Aparat słuchowy dla dziecka – kiedy potrzebny?

Aparaty słuchowe dla dziecka w czasie zabawy.
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Rola słuchu w rozwoju dziecka

Każdy ze zmysłów odgrywa ogromną rolę w codziennym funkcjonowaniu niemowlęcia. Podobnie jest ze słuchem. Od pierwszych dni po urodzeniu w mózgu niemowlaka powstaje sieć neuronów pobudzana przez dźwięki docierające z otoczenia. W tak wczesnym wieku obecność niedosłuchu u dziecka opóźni jego prawidłowy rozwój.

Stymulacja dźwiękowa mózgu od pierwszych dni życia wpływa na rozwój emocjonalny, umiejętność mowy, naukę, przyswajanie informacji oraz rozwój społeczny dziecka.

Dzieci spędzają czas z dziadkiem na świeżym powietrzu.


Niedosłuch u dziecka – najczęstsze przyczyny

Wśród przyczyn ubytku słuchu u najmłodszych wyróżniamy te wrodzone i nabyte.  Niedosłuch u dziecka o charakterze wrodzonym wynika z przebytych chorób, wad rozwojowych bądź czynników genetycznych. Natomiast nabyte problemy ze słuchem u dziecka mają swoje źródło w nadmiernym hałasie, używaniu słuchawek dousznych oraz niektórych chorobach, np. zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy przewlekłym zapaleniu ucha.Jakie objawy wskazują na wadę słuchu?

Wada słuchu u małego dziecka jest zwykle niezauważalna dla otoczenia. Co powinno Cię zaniepokoić? Jeżeli niemowlak nie reaguje na głośne i zaskakujące dźwięki ani na hałas w bliskiej odległości. Są to pierwsze symptomy wskazujące na problemy ze słuchem u dziecka. Już kilkumiesięczny maluch powinien cieszyć się na dźwięk znajomego głosu.

W przypadku starszych dzieci objawami niedosłuchu może być wolny rozwój mowy, niewyraźne mówienie oraz częste prośby o powtórzenie czy niesłyszenie telewizora i innych urządzeń.

Ojciec trzyma na rękach małe dziecko z objawami wady słuchu.

Wczesna diagnoza wady słuchu – korzyści dla dziecka

Wczesna i skuteczna diagnoza pozwoli osiągnąć lepsze efekty w leczeniu. Często okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest aparat słuchowy dla dziecka. Dzięki temu nie dojdzie do pogłębienia wady słuchu. Poza tym:

Ikona przedstawiająca ludzki mózg na białym tle.

dziecko uniknie zaburzeń rozwojowych związanych z niedosłuchem;

Ikona przedstawiająca rozmowę w postaci komiksowych dymków na białym tle.

rozwój mowy będzie zachodził prawidłowo zgodnie z wiekiem dziecka;

Ikona przedstawiająca trenera na szkoleniu na białym tle.

nauka w szkole będzie dla dziecka prostsza dzięki rozumieniu poleceń;

Ikona przedstawiająca wyrzutnię konfetti na białym tle.

dziecko zachowa umiejętności i kontakty społeczne, np. relacje z rówieśnikami.

Jak badać i diagnozować niedosłuch u dziecka?

Przesiewowe badania słuchu pomagają wykryć zaburzenia już od 24 do 48 godzin po narodzinach. Jeżeli wynik szpitalnego badania słuchu u dziecka był nieprawidłowy, należy ponowić badanie. Kolejnym krokiem jest kontakt z poradnią specjalistyczną.

Wizyta u laryngologa pomoże wykryć przyczyny i określić rodzaj niedosłuchu. Kolejne etapy diagnostyki pozwolą dobrać aparat słuchowy dla niemowlaka albo wdrożyć inne metody rehabilitacji.

Protetyk słuchu zakłada pacjentowi zauszny aparat słuchowy.


Uprawnienia dla dzieci z wadą słuchu

Część dzieci niedosłyszących może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. Pozwala ono uzyskać dofinansowanie z PFRON do zakupu aparatu słuchowego dla małego dziecka i niemowlaka. O częściowy zwrot poniesionych kosztów z NFZ mogą ubiegać się rodzice wszystkich dzieci z niedosłuchem powyżej 30 dB, o ile specjalista wystawi zlecenie na aparat słuchowy dla dziecka. Rodziny spełniające określone kryteria dochodowe kierują się także do Powiatowych lub Miejskich Centrów Pomocy Rodzinie.Aparat słuchowy dla małego dziecka

Dzięki nowoczesnym technologiom ubytek słuchu nie jest już tak stygmatyzujący, jak to było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Maluchy, które odpowiednio wcześnie zostaną zaopatrzone w aparat słuchowy dla dzieci, mogą funkcjonować podobnie jak ich rówieśnicy – bez problemów związanych z narządem słuchu.

Dla większości dzieci noszenie aparatu słuchowego to duża zmiana. Nierzadko mali pacjenci korzystają też z profesjonalnego wsparcia logopedy, który pomaga w naturalnym rozwoju mowy.

Dziecko z aparatem słuchowym (aparat słuchowy Oticon Opn Play) patrzy przez okno na zielony ogród.


Aparat słuchowy dla niemowlaka

Wykrycie ubytku słuchu u noworodka oznacza potrzebę leczenia i rehabilitacji. Już w pierwszych miesiącach życia dzięki stymulacji dźwiękowej niemowlak zdobywa szereg nowych doświadczeń. Rozpoznaje głos mamy, taty oraz rodzeństwa. Aparat słuchowy dla niemowlaka pomoże mu w procesie rozumienia mowy, tonacji głosu i intencji mówiącej osoby.

Co ważne, urządzenie wzmacnia różne dźwięki z otoczenia, na których dziecko chce się w danej sytuacji skupić, ale pozostawia dźwięki otoczenia na odpowiednim poziomie. Ma to ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa i komfort pociechy.Jak dobrać aparat słuchowy dla dzieci?

Pomoc wykwalifikowanego protetyka słuchu pozwoli na właściwe dobranie aparatu słuchowego. Pomoc specjalisty pozwoli na właściwe dobranie aparatu słuchowego z uwzględnieniem rodzaju ubytku słuchu, anatomii ucha a także oczekiwań i potrzeb dostosowanych do wieku dziecka.

U dzieci dobrze sprawdzają się aparaty mocowane za uchem. Nie ma przy nich konieczności częstej wymiany obudowy związanej ze zmianą kształtu kanału słuchowego i naturalnego rozwoju fizycznego dziecka.  Co ważne dla najmłodszych pacjentów – dzieci mogą same dobrać kolory i wzory części dostępnych modeli aparatów.

Dzieci z aparatami słuchowymi spędzają razem czas na placu zabaw.


Ćwiczenia dla dzieci z ubytkiem słuchu

Maluch, u którego stwierdzono ubytek słuchu, powinien wspólnie z terapeutą lub rodzicami ćwiczyć słuch. Kiedy dziecko ma już dobrany aparat słuchowy, ćwiczenia szybko przynoszą efekty.  W skład treningu słuchowego wchodzi szereg elementów. Dziecko uczy się rozpoznawać dźwięki o niskiej i wysokiej częstotliwości, dochodzące z bliska lub z daleka, jednostajne bądź rytmiczne. Takie ćwiczenia są wstępem do lepszego rozumienia świata dźwięków.Bezpłatne konsultacje dla małych pacjentów

Jeżeli badanie audiometryczne wykazało nieprawidłowości, skorzystaj z bezpłatnych konsultacji w gabinecie Audika. Pracujący u nas protetycy słuchu pomogą dobrać odpowiedni aparat słuchowy dla małego dziecka, niemowlaka lub nastolatka. Stosujemy nowoczesne metody leczenia, a dostępność naszych gabinetów na terenie całej Polski sprawia, że łatwo do nas trafić. Oferowane urządzenia topowych marek skutecznie rehabilitują niedosłuch, na który cierpi Twoje dziecko.

Dziecko z aparatami słuchowymi bawi się z mamą w domu.