w niekorzystnych warunkach. Dodatkowo cyfrowe modele zapewniają posiadaczom wyraźne rozumienie mowy oraz lepszą jakość dźwięku, co ułatwia słyszenie.

Rodzaje aparatów słuchowych

Zróżnicowanie urządzeń dla ludzi z niedosłuchem pozwala na swobodę przy wyborze wariantu dla siebie. W dużym uproszczeniu można podzielić je na dwa rodzaje: douszne (ITE) oraz zauszne (BTE). Pierwsza wersja ma olbrzymią zaletę – to dyskretny sprzęt, który umieszcza się we wnętrzu ucha. Nie ma zewnętrznego dźwiękowodu ani przewodu, więc praktycznie go nie widać. Każdy tego typu model wykonuje się na indywidualne zamówienie, dzięki czemu przyszły właściciel ma gwarancję idealnego dopasowania. Może zdecydować się na jeden z kilku wariantów. Przykładowo na taki, który zajmie jedynie niewielką część ucha, będzie niewidoczny w przewodzie, całkowicie wewnątrzprzewodowy, może też całkowicie albo częściowo wypełniać małżowinę uszną.

Jeżeli chodzi o zauszny aparat słuchowy, to lekkie urządzenie z dźwiękowodem. Wszystkie istotne przy użytkowaniu elementy są umieszczone w jednej obudowie. Konstrukcja zmniejsza ryzyko awarii technicznych oraz uszkodzeń delikatnych części. Posiadacze tego typu urządzeń doceniają prostotę ich codziennej obsługi. Intuicyjne działanie nie sprawia trudności nawet starszym osobom, które nie są obeznane z nowinkami technologicznymi. Kolejny atut modeli BTE to dłuższy cykl pracy, za co odpowiada większa bateria.

Tę wersję zakłada się za ucho. Dźwięk jest kierowany do wnętrza małżowiny poprzez indywidualną wkładkę (wykonywana na miarę). Model zauszny sprawdza się u ludzi mających tendencje do zwiększonego wydzielania woskowiny. Prócz tego zdaje egzamin u seniorów oraz wszystkich osób mających problemy z chwytaniem w ręce niewielkich przedmiotów. Można go zakładać w każdym wieku – korzystają z niego także dzieci. Warianty zauszne można zamawiać w różnych kolorach oraz ze zdobieniami.

Zalety i wady korzystania z aparatu słuchowego

Do największych plusów urządzeń z tej kategorii zalicza się samo ich przeznaczenie. Służą poprawie jakości życia osobom z deficytem słuchowym i dobrze się przy tym sprawdzają. Niemniej warto zaznaczyć, że nawet najbardziej zaawansowany model może mieć wady, a raczej nie nadawać się dla konkretnego użytkownika. Ludzie cierpiący na niedosłuch często uskarżają się na inne problemy zdrowotne, przykładowo na reumatyzm. Mogą mieć trudności z samodzielną obsługą sprzętu, więc nie poradzą sobie np. z regulacją potrzebnych parametrów bez wsparcia protetyka słuchu.

Ci, których przerasta modelowanie dźwięku, a nierzadko nawet zakładanie czy zdejmowanie urządzenia, raczej nie będą zadowoleni z wariantów dousznych (ITE). Prócz tego te wersje cechują zwykle niewielkie rozmiary, co może stanowić dodatkowe utrudnienie. Lepszym rozwiązaniem będą opcje zauszne. Z kolei douszne budzą duże zainteresowanie osób, którym zależy na dyskrecji – z przeróżnych powodów. Niektórzy nie chcą pokazywać otoczeniu, że potrzebują takiej pomocy, więc wybierają możliwie nieduży model, który widać dopiero z bliska.

Zanim posiadacz zacznie korzystać ze swojego urządzenia, trzeba je dopasować. Konfiguracja aparatów słuchowych polega na ustawieniu optymalnego wzmocnienia dźwięków. Parametry dostosowuje się indywidualnie dla każdego użytkownika, opierając się na wynikach badania. Znaczenie ma wiek, język oraz płeć, a także doświadczenie w posługiwaniu się sprzętem.

Jak wybrać dla siebie aparat słuchowy?

To, na jakie rozwiązanie powinien zdecydować się przyszły użytkownik sprzętu, zależy od szeregu czynników. Osoby z niedosłuchem, które poszukują jak najprostszego w obsłudze modelu, a do tego wyposażonego w wiele przydatnych funkcji, zapewne postawią na BTE, czyli zauszny. Natomiast ci, którzy chcą mieć niewidoczny model, wybiorą ITE. Znaczną część pierwszej grupy stanowią seniorzy oraz chorzy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Do drugiej zaliczają się ludzie młodzi, a także dzieci oraz nastolatki.

Podsumowując, aparat słuchowy nie musi być widoczny. Wręcz przeciwnie, może być prawie niedostrzegalny dla osób postronnych.