Siwa kobieta ma aparaty słuchowe dla seniora i uśmiecha się.
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Przyczyny problemów ze słuchem u seniora

Wśród przyczyn problemów ze słuchem najważniejszym jest hałas i naturalne procesy starzenia. Wraz z wiekiem u seniorów dochodzi do stopniowej utraty komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Powodem mogą być schorzenia o podłożu genetycznym lub choroby przewlekłe. Problemy ze słuchem u seniora powoduje też niewłaściwy tryb życia, stosowanie używek czy niektórych leków.

Nasi specjaliści zachęcają, by po 50. roku życia wykonywać profilaktyczne badania słuchu przynajmniej raz na rok. Wdrożenie terapii na wczesnym etapie może pomóc zatrzymać postępujący niedosłuch i odzyskać komfort funkcjonowania!

Senior doświadcza problemów ze słuchem.


Objawy niedosłuchu u seniora

Częstym symptomem mogącym świadczyć o pogorszeniu jakości słyszenia u osoby starszej bywają tzw. szumy uszne. To charakterystyczny, nieprzyjemny objaw określany jako dzwonienie w uszach (może być to dudnienie, piski, dzwonienie, szelesty, gwizdy bądź pukanie). Prócz tego ubytek słuchu u seniora niejednokrotnie cechuje się zwiększoną wrażliwością na hałas. Chorzy odczuwają go jako bolesny, przez co uskarżają się na dyskomfort w uszach.

Ubytek słuchu u seniora może wiązać się też z mniej oczywistymi objawami. Nasilająca się niechęć do spotkań towarzyskich, częste prośby o powtórzenie wypowiedzi czy podgłaśnianie telewizora powinny skłonić do wizyty u protetyka słuchu.



Rodzaje niedosłuchu u seniora

Uważny obserwator zauważy, gdy bliski zacznie mieć problemy ze słyszeniem. Będzie prosić o powtórzenie zdań czy pojedynczych słów albo przestanie reagować na niektóre dźwięki. Może też mówić niewyraźnie oraz zwiększać głośność radia bądź telewizora. Z czasem niedosłuch u seniora będzie negatywnie wpływać na jego samopoczucie.

Dolegliwości zdrowotne ze strony narządu słuchu powstają z powodu uszkodzenia komórek słuchowych albo fizycznej przeszkody w przekazywaniu bodźców. W zależności od elementu narządu słuchu, który doznał urazu, ubytek słuchu można podzielić na kilka podstawowych rodzajów.

Babcia z aparatem słuchowym śmieje się i rozmawia z wnuczką.

Ikona przedstawiająca ludzki mózg na szarym tle.
Niedosłuch odbiorczy

Powodowany jest przez uszkodzenie ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Uszkodzony obszar nie jest w stanie właściwie przesyłać dźwięku do mózgu.

Ikona przedstawiająca patyczek higieniczny na szarym tle.
Niedosłuch przewodzeniowy

Powstaje na poziomie ucha zewnętrznego i/lub środkowego. Może powodować go ciało obce w uchu, otoskleroza albo nieprawidłowości w anatomii kanału słuchowego.

Ikona przedstawiająca narażone na hałas ucho na szarym tle.
Niedosłuch mieszany

W niektórych przypadkach występują objawy zarówno niedosłuchu odbiorczego, jak i przewodzeniowego. Taki rodzaj ubytku słuchu określa się najczęściej jako niedosłuch mieszany.



Problemy ze słuchem u seniora a inne choroby

Zaburzenie funkcjonalności narządu słuchu ma liczne negatywne konsekwencje. Poza oddziaływaniem na samopoczucie chorego, obniżeniem poczucia wartości czy wstydem, problemy ze słuchem u seniora mogą pośrednio bądź bezpośrednio generować inne schorzenia. Poza depresją zwiększają też ryzyko wystąpienia demencji. Niedosłuch może też przyczyniać się do stopniowego rezygnowania pacjenta z życia społecznego. Przykładowo, człowiek mający trudności ze zrozumieniem mowy innych osób zaczyna rezygnować ze słuchania oraz mówienia, unika spotkań i wspólnych wyjść.



Aparat słuchowy dla osób starszych jako pomoc

Skutecznym rozwiązaniem w przypadku niedosłuchu może być odpowiedni model urządzenia, które będzie wspierać działanie narządu słuchu. Umiejętnie dobrany aparat słuchowy dla osób starszych sprawia, że zmiany chorobowe rozwijają się wolniej.

Co najważniejsze, znacząco zwiększa się komfort codziennego życia samego seniora. Odzyskanie funkcjonalności słuchu umożliwia choremu powrót do kontaktów towarzyskich. Poza izolacją społeczną zmniejsza się też ryzyko występowania stanów depresyjnych.

Dzieci spędzają czas z dziadkiem na świeżym powietrzu.


Zamawianie aparatu słuchowego dla seniora

W trakcie wizyty u protetyka słuchu specjalista powinien zapytać pacjenta o wiele kwestii. Poza szczegółowym wywiadem medycznym wykona konkretne badania, by następnie potwierdzić diagnozę. Ustalenie typu niedosłuchu pozwoli dobrać optymalny aparat słuchowy dla seniora.



Jaki aparat słuchowy dla seniora?

Współczesne urządzenia wspomagające narząd słuchu wyróżniają się wieloma pożądanymi cechami. Mają kompaktowe wymiary, przez co są znacznie dyskretniejsze niż ich starsze odpowiedniki. Aparaty słuchowe dla osób starszych można podzielić na kilka rodzajów – na wewnątrzuszne, wewnątrzkanałowe oraz zauszne.

Jeśli dobieramy aparat słuchowy dla babci lub dziadka, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się ostatnia opcja – aparat słuchowy zauszny. Istnieje przynajmniej kilka przekonujących argumentów za wyborem nowoczesnego aparatu zausznego.

Siwy mężczyzna ma zauszny aparat słuchowy BTE i rozmawia z przyjaciółmi.

Ikona przedstawiająca wyciągniętą dłoń trzymająca serce na szarym tle.
Intuicyjna obsługa aparatu zausznego

Standardowe urządzenia zazwyczaj są bardzo proste w obsłudze. Wymagają tylko wymiany baterii lub naładowania i regularnego czyszczenia sprzętu.

Ikona przedstawiająca skrzyżowane narzędzia na szarym tle.
Łatwe czyszczenie oraz konserwacja

Do największych zalet takich modeli należy bardzo proste utrzymywanie w czystości, jak również konserwacja.

Ikona przedstawiająca douszny aparat słuchowy BTE na szarym tle.
Najważniejsze elementy w ergonomicznej obudowie

Wszystko, do czego senior potrzebuje mieć dostęp, znajduje się w obudowie umieszczonej za małżowiną uszną. Aparatem można sprawnie sterować ręcznie (ustawiać głośność czy zmieniać programy).



Dlaczego warto kupić aparat słuchowy dla dziadka?

Niedosłuch wiąże się nie tylko z problemami z rozumieniem tego, co mówią do chorego jego bliscy. Brak możliwości dialogu rodzi u niego coraz większą frustrację, a także zmusza seniora do wycofania się z kontaktów międzyludzkich. Izolacja społeczna bardzo negatywnie oddziałuje na jego nastrój, co pociąga za sobą dalsze problemy zdrowotne (w tym depresję oraz demencję). Aparat słuchowy dla dziadka bądź babci to znakomity pomysł, gdyż pozwala seniorowi na większą samodzielność.

Nierehabilitowany ubytek słuchu często wiąże się też z pogorszeniem funkcji poznawczych takich jak pamięć, koncentracja, rozumienie mowy czy posługiwanie się mową. Nowoczesny aparat słuchowy wspiera naturalny sposób pracy mózgu i pozwala mu skupiać się na tym, co najważniejsze.



Czemu aparat słuchowy dla babci ma sens?

Zabranie starszego członka rodziny do gabinetu specjalisty, a następnie dopasowanie mu modelu urządzenia, ma ogromny wpływ na całą rodzinę. Zakup aparatu słuchowego dla babci albo dziadka oznacza możliwość porozumiewania się w domu. Dodatkowo seniorzy mogą na nowo być aktywni poza nim.

Jeśli są mobilni, sprzęt ułatwi im samodzielne zakupy, korzystanie z różnego rodzaju usług, poruszanie się komunikacją, rozmowy w miejscach publicznych i wiele więcej. Aparaty słuchowe dla seniora wspierają jego większą samodzielność.

Babcia ma aparat słuchowy i spędza czas ze swoją wnuczką.

Ikona przedstawiająca wyrzutnię konfetti na szarym tle.
Odzyskanie radości życia

Trudna do zmierzenia, a łatwa do zauważenia korzyść, którą niesie ze sobą kupno aparatu słuchowego dla dziadka bądź babci.

Ikona przedstawiająca skanowanie otoczenia akustycznego na szarym tle.
Większa niezależność

Seniorzy nierzadko czują skrępowanie bądź zawstydzenie z powodu konieczności proszenia o pomoc. Poprawa słuchu pozwala czuć się bardziej pewnymi siebie.

Ikona przedstawiająca rozmowę w postaci komiksowych dymków na szarym tle.
Ćwiczenie sprawności mózgu

Słyszenie tego, co mówią inni, wpływa na pracę układu nerwowego. Ludzie w podeszłym wieku wciąż mogą utrzymywać kontakt z otoczeniem.