Jak przygotować się do wizyty – 5 wskazówek

16.09.20

Niezależnie od tego, czy masz już ustaloną datę wizyty, czy planujesz zadzwonić, by się na nią umówić, myśl o badaniu słuchu może być przytłaczająca. Każdy rodzaj badania wywołuje stres, tym bardziej, jeżeli dotyka kwestii osobistych. Nic więc dziwnego, że dużo o tym myślisz.

Nie obawiaj się! Nasz przewodnik pomoże Ci zrozumieć, czego się spodziewać na wizycie i jak się do niej właściwie przygotować.


Bardzo dobrym pomysłem jest przybycie na wizytę z członkiem rodziny lub bliskim przyjacielem. Po pierwsze, zapewni Ci to wsparcie emocjonalne, po drugie, pomoże zapamiętać informacje, którymi podzieli się z Tobą protetyk słuchu. I wreszcie, da Ci inne spojrzenie na Twój ubytek słuchu – dowiesz się, jak odbierany jest przez otoczenie.

 

Pierwszym badaniem jest audiometria tonalna przeprowadzana w profesjonalnej kabinie ciszy, w której zakładasz słuchawki i słuchasz precyzyjnych, czystych dźwięków o różnej głośności. Badanie ma na celu wyznaczenie progu słyszenia, czyli najcichszego dźwięku słyszanego przez pacjenta na określonej częstotliwości.

Następnie wykonasz test słowny, podczas którego protetyk słuchu wypowie kilka słów i poprosi Cię o ich powtórzenie. Test ten określa, jak dobrze rozumiesz mowę.

 

Bycie przygotowanym zmniejsza niepokój i pomaga w pełni wykorzystać możliwości badania słuchu. Postaraj się odpowiedzieć na pytania dotyczące Twojego słuchu:

  • Jakie masz objawy ubytku słuchu? Jak długo je odczuwasz? Czy masz ubytek słuchu w jednym uchu, czy w obu? Możesz również zapytać bliskich, czy zauważyli jakiekolwiek zmiany w Twoim słyszeniu.

  • Czy miałeś/aś jakieś przewlekłe infekcje, urazy lub operacje związane z uszami?

  • Czy miałeś/aś kiedykolwiek pracę, która narażała Cię na hałas?

Masz jakieś pytania? Zapisz je, a potem zadaj podczas spotkania. Przyjdź do gabinetu 15 minut przed wizytą.

 

Zwlekanie z wykonaniem badania słuchu może zwiększać niepokój, jaki odczuwasz w związku z koniecznością podjęcia działań. A jeśli masz ubytek słuchu, odkładanie w czasie badania może utrudnić jego leczenie. Dzieje się tak dlatego, że Twoja zdolność rozumienia mowy pogarsza się szybciej, jeśli ubytek słuchu nie jest leczony.

Gdy rozwija się ubytek słuchu, nerwy oraz mózg są mniej stymulowane i stopniowo tracą zdolność do rozpoznawania mowy. Właściwa diagnoza oraz odpowiednio szybko podjęta rehabilitacja zapobiega dalszej degradacji, a także pozwala uniknąć konieczności ponownego uczenia się umiejętności słuchowych.

 

Niezależnie od tego, do którego salonu akustyki słuchu się wybierzesz, musisz czuć się komfortowo i mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach. Jeśli badanie wykaże, że masz ubytek słuchu, protetyk powinien zasugerować aparaty słuchowe odpowiednie dla Twojego rodzaju niedosłuchu, stylu życia oraz budżetu.

W ACS Słuchmed zatrudniamy ekspertów, którzy na co dzień pomagają ludziom takim jak Ty. Profesjonalnie zbadamy Twój poziom słyszenia, pozwolimy Ci przetestować aparaty słuchowe, abyś mógł poczuć, jak to jest je nosić, i przekonać się, jak działają, zanim zdecydujesz się na zakup.

Czy umówiłeś się już na badanie słuchu? Znajdź oddział Słuchmed w pobliżu i zapisz się na badanie słuchu już dziś.