Mężczyzna zastanawia się, jak zapobiegać utracie słuchu i leczyć niedosłuch.

Utrata słuchu – jak zapobiegać i leczyć?

02.05.2023 00:00:00 • 3 min. czytania

Kategorie • Zdrowie słuchu

Utrata słuchu – jak zapobiegać i leczyć?

Każdy z 5 zmysłów człowieka jest równie ważny. Skuteczna komunikacja bez choćby jednego z nich nie jest niemożliwa, ale znacząco wpływa na komfort życia. Szczególnie uciążliwe może to być w przypadku słuchu, którego utrata może okazać się niezwykle dotkliwa. Jednakże w dobie rozwoju medycyny i technologii urządzenia takie jak aparaty słuchowe czy inne opcje leczenia i rehabilitacji tego narządu umożliwiają osobom niesłyszącym komfort i pełną samodzielność na co dzień.

Niedosłuch a utrata słuchu

Niektóre z narządów ludzkich są wrażliwsze i bardziej podatne na uszkodzenia od innych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim narząd słuchu. Jest on narażony nie tylko na genetyczne wady i przypadłości. Również na co dzień wiele czynników może doprowadzić do niedosłuchu lub nawet całkowitej utraty słuchu. Ubytek słuchu występuje częściej i bywa sygnałem ostrzegawczym przed zupełną utratą słuchu. Podjęcie się leczenia i rehabilitacji odpowiednio wcześnie, przy pierwszych niepokojących symptomach, może korzystnie wpłynąć na jakość życia oraz zdrowie.

Najczęstsze oznaki niedosłuchu i utraty słuchu

Istnieje wiele sygnałów, które wskazują, że nasza zdolność słyszenia pogarsza się, a odpowiadający za to narząd zaczyna szwankować. W początkowym etapie, czyli w przypadku wystąpienia niedosłuchu, będą to:

  • problem z komunikacją z innymi, głównie z nadążeniem za rozmową, zwłaszcza w większej grupie i w przypadku braku kontaktu wzrokowego lub patrzenia na rozmówcę;

  • wrażenie, że wszyscy dookoła mówią niewyraźnie lub zbyt cicho;

  • częste prośby o powtórzenie wypowiedzi;

  • potrzeba zwiększenia głośności odbiorników takich jak telewizor, radio czy telefon.

Równie alarmujące, choć często bagatelizowane, jest także uczucie zmęczenia po dniu, w którym zmuszeni byliśmy wytężać słuch.

Co powoduje utratę słuchu?

Na co dzień narażamy zdrowie naszego narządu odpowiadającego za słyszenie na różne sposoby. Często niekoniecznie mamy wybór i jesteśmy zmuszeni do przebywania w niesprzyjających mu warunkach. Osoby żyjące w dużych miastach narażone są na częstą i ciągłą ekspozycję na miejski hałas. Również praca w otoczeniu głośnych dźwięków, na przykład w fabryce, może spowodować pogorszenie się słuchu. Groźne są także różnego rodzaju infekcje i choroby, na przykład zapalenie ucha środkowego, otoskleroza czy zespół Ushera. Niektórzy są szczególnie narażeni ze względu na czynniki genetyczne i dziedziczne oraz wrodzone ubytki. Dodatkowo należy pamiętać, że narząd słuchu jest niezwykle delikatny i może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku (niekoniecznie groźnego dla naszego zdrowia w ogóle), a nawet przez odczuwanie silnego i nagłego stresu.

Opcje leczenia, czyli pomoc w przypadku ubytku słuchu

Problemy ze słyszeniem są niezwykle powszechne. Różne ubytki, w tym także utrata słuchu, mogą dotyczyć nawet 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Jest jednak wiele różnych opcji leczenia. Rozwój medycyny, a także technologii, w tym aparatów słuchowych, pozwala na skuteczną rehabilitację, która może ułatwić funkcjonowanie osobom niedosłyszącym. Borykającym się z niedosłuchem może pomóc:

  • profesjonalne czyszczenie ucha przez laryngologa;

  • leki, dzięki którym niedosłuch zniknie, jeśli jest objawem innej dolegliwości;

  • operacja, jeśli niedosłuch jest wynikiem wady budowy anatomicznej ucha;

  • nowoczesne aparaty słuchowe.

Najczęściej zalecaną częścią planu leczenia niedosłuchu jest noszenie aparatu słuchowego. Istnieje wiele modeli i rodzajów. Wśród nich wymienić można najpopularniejsze, zauszne (BTE), a także wewnątrzprzewodowe (CIC), które są o wiele dyskretniejsze, a często nawet niewidoczne. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego (umieszczanego w małżowinie usznej, kanale słuchowym lub za uchem) zależy od stopnia ubytku słuchu, stylu życia i potrzeb pacjenta. Aparaty słuchowe wpływają niezwykle korzystnie na poprawę komfortu życia, między innymi umożliwiając skuteczną komunikację z innymi ludźmi.

Nowoczesne i komfortowe aparaty słuchowe

Rozwój technologii sprawił, że osoby borykające się z utratą zdolności prawidłowego słyszenia mają wiele opcji do wyboru. Najbardziej powszechne są aparaty słuchowe zauszne, jednak coraz większą popularność zyskują także te dyskretniejsze, które umieszcza się w kanale lub małżowinie. Część z nich jest niemal kompletnie niewidoczna, a wszystkie są niezwykle wygodne w noszeniu i użytkowaniu. Ogromnym ułatwieniem i szansą na prawidłowe, samodzielne funkcjonowanie i komunikację dla osób, które zupełnie utraciły zdolność słyszenia, są także implanty słuchowe.

Nigdy nie jest za wcześnie – rehabilitacja niedosłuchu

Profilaktyka to najlepszy ze sposobów na uchronienie się przed utratą zdolności słyszenia. Odpowiednie leczenie i rehabilitacja pozwoli Ci ustrzec się przed różnego rodzaju ubytkami (lub spowolni ich rozwój). Opcji jest wiele, a wśród nich wymienić można między innymi regularne badania słuchu u protetyka słuchu, a także niezwlekanie z wizytą u laryngologa, gdy z narządem słuchu dzieje się coś złego. Warto także ograniczyć, jeśli to możliwe, ekspozycję na głośne dźwięki. W przypadku, gdy trudno jest Ci unikać hałaśliwych miejsc, rozważ zakup ochronników słuchu w formie zatyczek do uszu wykonywanych na wymiar – ich noszenie może w znacznym stopniu uchronić Twój słuch!