Zatkane ucho – objawy, przyczyny i leczenie zatkanego ucha.

Zatkane ucho – objawy i sposoby leczenia

Autor: Audika

28.04.2025 • 5 min. czytania

Kategorie • Zdrowie słuchu

Zatkane ucho i jego liczne objawy towarzyszące

Uczucie zatkanego ucha – po kąpieli, locie samolotem czy też w czasie infekcji górnych dróg oddechowych – może wzbudzać niepokój i stanowić źródło dużego dyskomfortu. Sprawdź inne objawy towarzyszące zatkanemu uchu oraz dowiedz się, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Spis treści:
1. Przyczyny zatkanego ucha
2. Zatkane ucho – objawy
3. Ból i zatkane ucho
4. Leczenie zatkanego ucha
5. Kiedy do lekarza
FAQ: Pytania o objawy zatkanego ucha

1. Możliwe przyczyny zatkanego ucha

Zatkane ucho to dolegliwość, która może wydawać się niepozorna. Tymczasem objaw ten może wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, stanowiąc źródło znacznego dyskomfortu lub nawet bólu. Kluczem do skutecznego leczenia jest znajomość możliwych przyczyn zatkanego ucha.

Zatkane ucho i szum lub ból może świadczyć o:

  • alergii i obrzęku ucha po kontakcie z alergenem; 
  • infekcji, np. w obrębie ucha środkowego; 
  • nagromadzeniu woskowiny w uszach (inaczej zator woskowiny w uchu), co z kolei może prowadzić do zatkania kanału słuchowego; 
  • niedrożności trąbki słuchowej;
  • nieprawidłowościach anatomicznych w budowie ucha;
  • obecności ciała obcego w uchu; 
  • obecności nietypowych zmian w uchu, np. guza.

Do zatkania ucha może dojść także w czasie kąpieli, pływania w basenie, nurkowania, wspinaczki po wysokich górach czy też latania samolotem. W takim przypadku objawy zwykle ustępują samoistnie, po kilku lub kilkunastu minutach.

Warto wiedzieć
Zatkane ucho może również stanowić efekt uboczny niektórych leków, np. tych stosowanych w leczeniu cukrzycy (DiSogra & Meece, 2019).

2. Zatkane ucho – objawy

W przypadku zatkanego ucha objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny. Najczęściej pacjenci zgłaszają:

  • ból o różnym nasileniu, od lekkiego dyskomfortu po bardzo intensywny ból; 
  • częściową lub całkowitą utratę słuchu, często dotyczącą tylko jednego ucha; 
  • obecność nietypowej wydzieliny w uchu;
  • poczucie pełności lub ciśnienia w uchu; 
  • szumy uszne lub słyszenie innych dźwięków, nie pochodzących z otoczenia;
  • świąd;
  • zmiany w percepcji dźwięku.

Czy zatkane ucho może powodować zawroty głowy? Tak, taki objaw współtowarzyszący jest również często zgłaszany przez pacjentów. Dlatego, podobnie jak ma to miejsce przy objawach zapalenia ucha, konieczne jest wczesne rozpoznanie zatkanego ucha i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

➜ Przeczytaj też: 6 wczesnych oznak ubytku słuchu

3. Ból i zatkane ucho – co robić w sytuacji zauważenia takiego objawu?

W przypadku wystąpienia uczucia zatkanego ucha objaw należy skonsultować z lekarzem ogólnym, który skieruje do specjalisty z zakresu otolaryngologii. W gabinecie laryngologa zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem. Lekarz może zapytać o zauważone objawy, stwierdzone alergie, niedawne choroby, czy też ekspozycję na zmiany ciśnienia, np. podczas nurkowania lub w wyniku lotu samolotem.

Podstawą do rozpoznania zatkanego ucha jest badanie fizykalne z użyciem otoskopu. Niewielkie urządzenie medyczne, wyposażone w źródło światła oraz specjalną soczewkę powiększającą, służy do oglądania wnętrza ucha. Dzięki badaniu z wykorzystaniem otoskopu lekarz może dokładnie ocenić, czy w uchu występuje nadmierne nagromadzenie woskowiny, czy może przyczyną zatkanego ucha jest infekcja lub ciało obce. Badanie otoskopowe jest szybkie, bezinwazyjne i praktycznie bezbolesne, choć u osób wrażliwych może powodować lekki dyskomfort. Cała procedura trwa dosłownie kilka minut.

Rozpoznanie zatkanego ucha może obejmować także:

  • bezpłatne badania słuchu, dzięki którym można ocenić, czy i w jakim stopniu zatkane ucho wpłynęło na zdolność słyszenia; 
  • badania obrazowe – w przypadku podejrzenia poważniejszych nieprawidłowości lekarz może skierować pacjenta na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny;
  • testy alergiczne – w przypadku podejrzenia, że zatkane ucho jest skutkiem reakcji alergicznej, np. ze względu na sezonowość objawów.

4. Metody leczenia zatkanego ucha

Sposób leczenia zatkanego ucha będzie zależny od przyczyny. W większości przypadków wystarczy usunięcie woskowiny. Płukanie ucha przeprowadzi lekarz w gabinecie laryngologicznym.

Inne sposoby leczenia zatkanego ucha, to także:

  • doleczenie infekcji przy pomocy odpowiednich leków (np. antybiotyków, jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna); 
  • interwencja chirurgiczna (w rzadkich przypadkach);
  • załagodzenie objawów alergii (np. przy pomocy leków antyhistaminowych).

Jeśli przyczyną szumu w uchu i zatkanego ucha jest zmiana ciśnienia, pomocne mogą okazać się techniki, takie jak przełknięcie wody, ziewanie czy żucie gumy. Prostym i szybkim sposobem na zatkane ucho z powodu zmiany ciśnienia jest również przechylenie głowy w stronę zatkanego ucha, wraz z jednoczesnym pociągnięciem małżowiny usznej ku tyłowi i górze.

Warto wiedzieć
Zatkanego ucha nie należy próbować leczyć go samodzielnie, ponieważ może to prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje czy nawet trwała utrata słuchu (Cleveland Clinic, 2024). W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem.

➜ Przeczytaj też: Woda utleniona do ucha – metoda na zatkane ucho?

5. Nie czekaj – konsultuj!

Uczucie zatkanego ucha to częsta dolegliwość, która może wystąpić po kąpieli, locie samolotem lub w wyniku innych czynników, takich jak alergie, infekcje, nagromadzenie woskowiny czy obecność ciała obcego. Nie zaleca się samodzielnego leczenia zatkanego ucha, ponieważ może to prowadzić do powikłań, w tym trwałej utraty słuchu.

Konsultacja z lekarzem jest w szczególności pilna, jeśli zauważasz inne niepokojące objawy, np. ból i zatkane ucho, zatkane ucho i szum lub zatkane ucho i zawroty głowy.

Jeśli przyczyną zatkania ucha jest nadmierne nagromadzenie woskowiny, zator można bezpiecznie usunąć w jednym z Centrów Medycznych Audika w ramach usługi usuwania woskowiny usznej.

Znajdź Centrum Medyczne

FAQ: Pytania o objawy zatkanego ucha