Kobieta wykonuje badanie słuchu (audiometria tonalna) w gabinecie specjalisty.

Audiometria tonalna – jak sprawdzić próg słyszenia?

Kategorie • Badania słuchu

Audiometria tonalna – jak sprawdzić próg słyszenia?

Audiometria tonalna (Pure Tone Audiometry) to jedno z najczęściej wykonywanych badań słuchu w naszych gabinetach. Jest szybkie, nieinwazyjne i absolutnie bezbolesne. Dzięki niemu specjalista może nie tylko łatwo wykryć istniejący niedosłuch, ale również określić jego stopień i rodzaj. Audiometria tonalna doskonale sprawdza się również jako profilaktyczne badanie słuchu – zalecamy wykonywać ją co 1-2 lata u wszystkich osób dorosłych.


1. Kiedy należy wykonać audiometrię tonalną?

Prawidłowy próg słyszenia dla ludzkiego ucha wynosi około 0-20 decybeli (dB). W tym przedziale znajdują się wyjątkowo subtelne dźwięki, np. szum liści w lesie albo naprawdę cichy szept. Jeśli jesteśmy je w stanie usłyszeć, oznacza to, że nasz słuch jest w dobrej kondycji. Jeśli zaś mamy wrażenie, że te najcichsze zjawiska zaczynają nam coraz bardziej umykać – to zdecydowanie czas na odwiedzenie gabinetu specjalisty, który prawidłowo przeprowadzi audiometrię tonalną i porozmawia z nami o wynikach naszego badania słuchu.

Dzięki audiometrii tonalnej możemy poznać rodzaj, a także stopień niedosłuchu. Badamy w tym celu próg słyszenia kolejno na różnych częstotliwościach. W trakcie badania słuchu może się bowiem okazać, że wciąż bardzo dobrze słyszymy niskie dźwięki, ale zauważalnie „gubimy” wysokie częstotliwości. Oznacza to nie tylko mniejszą przyjemność ze słuchania ulubionej muzyki, ale również narastające problemy z rozumieniem ludzkiej mowy – najpierw tylko wybranych głosek, potem niestety całych zdań. Audiometria tonalna jest więc potrzebna, by precyzyjnie namierzyć dotknięte ubytkiem słuchu dźwięki.


2. Jak audiometria tonalna wygląda w praktyce?

To badanie słuchu nie jest skomplikowane, ale wymaga odpowiednich warunków – dlatego przeprowadzamy je w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu. Zostaniesz w nim poproszony o założenie nausznych słuchawek audiometrycznych, które przypominają te domowe, służące do słuchania muzyki. Audiometria tonalna polega na sprawdzeniu, jak głośny musi być dźwięk na danej częstotliwości, by badana osoba mogła go usłyszeć. Zadaniem pacjenta jest zaznaczenie tego momentu poprzez naciśnięcie przycisku, który trzyma w dłoni. Co istotne, audiometrię tonalną przeprowadzamy kolejno dla każdego ucha oddzielnie. To wszystko – pozostaje nam już tylko odczytać wyniki badania słuchu i wyciągnąć wnioski.


3. FAQ: Pytania o audiometrię tonalną

Jak przygotować się do badania słuchu?
Do tego badania nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Ile czasu trwa audiometria tonalna?
Badanie jest bardzo krótkie – trwa około 15 minut.

Kiedy otrzymam wyniki badania słuchu?
Wyniki audiometrii tonalnej (audiogram) otrzymasz od razu po badaniu.

Jaki jest przedział wiekowy pacjenta?
Powyżej 7 roku życia. Badanie wymaga aktywnej współpracy.


Zarezerwuj termin badania    Znajdź gabinet