Mężczyzna przygotowuje się do wykonania endoskopowego badania ucha w gabinecie specjalisty.

Endoskopowe badanie ucha – prosto z kamery

Kategorie • Diagnostyka

Endoskopowe badanie ucha – prosto z kamery

Endoskopowe badanie ucha (inaczej videootoskopia) to najdokładniejsza metoda wizualnej oceny błony bębenkowej oraz struktur ucha zewnętrznego. Jednocześnie jest bardzo szybkim i prostym badaniem, które nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Videootoskopia może zostać wykonana właściwie „od ręki”. Co ważne, pozwala nam obejrzeć struktury ucha zewnętrznego i środkowego pod dużym powiększeniem – na ekranie.


1. Kiedy należy wykonać endoskopowe badanie ucha?

Najwięcej pacjentów jest kierowanych na videootoskopię ze względu na dokuczliwy ból ucha, który utrzymuje się powyżej kilku dni i skutecznie utrudnia funkcjonowanie. Ból i zauważalne pogorszenie słyszenia to bardzo częste objawy różnych problemów występujących w obrębie narządu słuchu. Mogą one oznaczać rozwijający się powoli stan zapalny ucha zewnętrznego lub środkowego, którego leczenie należy podjąć jak najszybciej. Endoskopowe badanie ucha sprawdzi się również, gdy źródłem dolegliwości jest mechaniczne uszkodzenie.

Większość struktur narządu słuchu ma naprawdę niewielkie rozmiary, a dostęp do nich jest utrudniony z przyczyn anatomicznych. Videootoskopia pozwala specjaliście dotrzeć we wszystkie te trudnodostępne obszary ucha zewnętrznego i środkowego w zupełnie bezbolesny, nieinwazyjny sposób. Pacjent czuje się zatem dobrze podczas całej procedury badania, a lekarz ma możliwość ocenić kondycję wszystkich tych drobnych elementów na dużym ekranie urządzenia diagnostycznego – i wskazać przyczynę dyskomfortu.


2. Jak videootoskopia wygląda w praktyce?

Przebieg endoskopowego badania ucha jest niezwykle prosty – lekarz umieszcza w uchu pacjenta cienką żyłkę zakończoną kamerą i światłowodem, a następnie ogląda uzyskany w ten sposób obraz na dużym ekranie. To prosta procedura, dzięki której jesteśmy w stanie precyzyjnie określić przyczynę utrzymującego się bólu i gorszego słyszenia. Trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut i w większości przypadków w zupełności wystarczy, by zaproponować skuteczną metodę leczenia. Wynik videootoskopii jest utrwalany na płycie CD wraz z dokładnym opisem, a pacjent otrzymuje go jeszcze tego samego dnia.


3. FAQ: Pytania o endoskopowe badanie ucha

Jak przygotować się do badania słuchu?
Do tego badania nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Ile czasu trwa videootoskopia?
Badanie jest bardzo krótkie – trwa około 15 minut.

Kiedy otrzymam wyniki badania słuchu?
Wyniki endoskopowego badania ucha otrzymasz od razu po badaniu.

Jaki jest przedział wiekowy pacjenta?
???


Zarezerwuj termin badania    Znajdź gabinet