Młoda dziewczyna ma aparaty słuchowe dla nastolatków.
Ikona przedstawiająca aparat słuchowy BTE.
Centra Słuchu
ponad 600 w Polsce
Ikona przedstawiająca lekarza.
Centra Medyczne
ponad 20 lokalizacji
Ikona przedstawiająca dokumenty refundacyjne NFZ.
Refundacja NFZ
na aparaty słuchowe
Ikona przedstawiająca dłoń z unoszącym się nad nią sercem.
Pełne wsparcie
stacjonarnie i online

Problemy ze słuchem u nastolatka – co zrobić?

Młode osoby są dużo częściej i bardziej narażone na uszkodzenia słuchu spowodowane nie tylko słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach, udziałem w koncertach czy dużych imprezach, ale również przebytymi chorobami czy stosowanymi lekami.

Pogorszenie jakości słyszenia zawsze powinno zostać zbadane przez laryngologa i audiologa, który prawidłowo zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie albo zakup aparatu słuchowego dla młodzieży. Nie zawsze jest to jednak konieczne – często niedosłuch u nastolatków ma charakter nagłego urazu akustycznego, który może być odwracalny.

Nastolatka ma problemy ze słuchem podczas przerwy w szkole.

Jakie przyczyny może mieć niedosłuch u nastolatka?

Pogorszenie jakości słyszenia nie zawsze jest spowodowane upośledzeniem budowy anatomicznej kanału słuchowego. Problemy ze słuchem u nastolatka mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich są:

Ikona przedstawiająca narażone na hałas ucho na białym tle.

nadmierna, częsta ekspozycja na hałas;

Ikona przedstawiająca lekarza ze stetoskopem na białym tle.

powikłania po przebytych chorobach;

Ikona przedstawiająca słoiczek z lekami na białym tle.

skutki uboczne leków ototoksycznych;

Ikona przedstawiająca pacjenta z bólem głowy na białym tle.

mechaniczne urazy narządu słuchu lub głowy.

W przypadku, gdy doszło już do nieodwracalnych zmian w poziomie słyszenia, może być konieczny zakup aparatu słuchowego, który pomoże w codziennym funkcjonowaniu.



Niedosłuch u nastolatka – jaki aparat najlepiej wybrać?

Utrata słuchu wynikająca z trwałego uszkodzenia komórek słuchowych może być spowodowana na przykład powikłaniami po chorobie (odra, zapalenie opon mózgowych), nieleczonymi przewlekłymi infekcjami ucha środkowego, działaniem substancji ototoksycznych.

W sytuacji, gdy niedosłuch u nastolatka stanie się faktem, należy jak najszybciej zadbać o zakupienie aparatu słuchowego. To urządzenie, które pomoże mu powrócić do świata dźwięków i znów czerpać w pełni ze wszystkich sytuacji akustycznych.

Kobieta trzyma w dłoni aparat słuchowy douszny marki Oticon.


Jaki aparat słuchowy dla nastolatka z niedosłuchem?

Lekki, umiarkowany lub głęboki niedosłuch wymaga zastosowania wysokiej jakości aparatu słuchowego dla nastolatków o odpowiednich parametrach. Jego zadaniem będzie wzmacnianie dźwięków, które w jakimś stopniu dziecko wciąż słyszy, ale przez niedosłuch są to zbyt ciche dźwięki. Rolą tego urządzenia nie jest naprawa narządu słuchu, lecz ułatwienie codziennego funkcjonowania w świecie pełnym dźwięków.



Jakie cechy musi mieć aparat słuchowy dla nastolatków?

Dostępne obecnie na rynku protezy słuchu to bardzo wysokiej klasy urządzenia, w których zadbano o najdrobniejsze szczegóły, mające na celu zapewnienie wysokiej jakości wzmacnianych dźwięków. Aparat słuchowy dla nastolatka powinien przetwarzać w naturalny sposób jego własny głos oraz głosy innych osób.

Musi mieć jak najtrwalszą baterię lub możliwość ładowania przez noc, ale również być dyskretny i estetyczny. W sprzedaży występują obecnie wyłącznie modele, które łatwo przeoczyć bez dokładnego przyjrzenia się.

Nastolatka z aparatami słuchowymi rozmawia przez kamerkę na smartfonie.


Ile powinien kosztować aparat słuchowy dla nastolatki?

Nie da się ukryć, że protezy słuchu to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które muszą być niezawodne – sprawnie działać w każdych warunkach przez wiele kolejnych lat. Aparat słuchowy dla młodzieży z górnej półki, czyli zapewniający prawidłową komunikację, orientację w przestrzeni, możliwość korzystania z multimediów czy współpracę ze smartfonem to niezwykle istotna inwestycja. W przypadku młodych ludzi niezwykle ważne jest, aby sprzęt był funkcjonalny, dlatego warto zainwestować w niego więcej.



Aparat słuchowy zauszny – kiedy najlepiej go wybrać?

Modele zauszne umieszczane za małżowiną mają jedynie niewielką cienką rurkę i słuchawkę wkładaną do przewodu słuchowego. Taki aparat słuchowy dla nastolatki poleca się w szczególności przy głębszym niedosłuchu. Ten rodzaj daje możliwość ładowania przez noc bez wymieniania baterii i ma wiele funkcji ułatwiających dostosowanie sprzętu do aktualnych warunków w otoczeniu. Jest bardzo mało widoczny, zwłaszcza przy wyborze cielistego koloru obudowy, wygodny w eksploatacji i wytrzymały.

Dziecko z aparatem słuchowym (aparat słuchowy Oticon Opn Play) patrzy przez okno na zielony ogród.


Aparat słuchowy wewnątrzuszny dla nastolatka – czy warto?

Wysokiej klasy modele, które zapewniają pełną dyskrecję, to idealny wybór dla osób, które cierpią na lekki lub umiarkowany niedosłuch. Wewnątrzuszny aparat słuchowy dla nastolatków może być umieszczany płytko lub głęboko w kanale usznym. Warto go wybrać, gdy dla pacjenta cechą kluczową pozostaje właśnie dyskrecja. Umieszczenie aparatu głęboko w uchu sprawia, że jest on niemal zupełnie niewidoczny dla innych.



W jaki sposób aparat słuchowy zmienia życie?

Utrata całkowita lub częściowa tego istotnego zmysłu powoduje bardzo duże utrudnienia w życiu codziennym. Zakup aparatu słuchowego dla nastolatka to szansa, aby nie utracił on nabytych w dzieciństwie zdolności komunikacji i mógł normalnie funkcjonować – uczyć się, a później pracować z innymi ludźmi.

Możliwość odzyskania tego zmysłu to w przypadku problemów ze słuchem u nastolatka „być albo nie być” dla jego rozwoju zawodowego, osobistego i towarzyskiego. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz wykonać bezpłatne badanie słuchu albo masz już do czynienia z objawami niedosłuchu – podpowiemy, jaki model najlepiej wybrać w przypadku konkretnego pacjenta.

Zatroszczymy się o dopasowanie właściwego rodzaju aparatu, zakresu jego funkcji, a także wyregulujemy go w taki sposób, aby był idealnie dopasowany dla nastolatka!

Grupa pracowników Audika w biurze.