Przyczyny szumów usznych na co dzień.

Przyczyny szumów usznych

Szumy uszne (dzwonienie w uszach) mogą mieć różne przyczyny – jedną z nich jest ubytek słuchu. Narażenie na zbyt głośne dźwięki może uszkodzić maleńkie komórki rzęsate w uchu wewnętrznym, prowadząc do stopniowej utraty słuchu.

Szacuje się, że 90% osób cierpiących na szumy uszne ma pewien stopień ubytku słuchu¹.

Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Najczęstsze przyczyny szumów usznych to:

• narażenie na głośny, nagły lub nadmierny hałas;
• naturalny proces starzenia się organizmu;
• infekcje ucha środkowego;
• urazy lub dysfunkcje głowy, szyi, stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ);
• bóle głowy i migreny;
• reakcja na leki;
• zaburzenia emocjonalne;
• cukrzyca;
• nadwrażliwość na dźwięki (nietolerancja na hałas);
• inne nieleczone schorzenia, np. choroba Ménière'a, zapalenie ucha środkowego.

Czy potrzebuję badania słuchu?

Najczęstsze przyczyny szumów usznych.
Szybki test na szumy uszne online pomoże rozpoznać problem, z którym się borykasz.

Test na szumy uszne online

Osoby z szumami usznymi często borykają się również z ubytkiem słuchu. Nasz krótki test na szumy uszne online pomoże Ci sprawdzić, czy możesz mieć szumy uszne i/lub niedosłuch oraz podjąć odpowiednie kroki.

Pytanie 1 – Dzwonienie lub brzęczenie w uszach
Czy doświadczasz dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu, gdy wokół panuje cisza?
Czy masz problemy z zasypianiem lub koncentracją z powodu dzwonienia lub brzęczenia w jednym lub obojgu uszu?
Czy masz problem z nadążaniem za rozmowami, ponieważ nie słyszysz dobrze?
Czy musisz podgłaśniać telewizor lub radio bardziej niż dotychczas?

Twój wynik:

Możliwe szumy uszne i ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu i szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych. Dostępne są aparaty słuchowe, które umożliwiają leczenie niedosłuchu i łagodzenie szumów usznych.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.


Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Możliwy ubytek słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki ubytku słuchu, ale nie szumów usznych. Zalecamy wizytę w jednym z naszych gabinetów protetycznych, aby dowiedzieć się, czy masz niedosłuch, który wymaga leczenia.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.Umów się na bezpłatne badanie słuchu w najbliższym gabinecie

Twój wynik:

Oznaki szumów usznych

 

Twoje odpowiedzi wskazują na oznaki szumów usznych. Zalecamy zapoznanie się z opcjami łagodzenia szumów usznych, aby dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.*

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Twój wynik:

Brak szumów usznych lub ubytku słuchu

 

Twoje odpowiedzi wskazują, że nie masz szumów usznych lub że są one na tyle łagodne, że nie wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli w przyszłości doświadczysz objawów szumów usznych, zalecamy wizytę u najbliższego protetyka słuchu.

* Wynik testu ma wyłącznie charakter poglądowy. Ubytek słuchu / szumy uszne mogą zostać oficjalnie stwierdzone przez jednego z naszych certyfikowanych protetyków słuchu.

Krok 1 z 4

Czy stres lub niepokój mogą powodować szumy uszne?

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby stres był bezpośrednią przyczyną szumów usznych, badania pokazują, że może istnieć związek2.

Niektóre główne przyczyny stresu obejmują żałobę, emocjonalne lub fizyczne zmiany zdrowotne, rozwód, poczucie presji, stawianie czoła dużym zmianom w życiu i nadmierne martwienie się o coś. Stres, jaki odczuwa wtedy umysł i ciało, może powodować tymczasowe szumy uszne lub powodować zaostrzenie istniejących szumów usznych.

Szumy uszne mogą jednak powodować stres i niepokój oraz wpływać na ludzi w różny sposób i w różnym stopniu. Niektórzy uważają, że szumy uszne powodują u nich rozdrażnienie lub depresję, podczas gdy na innych nie mają one większego lub żadnego wpływu. Szumy uszne mogą również utrudniać zasypianie i utrzymanie zdrowego snu.

Stres i niepokój a przyczyny szumów usznych.

Czy niektóre leki powodują szumy uszne?

Istnieją leki, które mogą wpływać na uszy i zdrowie słuchu – są one określane jako ototoksyczne.

Które leki mogą powodować szumy uszne?
Leki ototoksyczne mogą tymczasowo nasilać objawy szumów usznych, podczas gdy niektóre z nich mogą powodować szumy uszne i/lub długotrwałą utratę słuchu. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 200 znanych leków ototoksycznych (na receptę i bez recepty)3.

Leki ototoksyczne są często stosowane w celach, w których korzyści przewyższają ryzyko ubytku słuchu lub szumów usznych. Zawsze warto zapytać lekarza o potencjalne skutki uboczne, gdy przepisywany jest nowy lek.

Leki ototoksyczne jako przyczyna szumów usznych.

Czy COVID-19 może powodować szumy uszne?

Badania wykazały związek między COVID-19 a ubytkiem słuchu, szumami usznymi i zawrotami głowy ze względu na wpływ wirusa na układ nerwowy i układ słuchowo-przedsionkowy4.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli nie masz pewności co do swoich objawów lub nadal doświadczasz objawów cztery tygodnie po zakażeniu koronawirusem.

Objawy szumów usznych

COVID-19 jako przyczyna szumów usznych.

W przypadku nagłego wystąpienia szumów usznych, skontaktuj się ze specjalistą od zdrowia słuchu już dziś.

Aparaty słuchowe na szumy uszne.

Aparaty słuchowe mogą pomóc w leczeniu szumów usznych

Im lepiej słyszysz, tym szumy uszne są mniej zauważalne.

Aparaty słuchowe wzmacniają otaczające dźwięki, co pomaga odwrócić uwagę od szumów usznych. Mózg może łatwiej skupić się na dźwiękach zewnętrznych, dzięki czemu szumy uszne są mniej zauważalne.

Co więcej, najnowsze modele aparatów słuchowych mają specjalnie zaprojektowane programy z wbudowanymi opcjami dźwiękowymi, które pomagają złagodzić objawy szumów usznych w dodatkowy sposób.

Aparaty słuchowe dla szumów usznych Leczenie szumów usznych

Źródła naukowe:

1. https://hearinghealthfoundation.org/hearing-loss-tinnitus-statistics

2. Ciminelli, P., Machado, S., Palmeira, M., Carta, M. G., Beirith, S. C., Nigri, M. L., Mezzasalma, M. A., & Nardi, A. E. (2018). Tinnitus: The Sound of Stress?. Clinical practice and epidemiology in mental health : CP & EMH, 14, 264-269.

3. https://www.asha.org/public/hearing/Ototoxic-Medications/

4. Jafari, Z., Kolb, B., & Mohajerani, M. (2022). Hearing Loss, Tinnitus, and Dizziness in COVID-19: A Systematic Review and Meta-Analysis. Canadian Journal of Neurological Sciences, 49(2), 184-195.