Przejdź do głównej treści
Dziecko usypia przed wykonaniem badania słuchu ASSR w gabinecie specjalisty.

Badanie ASSR – badanie słuchu u niemowlaka

Autor: Monika Pachuta

07.07.2025 • 3 min. czytania

Kategorie • Badania słuchu

Badanie ASSR, czyli badanie słuchu u niemowlaka – na czym polega?

Badanie ASSR można wykonać już od pierwszych tygodni życia dziecka. Kiedy wskazane jest to badanie słuchu u niemowlaka? Na czym polega i jak się do niego przygotować? Sprawdź artykuł, by się tego dowiedzieć.

Spis treści:
1. Czym jest badanie ASSR?
2. Wskazania do badania ASSR
3. Jak się przygotować do ASSR?
4. Badanie ASSR u osoby dorosłej
5. Badanie ASSR a ABR
6. Gdzie wykonać badanie ASSR?
FAQ: Pytania o badanie ASSR

1. Czym jest badanie ASSR? Na czym polega?

Badanie słuchu u niemowlaka ASSR służy do oceny odpowiedzi układu nerwowego na bodźce akustyczne i wyznaczenia progu słyszenia. Polega ono na automatycznej rejestracji aktywności elektrycznej mózgu w odpowiedzi na dźwięki. Zastosowanie w badaniu ASSR szybkich bodźców tonalnych, które są modulowane amplitudowo i/lub częstotliwościowo, pozwala uzyskać dokładny obraz progów słuchowych na różnych częstotliwościach (zwykle 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz i 4000 Hz).

Warto wiedzieć
Badanie ASSR nie wymaga aktywnego udziału pacjenta, tak jak audiometria tonalna, dzięki czemu jest ono szczególnie przydatne do badania słuchu u niemowląt i małych dzieci.

Badanie ASSR jest bezbolesne i nieinwazyjne, wykonuje się je w stanie wyciszenia (lub w czasie snu w przypadku dzieci). Na czas badania słuchu u niemowlaka małemu pacjentowi przykleja się elektrody – 2 na czole i po jednej za uszami. Następnie poprzez słuchawki wewnątrzuszne (sondy) emitowane są różnego rodzaju dźwięki (np. modulowane bodźce tonalne lub ciągłe przebiegi niesinusoidalne typu np. świergot). Czas trwania badania ASSR wynosi około 1-2 godziny. Wyniki mają postać wykresów, tzw. zrekonstruowanego audiogramu.

2. Kiedy wskazane jest badanie ASSR?

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia badania słuchu u niemowlaka ASSR jest potrzeba przeprowadzenia dokładnej oceny progu słyszenia w celu dopasowania optymalnych ustawień aparatów słuchowych.

3. Jak się przygotować do badania słuchu u niemowląt ASSR?

W przypadku metody ASSR, badanie słuchu u niemowląt wymaga wcześniejszych przygotowań. Po pierwsze – powinno ono być poprzedzone wizytą u lekarza otolaryngologa, specjalizującego się w dziedzinie audiologii.

To jednak nie wszystko. W dniu badania ASSR:

  • dziecko powinno być senne, tak by szybko zasnęło po naklejeniu elektrod – w tym celu rodzice powinni dopilnować, by maluch nie spał przynajmniej 5 godzin przed badaniem ASSR;
  • mały pacjent powinien być zdrowy. Kaszel, katar czy też podwyższona temperatura ciała powinny skłonić do przełożenia badania słuchu u niemowlaka na inny termin, ponieważ istnieje ryzyko otrzymania wyniku „fałszywie” nieprawidłowego, podobnie jak przy otoemisji akustycznej.

Warto wiedzieć
Na badanie słuchu u niemowląt warto wziąć ulubiony kocyk dziecka, poduszkę i/lub pluszaka, dla łatwiejszego i spokojniejszego zasypiania dziecka.

4. Czy badanie ASSR można wykonać u osoby dorosłej?

Badanie ASSR można stosować bez ograniczeń wiekowych, zarówno w przypadku niedosłuchu u dziecka, jak i problemów ze słuchem u osoby dorosłej (w tym również osób w starszym wieku). Dorośli pacjenci są zwykle badani w stanie wyciszenia, w pozycji leżącej.

5. Badanie ASSR a ABR – czym się różnią te badania słuchu u niemowląt?

Badania słuchu u niemowląt ASSR oraz ABR można przeprowadzać już od pierwszych tygodni życia dziecka. Oba badania służą do oceny odpowiedzi układu nerwowego na bodźce akustyczne, różnią się jednak pod względem mechanizmu działania, zakresu informacji i zastosowań klinicznych.

Badanie ASSR a ABR – najważniejsze różnice:

  • badanie ASSR umożliwia oszacowanie progów słuchu w sposób bardziej zbliżony do audiogramu tonalnego, tymczasem badanie ABR rejestruje bioelektryczną aktywność pnia mózgu, w odpowiedzi na krótkie dźwięki (najczęściej kliknięcia lub tony przerywane);
  • w badaniu ASSR próg słyszenia wyznaczany jest automatycznie przez urządzenie diagnostyczne, a w badaniu ABR bezpośrednio przez osobę przeprowadzającą badanie;
  • choć oba badania pozwalają na rekonstrukcję progu słyszenia, badanie ABR jest często wybierane jako pierwsze. Badanie ASSR natomiast bywa procedurą dodatkowo pogłębiającą stan wiedzy o zdrowiu pacjenta.

6. Gdzie wykonać badanie ASSR?

Badanie ASSR wymaga odpowiedniego sprzętu i przeszkolonego specjalisty. Z tego powodu wykonuje się je w placówkach medycznych wyspecjalizowanych we wczesnym rozpoznawaniu zaburzeń narządów słuchu i mowy. To badanie słuchu u niemowląt jest dostępne w Centrach Medycznych Audika.

Nasi certyfikowani eksperci są stale szkoleni w zakresie najnowszych osiągnięć współczesnej technologii diagnostyki i protetyki słuchu, dzięki czemu każdy pacjent ma zapewnioną profesjonalną opiekę.

Znajdź Centrum Medyczne

FAQ: Pytania o badanie ASSR

Ikona przedstawiająca prawidłowo słyszące ucho na białym tle.
Monika Pachuta, neurologopeda i diagnosta

Monika Pachuta jest neurologopedą oraz diagnostą. Zajmuję się pełną diagnostyką zaburzeń słuchu. Uzyskała tytuł zawodowy neurologopedy klinicznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (2020-2022), a także tytuł zawodowy protetyka słuchu na Medycznym Studium Zawodowym w Lublinie (2016-2018).

Poznaj eksperta

Ostatnia recenzja 2025-07-07