Jest to reakcja naturalna, ponieważ wszyscy pragniemy dla naszych dzieci tego, co najlepsze.
Na szczęście w XXI wieku technologia daje nam wsparcie dla maluchów z ubytkiem słuchu. Współczesne aparaty słuchowe są tak zaprojektowane, że mogą z nich korzystać nawet dzieci z głębokim niedosłuchem. Mimo że urządzenia te nie są w stanie przywrócić im pełnego słyszenia, poprawiają jakość ich życia. Poza tym są bardzo wskazane do rozwoju i nauki – najpierw opanowania umiejętności mówienia, słuchania, potem cieszenia się życiem towarzyskim bez barier, a później realizowania celów edukacyjnych i zawodowych.
Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Wielu rodziców ma dzieci z ubytkami słuchu i wielu z nich znalazło sposób, by sobie z tym problemem radzić. Dzielenie się doświadczeniami z rodzinami w podobnej sytuacji może pomóc.
Akceptacja utraty słuchu u dziecka
Kiedy uświadomimy sobie, że nasza pociecha ma ubytek słuchu, możemy czuć niepokój, bezradność i mieć trudności w zaakceptowaniu tego, co mówią lekarze.
Przejrzysta komunikacja
Dzieci z ubytkiem słuchu muszą znajdować się blisko rozmówcy, aby zrozumieć i dobrze usłyszeć to, co zostało powiedziane. Chcąc wspierać je w codziennych sytuacjach i pomóc im lepiej zrozumieć i rozwinąć mowę, pamiętajmy o kilku zasadach.
Kiedy się komunikujemy, używamy nie tylko języka mówionego. Korzystamy także z języka ciała, mimiki twarzy i ruchów rąk. Ponieważ musimy włożyć wiele wysiłku, aby dziecko dotrzymywało kroku rówieśnikom z normalnym słuchem, upewnijmy się, że nasza komunikacja jest przejrzysta. Porozmawiajmy o tym choćby z nauczycielem w szkole.
Jeśli twarz rozmówcy jest dobrze widoczna, dziecko może łatwo zobaczyć mimikę i odczytywać mowę z ruchu warg. Unikaj więc opierania twarzy na dłoni lub patrzenia w dół (np. na książkę lub laptop) podczas rozmowy.
Mów wyraźnie i w normalnym tempie. Pamiętaj, że nie ma potrzeby podnoszenia głosu. Jeśli dziecko ma trudności ze zrozumieniem zdania, zamiast je powtarzać, spróbuj przeformułować.
Podczas rozmowy staraj się unikać hałasu w tle. Wyłącz telewizor i zamknij wszystkie okna. Podejdź bliżej dziecka, by zwiększyć donośność głosu lub spróbuj znaleźć spokojniejsze miejsce do rozmowy.
Znajdź najbliższy oddział
lub umów się na wizytę telefonicznie pod nr 814 714 004