Jak przygotować się do wizyty w gabinecie Słuchmedu?

14.03.21

Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś badań słuchu, warto wiedzieć, czego się spodziewać. Niezależnie od tego, czy wiesz, że masz niedosłuch, czy jeszcze nie jesteś tego pewien, dobrze się przygotować do wizyty w jednym z gabinetów Słuchmedu.

Aby jak najlepiej Ci pomóc, protetyk słuchu musi wiedzieć wszystko o Twoim słuchu i zdrowiu. Zastanów się więc nad następującymi kwestiami:

• Jakie sytuacje sprawiają Ci najwięcej problemów?

• Od kiedy czujesz, że Twój słuch się pogarsza?

• Jakie choroby przeszedłeś?

Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kogoś, kto pomoże Ci mówić o rzeczach, których sam możesz nie dostrzegać.

Na początku wizyty protetyk omówi historię zdrowia Twojego słuchu, aby zrozumieć, jakie czynniki na niego wpłynęły. Chcemy uzyskać jak najwięcej informacji na temat Twoich osobistych potrzeb, by jak najlepiej Ci pomóc.

Następnie protetyk słuchu sprawdzi Twoje uszy pod kątem niedrożności lub innych widocznych problemów, które mogą wymagać wizyty u laryngologa.

Twoja wizyta będzie obejmować również audiometrię tonalną, aby sprawdzić, jakie rodzaje dźwięków słyszysz. Nasz pracownik wyjaśni Ci dokładnie wyniki tego badania. Następnie nadejdzie czas na opracowanie kolejnych kroków.

Jeśli masz ubytek słuchu, możesz dostać zalecenie noszenia aparatów słuchowych. Jeśli będziesz chciał wypróbować, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, możesz na kilka dni wypożyczyć urządzenia całkowicie bezpłatnie.

Dla niektórych przyzwyczajenie się do aparatów słuchowych przychodzi z łatwością. Inni potrzebują więcej czasu – jeśli jest to Twoja pierwsza para aparatów słuchowych, przyzwyczajenie się do nich może potrwać kilka tygodni lub nawet miesięcy. Jeżeli nie będzie Ci odpowiadała głośność lub dźwięki, które słyszysz w aparatach, koniecznie odwiedź jeden z naszych gabinetów w celu bezpłatnego wyregulowania Twoich urządzeń.

 

Istnieją różne rodzaje ubytków słuchu i różne poziomy ich nasilenia. W znacznej większości przypadków są one spowodowane tym, że dźwięk nie jest prawidłowo wysyłany z ucha wewnętrznego do mózgu (niedosłuch odbiorczy) lub tym, że dźwięk nie może dostać się do ucha wewnętrznego (przewodzeniowy ubytek słuchu).

Utrata słuchu może być łagodna, umiarkowana, znaczna lub głęboka. To, co nazywamy głuchotą, jest czasem „głębokim ubytkiem słuchu” – taka osoba słyszy tylko bardzo głośne dźwięki.

Szumy uszne są związane z ubytkiem słuchu i często mu towarzyszą.

Ponieważ słuchanie wymaga znacznego wysiłku, utrata słuchu może być bardzo izolująca od społeczeństwa. Może ona nawet prowadzić do depresji i przyspieszyć wystąpienie demencji. Niedosłuch nie tylko oddziela Cię od innych ludzi, ale także od bieżących spraw i uczestnictwa w kulturze za pośrednictwem telewizji, radia, teatru itp.

Nasze uszy są narządami, których używamy do gromadzenia dźwięków wokół nas, ale tak naprawdę słyszymy naszymi mózgami. Jeśli Twoje uszy nie wychwytują prawidłowo dźwięków z otoczenia i nie dostarczają ich do mózgu, może on mieć trudności z przetworzeniem Twojego środowiska akustycznego. Twój najważniejszy narząd ciężko pracuje, by zrozumieć dochodzące do niego dźwięki. Utrata słuchu czyni to jeszcze trudniejszym. Dodatkowy wysiłek, jaki sprawia słuchanie, znacznie utrudnia zapamiętywanie.

Tak jak wszyscy myślimy po swojemu, każdy słyszy na swój sposób. Twój słuch jest wyjątkowy! Dlatego aparaty słuchowe muszą być dopasowane do Twoich uszu i potrzeb.

Większość aparatów słuchowych ustawienia dostosowane do różnych środowisk. Jeśli posiadasz aparaty słuchowe, ważne jest, by przełączać się między programami, zależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Wszystkie te ustawienia muszą być dostosowane przez Twojego protetyka słuchu.

Aparaty słuchowe

Poziom ubytku słuchu wpływa na rodzaj potrzebnego aparatu słuchowego. Zazwyczaj łagodniejsze niedosłuchy można leczyć urządzeniami o mniejszych rozmiarach i osiągach. Wybór aparatu słuchowego zależy jednak również od wielkości i kształtu uszu – szczególnie w przypadku wewnątrzusznych aparatów słuchowych.

Możliwe, że utrata słuchu występuje w jednym uchu – najczęściej jednak w obu. Niektóre osoby wybierają rehabilitację jednym aparatem, aby zaoszczędzić. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w taki sposób możesz stracić wiele możliwości, np. ustalenia, skąd dochodzi dźwięk.