Leczenie szumów usznych

Istnieje wiele sposobów, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach związanych z szumami usznymi, dzięki czemu znów będziesz mógł skupić się na swoim życiu. Poniżej dowiesz się o skutecznych metodach leczenia szumów usznych, które sprawią, że szumy uszne będą mniej dokuczliwe.

Leczenie szumów usznych przywraca radość życia i swobodę komunikacji.
500+
oddziałów
Bez skierowania
od otolaryngologa
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online
Bezpłatne
testy słuchu

Poznaj metody na leczenie szumów usznych

1. Terapia dźwiękiem
Uspokajające dźwięki, np. przypominające ocean (biały szum), maskują szumy uszne i sprawiają, że są one mniej odczuwalne w cichym środowisku.
2. Aparaty słuchowe
Aparaty słuchowe skupiają Twoją uwagę na dźwiękach wokół Ciebie. Niektóre z nich zapewniają także terapię dźwiękiem, co dodatkowo sprawia, że szumy uszne są mniej zauważalne.
3. Techniki relaksacji i uważności
Istnieją dowody na to, że joga i medytacja są skuteczną metodą na leczenie szumów usznych. 
4. Profesjonalna terapia
Terapia poznawczo-behawioralna to kolejna metoda, która niweluje szumy uszne. Leczenie polega na zmianie emocjonalnej i/lub behawioralnej reakcji pacjenta na szumy uszne¹.
5. Ochronniki słuchu
Zatyczki do uszu chronią słuch w hałaśliwych sytuacjach i zapobiegają nasileniu objawów szumów usznych.
Szybki test na szumy uszne online pomoże rozpoznać problem, z którym się borykasz.

Test na szumy uszne online

Osoby z szumami usznymi często borykają się również z ubytkiem słuchu. Nasz krótki test na szumy uszne online pomoże Ci sprawdzić, czy możesz mieć szumy uszne i/lub niedosłuch oraz podjąć odpowiednie kroki.

Pytanie 1 – Dzwonienie lub brzęczenie w uszach
Czy doświadczasz dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu, gdy wokół panuje cisza?
Czy masz problemy z zasypianiem lub koncentracją z powodu dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu?
Czy masz problem z nadążaniem za rozmowami, ponieważ nie słyszysz dobrze?
Czy musisz podgłaśniać telewizor lub radio bardziej niż dotychczas?

Twój wynik:

Możliwe szumy uszne i ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu i szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych. Dostępne są aparaty słuchowe, które umożliwiają leczenie niedosłuchu i łagodzenie szumów usznych.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.


Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Możliwy ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu, ale nie szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych, aby dowiedzieć się, czy masz niedosłuch, który wymaga leczenia.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Oznaki szumów usznych

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki szumów usznych. Zalecamy zapoznanie się z opcjami łagodzenia szumów usznych, aby dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Twój wynik:

Brak szumów usznych lub ubytku słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują, że nie masz szumów usznych lub że są one na tyle łagodne, że nie wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli w przyszłości doświadczysz objawów szumów usznych, zalecamy wizytę u najbliższego protetyka słuchu.

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Krok 1 z 4

Nowoczesna technologia w leczeniu szumów usznych

Dla wielu osób stosowanie aparatów słuchowych jest najskuteczniejszą i preferowaną formą leczenia szumów usznych.

Terapia dźwiękiem również jest pomocną techniką, a niektóre aparaty słuchowe posiadają wbudowany program generujący biały szum. Choć słuchany dźwięk nie eliminuje szumów usznych, to sprawia, że staną się one mniej zauważalne i pomogą odwrócić od nich Twoją uwagę. Wspólnie z naszym ekspertem od zdrowia słuchu możesz znaleźć np. taki rodzaj białego szumu, który przyniesie Ci największą ulgę w leczeniu szumów usznych.

Aparaty słuchowe Przyczyny szumów usznych

Leczenie szumów usznych za pomocą Tinnitus SoundSupport™

Aparaty słuchowe Oticon z technologią Tinnitus SoundSupport™ mogą pomóc Ci przejąć kontrolę nad szumami usznymi, odtwarzając szeroki zakres kojących dźwięków białego szumu.

Korzystając z aplikacji, możesz wybierać różne dźwięki i dostosowywać je do siebie tak długo, aż poczujesz ulgę, której potrzebujesz. Możesz także przesyłać swoją ulubioną muzykę, audiobooki, podcasty, a nawet przewodniki relaksacyjne.

Umów się na spotkanie, aby przetestować nasze modele aparatów słuchowych z funkcjami przeciwdziałającymi szumom usznym. W Audika jesteśmy tu, aby pomóc Ci dostosować Twoje aparaty słuchowe i programy terapii dźwiękowej do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.


Przejrzyj nasz wybór aparatów słuchowych wspierających leczenie szumów usznych:

Czy szumy uszne można wyleczyć?

To zależy od przyczyny Twoich szumów usznych, dlatego zawsze najpierw skonsultuj się ze specjalistą protetykiem słuchu.

Jeśli Twoje szumy uszne są spowodowane na przykład urazem szyi, jest szansa, że problem ustąpi, gdy wspomniany uraz zostanie wyleczony lub poddany rehabilitacji².

W przypadku innych przyczyn szumów usznych takich jak utrata słuchu, uniwersalne lekarstwo nie istnieje. Na szczęście znamy bardzo skuteczne metody łagodzenia objawów i zapobiegania pogłębianiu problemu. Twój słuch i samopoczucie idą w parze, dlatego warto podejmować leczenie szumów usznych i prowadzić rehabilitację.

Czy Twoje szumy uszne mogą być związane z utratą słuchu?

Wykonaj test słuchu online

Źródła

1. Martinez-Devesa P, Perera R, Theodoulou M, Waddell A. Cognitive behavioural therapy for tinnitus. Cochrane Database Syst Rev. 2010.
 
2. Cherian, K., Cherian, N., Cook, C., & Kaltenbach, J. A. (2013). Improving tinnitus with mechanical treatment of the cervical spine and jaw. Journal of the American Academy of Audiology, 24(07), 544-555.