Jak dbać o aparaty słuchowe latem?

24.06.21

Lato przed nami, a już dzisiaj pogoda rozpieszcza nas słońcem i wysokimi temperaturami. Już wkrótce ruszymy na wakacyjne wyjazdy nad morze, jezioro, czy w góry. Lato to także szczególny czas, jeśli chodzi o dbanie o aparaty słuchowe.

Aparaty słuchowe to nowoczesne urządzenia, które pozwalają wrócić do świata dźwięków. Używamy ich codziennie, więc oczekujemy, by były niezawodne – właśnie dlatego, dbanie o nie jest tak ważne.

Poświęcając kilka minut dziennie na pielęgnacje aparatów słuchowych odpowiednimi środkami, unikniesz uszkodzeń i zyskasz radość słyszenia na dłużej. Dodatkowo, sprawisz, że Twoje aparaty słuchowe będą niezawodne.

Codzienne osuszanie chroni aparaty słuchowe przed poważnymi awariami spowodowanymi wilgocią (np. pot, wilgoć w powietrzu). Zawilgocone środowisko jest miejsce sprzyjającym rozwojowi drobnoustrojów i bakterii w aparatach, co może wywołać stan zapalny uszu. Osuszanie wydłuża także żywotność baterii. Rekomendujemy stosowanie osuszacza elektronicznego z lampa UV-C, który jednocześnie usuwa wilgoć i odkaża. Znajdziesz go w naszym sklepie internetowym.

Czyszczenie i dezynfekcja zapewniają higieniczne użytkowanie aparatów słuchowych oraz wkładek usznych. Gromadząca się woskowina, obumarły naskórek oraz kurz w połączeniu z wilgocią niszczą aparaty i mogą blokować transmisje dźwięku do ucha lub mikrofonów.

Do usunięcia zalegających zanieczyszczeń, w zależności od modelu aparatu, potrzebne będą: sucha ściereczka, zestaw szczoteczek, spray do dezynfekcji, tabletki do czyszczenia oraz gruszka.

Produkty te dostępne są w naszych 500 gabinetach w całej Polsce oraz w naszym sklepie internetowym.

Aparaty słuchowe nosimy codziennie, więc jego części eksploatacyjne, np. wężyki, zużywają się. Aby posiadać niezawodne aparaty słuchowe, pamiętaj o ich regularnym serwisie u najbliższego protetyka słuchu.

Lato to wyjątkowy okres – temperatury szybują w górę, więc więcej się pocimy; dodatkowo zabieramy nasze aparaty słuchowe na wakacje. Jak zadbać o to, by wrócić z wakacji z aparatami słuchowymi w dobrej kondycji?

Wysokie temperatury powodują, że pocimy się więcej. To sprawia, że aparaty słuchowe są narażone na większą wilgoć, która może wniknąć do ich wnętrza. Dlatego bardzo ważne jest częstsze sprawdzanie komory baterii częściej oraz osuszanie urządzeń.

Pamiętaj też, by po zdjęciu aparatów słuchowych umieścić je w bezpiecznym miejscu. Odłożenie ich w nagrzanym samochodzie lub na mocno nasłonecznionej powierzchni może spowodować, że plastikowe elementy obudowy stopią się.

Twoje aparaty słuchowe są jeszcze bardziej narażone podczas pobytu na plaży – słona woda, piasek i krem do opalania to czynniki, które mogą spowodować awarie urządzeń. Unikaj więc dotykania Twoich aparatów słuchowych, kiedy Twoje ręce są pokryte piaskiem, zdejmuj je, gdy zamieszasz wejść do wody i uważaj podczas aplikowania kremu przeciwsłonecznego.

Podczas górskich wycieczek najważniejsze jest, by aparaty słuchowe nie spadły. W ten sposób można je zgubić lub rozbić. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Najważniejsze, aby zawsze upewniać się, że aparaty słuchowe leżały dobrze za naszych uchem (że odpowiednio je założyliśmy). Dodatkowym zabezpieczeniem może być SafeLink, który jest dostępny w naszym sklepie internetowym.