Badanie UCL – kiedy dźwięk staje się nieprzyjemny?


Badanie słuchu UCL (Uncomfortable Sound Level) to krótkie i nieinwazyjne badanie, które wykonuje się w kabinie ciszy przy pomocy nausznych słuchawek audiometrycznych oraz pojedynczego przycisku, który osoba badana trzyma w dłoni. Nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, a czas trwania badania UCL to zazwyczaj tylko kilka minut. Jest zatem szybkie, nieinwazyjne i absolutnie bezbolesne.


Przyjmuje się, że osoba ze zdrowym słuchem zaczyna odczuwać dyskomfort przy dźwiękach o natężeniu 80-90 dB. To na przykład hałas ruchu ulicznego albo działający blender. Bywa jednak, że nieprzyjemne stają się dla nas dużo cichsze dźwięki – trzaskanie drzwiami, uderzający w zlew strumień wody, a czasem nawet tykanie zegara. Poprzez badanie UCL możemy sprawdzić, w którym momencie natężenie dźwięku staje się dla nas dokuczliwe. Możemy także ocenić, czy w związku z tym cierpimy na nadwrażliwość słuchową.

Podejrzenie nadwrażliwości słuchowej to jedno ze wskazań, by udać się na badanie słuchu UCL. Nietolerancja dźwięków o natężeniu niebędącym dokuczliwym dla innych ludzi nie zdarza się często, ale potrafi znacząco utrudnić bądź nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie w pełnym przecież dźwięków świecie. Takie badanie jest również standardową procedurą przy dostrajaniu aparatów słuchowych w naszych Centrach Słuchu Audika. Badanie UCL pozwala nam upewnić się, że przetwarzane przez aparat dźwięki będą miały odpowiednie natężenie – i w związku z tym będą przyjemne.


Cała procedura odbywa się w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu, które skutecznie izoluje od dźwięków z zewnątrz. Zostaniesz poproszony o założenie nausznych słuchawek audiometrycznych, które do złudzenia przypominają te, na których słuchamy na co dzień muzyki. Badanie słuchu UCL polega na odtwarzaniu w słuchawkach kolejnych, coraz głośniejszych dźwięków. Twoją rolą będzie wciśnięcie trzymanego w dłoni przycisku, gdy odtwarzane dźwięki staną się już zbyt głośne. Co istotne, badanie UCL przeprowadzamy kolejno dla każdego ucha oddzielnie.


Jak przygotować się do badania?
Do tego badania nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Ile czasu trwa to badanie?
Badanie jest bardzo krótkie – trwa zazwyczaj kilka minut.

Kiedy otrzymam wyniki badania?
Wyniki badania UCL (wykres) otrzymasz niemal od razu po badaniu.

Jaki jest przedział wiekowy pacjenta?
Powyżej 7 roku życia. Badanie wymaga współpracy z pacjentem.


– – –
Tutaj wykonasz badanie słuchu UCL:

Biała Podlaska, ul. Piłsudskiego 13
Białystok, ul. Mickiewicza 74
Gdańsk, ul. Hynka 73A
Lublin, ul. Chodźki 3
Lublin, ul. Tomasza Zana 41
Puławy, ul. Piłsudskiego 89
Ruda Śląska, ul. Zabrzańska 72
Warszawa, Al. Niepodległości 24/30
Zamość, ul. Peowiaków 1